bugün

Tek çözümü var; topluma kaynaştırmak.
Çözüm basit onlar devlet toprak istiyorlardı dimi bütün emelleri buydu ok.kuzey ırakta var zaten hepsini oraya tehcir edersin iş biter.gitsinler dağlarda yaşasınlar gerçi şehir tankoları için zor olur ama..
pkk'yı bitirmek. başka da yok.
sözlükteki bazı psikopatlar ve sosyopatlar için kendilerini açık etmeden abuk sabuk fantezilerini ortaya dökme fırsatı sağlayan bir sözlük fasilitesi.

(#7015076)
insan haklarına saygılı bir şekilde gerçekçi çözümler üretmek.
sorunları sorun etmezseniz ortada sorun kalmaz.
https://www.youtube.com/watch?v=jQZcoLSHmqc
kürtleri sorun olarak görmemek. kürt ve türk ırkçılığını bırakmak. türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak. herkese eşit imkanlar ve haklar vermek. insanı, sadece insan olarak görmek. ırk, din, dil vs. vs. olarak ayırmamak.
aslında her şeyi bu şekilde çözebiliriz. fakat, bu yönetenlerin işine gelmeyeceği için elimize oyuncağı verip oynatırken aynı oyunlarla, onlar da bizimle dalga geçip eğleniyorlar.
bu duruma ben de güler oldum.
Öncellikle "sorun" demekten vazgeçerek işe başlayabilirsiniz misal.

Bu arada hayırlısıyla ne zaman yok oluyorsunuz ırkcı sorunlular?
Faturasını ödediğimin çocuklarına bak konuşur olmuşlar.

Bana ırkçı/faşist deyince sahillerde, sokaklarda çeteleşmen, gürültü çıkarmada çocuk yapmakta araptan farksız yaşaman, kaçak elektrik çekip ineklerini ısıtman felan hepsi oksitlenip kaybolacak değil kürdo insan olmayı öğreneceksiniz.
sarılın arkadaşlar. çözüm bu.
beyaz torosları doğu ve güneydoğu anadolu'da devriye gezdirmek ile başlanabilir.
sorun sadece kimliksel haklarla ilgili değil, sorunun varlığına inanlar bu konuda ürkek ve korkak davranıyorlar.

kürtler 400 yıl osmanlı yönetimi altında kendi toplumsal hukukları içerisinde yaşadılar ve osmanlı toprakları içinde feth edilmeyen tek eyalettir kürdistan.

onun için padişaha ait araziler yoktur. onun içindir ki anadolu da fethedilen beyliklerin kökü kazınmış olmasına rağmen kürdistanda bu beylikler ve aşiretler yaşamaya devam etmiştir.

hatta son dönemlerinde askeri eğitim almamalarına rağmen hamidiye alayları bünyesinde kürt beylerine kurmaylık verilenleri vardır.

bakın dikkatinizi çekiyorum, kurmaylık. bu adamlar orduda mustafa kemalle denk yani 1915'te.

Musa Bege sipkî buna en güzel örnektir.

cumhuriyetin kurulmasıyla beraber bu topraklara hiç uygun olmayan ulus devlet gömleği giydirildi ve sorunlar patlak vermeye başladı.

aşırı merkeziyetçi ve tekçi bir politika izlendi. yerelin hiç bir kıymeti kalmadı.

ha, yerel çok mu iyi yönetiyordu. elbette hayır, geri kalmış ve köhnemişti. ama yerine gelen üsttenci merkezi yönetim baskıdan ve zülümden başkada birşey getirmedi.

çünkü doku olarak uyuşmazlığı vardı.

kürtler kapalı bir toplumdur. başkalarının bu kadar onlara müdahale etmesi ve sağlıklı bir şekilde merkezden yönetilmesi zor bir toplum. araplarla benzerler bu konuda.

onun için yerelde ki yetki ve sorumluluğu arttırıp, türkiye içinde bir eyalet sistemiyle bu sorun çözüm yoluna kavuşabilir diye düşünüyorum.
Bütün sözlük halkından ırkçılıktan uzak bir tutumda olmalarını rica ediyorum. Kürtlüğün lüzumu yok.
Kürtlerle değil töröristlerle olan sorundur. Kimse ırkından dolayı ayrıştırılamaz.
Kendisiyle çelişen ve sadece kendi çevresinde gördüğü bir kaç kürtle bir halkın analizini yapmak tam manasıyla cehalettir.

Kürtler öyle azınlık muamelesi yapılacak 30 bin nüfuslu bir halk değil.

Yahudi kürtlerin, ezidilerin, mesihi kürtlerin, müslüman olup farklı mezheplerde olan kürtlerin farklı ağız ve lehçelerin konuşulduğu, ovasında yaşayan, dağında yaşayan Sıcağından kavrulan, soğuğundan donan bir coğrafyaya yayılan bir halkın içinden her tipten insan çıkar. hırsızda çıkar ayyaşta, gaspçısı da çıkar garibanıda.

Aynı yanlış ayrıştırmayı suriyeliler konusunda da yapıyorsunuz maalesef.
Bunu sorun haline getirmeyi bırakmaktan başlayabilirsiniz. Bir kürt olarak şunu söyleyebirim, olum bu ülkede ezilen adam fakir adamdır kürt türk olması farketmiyor lan anlayın artık şunu. Daha geçenlerde kirasını ödeyemediği için kendini asan adam samsunluydu o da mı kürt amına koyim. Vahşi kapitalizmin at koşturduğu böyle bir ülkede olayı içselleştirmenin ırk boyutuna getirmenin bir anlamı yok bu ülkede güçsüzsen ezilirsin ister kürt ol, ister alevi, ister türk...

Not: eklemeyi unutmuşum bu ülkede gerçekten muhalifsen bak gerçek muhalif diyorum (yılmaz özdil gibi profesyönel muhalifleri saymıyorum) ve paran yoksa net bir şekilde eben sikilene kadar eziliyorsun kardeşim sen bunu eksilesen de bu böyle emin ol.
Kürt sorunu diye bişey yoktur bir Türk olarak diyorum ki Aziz Nesin çok haklıydı. (bkz: Türk halkının yüzde altmışı aptaldır)
ben ırkçı biri değilim ve humanist biriyim. ama kürtler birazda suçu kendinde arasalar. pazara gidiyorsun kürt vatandaş tezgah açmış velakin hile hurda müşteriye diklenme abıla patlıcana geldiye imalı bağırması. hurda sektörü bunlarda 50 liralık hurdayı nasıl kandırırda elinden ucuza nasıl alırım. inşaat sektörü bunlarda, galeri emlak, yol ihaleleri gayrimeşru mafya ya bakın kürtlerde, bir kişiye diklenip aşiret olup toplanım saldırma memleketçilik yapmak, toplum içinde birden frekansı kaydırıp aralarında kürtçe konuşma, kaçak elektrik, kaçakçılık, devlet memurlarına muhalefet, yani nerde hile hurda gasp yap, ekmek verilen yere ihanet, kadınlara aç gibi yiyecek gibi bakma, toplum içinde ayakkabı çıkar, sikini avuçlayıp kaşı ileri geri yap, eee birde bunları türkler kürtlere yapsalar, kürtler bize atom bombası atmassa ben birşey bilmiyorum. ama birde şöyle birşey var milliyetçilik ayağına çocukken bu ırka karşı bir kışkırtma kin ve nefret aşılanıyor onlarda yukarda yazdıklarımı yapınca kemikleştiriliyor. eğitim, din ve onlara eşit davranarak. bence devlet ve pkk eşit sorumlu, ee sen doğudaki adamı pkk dan devlet olarak koruyama, iş imkanı sunma olacağı bu, geçmiştede gördük, duyduk mehmetçiği bile koruyamıyorsun ki, elini kolunu sallıyor baskın yapıp gidiyorlar. ama bu kürt sorunu değil siyonist ve kripto ermeni, ateist darwinist, materyalist sorunu var.
önce kürtleri çok mağdur ettik kürt olanlara maas bağlayacaz diyip 5 6 ay maas versinler o arada hepsi sazan gibi atlar zaten hepsini fisleyip bir gecede gebertmek bu işi çözer.
sorun mu varmış ?
varsa çözüm var;
(bkz: Osman Pamukoğlu)
şoven ve mal güruhtan kurtulmamız lazım önce..

çözümün anahtarı burada..

şu sağ ve türk-islam sentezcisi kitle bi buhar olup uçup gitse kendisini sol diye lanse eden vitaminsizlerin hakkından çok rahat geliriz..
Bırakın insanları,
Bu dünya herkesin.

Dedirten durum.
kapitalizm içinde imkansızdır.

zira devlet ve kapitalizmin üst sınıfı bu ve bu gibi sorunları işçi sınıfını bölmek ve enerjisini kendi içinde bitirmesi için kullanıyor.

örneğin günde 50tlye çalışan türk de 50tlye çalışan kürt de birbiri ile savaşıyor, bu sayede patron sömürünün üstünü kapatmış oluyor.

ne demişler ;

onları bir düşman olduğuna ikna edersek karınlarının açlığını unuturlar
ha bu arada azıcık aklı çalışan insan şunu anlar ki sonuçları eleştirmeden önce sebebi araştırmak gerekir.
örneğin hırsızlığın yasak olduğu bir ülkede hırsızlık yapanlara ceza vermeden önce evdeki açlıktan ölmek üzere olan çocuğunu doyurmak gerekir.

amerika'da zenciler ne durumdaysa Türkiye'de Kürtler o durumdadır.

kapitalist bir sistemde, yatırımı devlet değil özel şirketler yapar, ve özel şirketlerin inceliği fayda değil kârdır. dolayısı ile bir sermayedar yatırım yapacaksa en çok karşılık alacağı yere yapar, yani istanbul'a izmir'e vs.

dolayısı ile bizim ülkemizin güneydoğu kesimi para getirmeyeceği için -hem nüfus hem iklim- batı tarafımız zengin iken doğu tarafımız fakir kalmıştır. Doğu'da yetişen bir insan buna bağlı olarak yetişir ve düşünceleri şekillenir.

sen istediğin silahlı örgüt ol, bu adama dersen ki 'bu devlet Sana yatırım yapmıyor, seni insan yerine koymuyor, köyünde hastahane bile yok' bu adam Türkiye'nin amk da der, yaşasın kürdistan da der silah alıp dağa da çıkar.
sen devlet olarak bu adamı suçlayamazsın.

çözüm nedir? tek çözüm doğunun batı kadar yatırım almasıdır, ki bunun olması için devlet eliyle hizmet götürülmesi gerekir, bizim devlet daha batıya hizmet götüremiyor oraya kadar ohoo:)

demem o ki, devletçi halkçı bir sistem olmadan bu sorun çözülemez, üstü kapanır ancak.

yapılması gereken türk ve Kürt halkının birlik olup devletçi eşitlikçi bir sistem için mücadele etmesidir.