bugün

laz dil bayramı, pomak dil bayramı, muhacir dil bayramı, zaza dil bayramı, çerkez dil bayramı, ermeni dil bayramı, rum dil bayramı, arap dil bayramı gibi bayramların öncüsü olmaya aday durum.
her yıl 30 şubatta kutlanan bayram.
olmayan dilin bayramı.
akp'nin müstakbel açılımı.
herkes türktür, kürt yoktur.
ama kürtler iğrençtirler.
kürtçe diye bir dil yoktur.
ama kürtçe kaba saba bir dildir.

bayram gelmiş neyine diyoruz kendilerinde bu çelişkiyi yaşayan her bireye.
ordatkadins dil bayramı ile aynı gün kutlanan bayrammış. ordatkadins ne derseniz onu da ben uydurdum.

dil olduğunu bilmediğimiz, hakkında araştırma yapılmamış bir konuyu katakulli ile kabul ettirme niyetli şey. önce bir araştırması yapılsın bakalım dil bilimciler ne diyecek. sonra gel şekerini veriyim.
(bkz: bugün bayram erken kalkın çocuklar)
o değil de hoca, kürt böreği bayramı yapılsa, katılımcısı daha çok olurdu. vatandaş sahip çıkar bayram sevinciyle coşar, hatta resmi tatil ilan edilirdi bu gün. o derece.
çünkü kürt böreği, kürt dilinden çok daha özgün.
hangi dil? hangi bayram sorusu takılır akla ister istemez.
yahu bir trt 6 yı izle gör zamirler, ekler, bağlaçlar ve bazı yüklemler dışında kalan, her 10 kelimeden 9 u türkçe.izlerken ben kürtçe biliyorum hissine kapılıyorum. kürt değilim kürtçeyle de hiç bir alakam olmadığı halde.
zorunlu tanım: uydurukçanın bayramı.
Yeditepe Üniversitesi'nin kurucusu olan Bedrettin Dalan**, kürtçede 600 kelime ya vardır ya yoktur şeklinde bir beyanatta bulunmuştur vakti zamanında. Hatta şöyle birşey vereyim;

Muhabir: Geçenlerde Kürtçenin 600 kelime olduğuna dair bir beyanınız oldu. Onun üzerine Kemal Burkay ile konuştum. Sizinle aynı fikirde değildi. Nereden çıkartıyorsunuz 600 kelimeyi?

Bedrettin Dalan: O kadar bile yok. Benim annem babam Kürt'tür. Beni dövecekleri zaman, aralarında Kürtçe konuşurlardı; ama araya iki tane Türkçe kelime sokmak zorunda kalırlardı. Çünkü o kelimeler Kürtçede yok. Kürtçeyi zengin bir dil olarak iddia edenler ki, 100 bin kelime var diyorlar, 50 bin kelime ile bir kitap yazsınlar, bastırması ve dağıtması bana ait. Hodri meydan.

M :Abdülmelik Fırat da kızmıştı size.

BD :Benim akrabamdır. Bildikleri Farsçayı Kürtçe diye lanse ediyorlar. Böyle bir dil yok.

M :Ama Avrupa'da enstitüleri var, binlerce kelimelik sözlükleri var.

BD :Hayır efendim, boş laf onlar. Geçenlerde aynı şeyi Yaşar Kemal de bana söyledi. 600 kelime iddiama gayet kızmış. Dedi ki, "Benim sahama girdin". Ben de dedim ";Sen benim sahama giriyorsun". Çünkü, onun annesi Kürt, babası Türk'tür. Benim annem de, babam da Kürt'tür.

M :Anne baba kanıtı yeter mi? O daha çok araştırmıştır.

BD :Doğru, o Kürtçeyi daha çok araştırmıştır. Ama ben iran'da da araştırdım bunu. Yaşar Kemal bana "100 bin kelime var Kürtçe'de" deyince, herkesin içinde ona dedim ki, "Yaşar 100 bin kelimeden vazgeçtim, 50 bin kelimeden de vazgeçtim, 30 bin kelimelik bir Kürtçe roman yaz. Bastırması da, dağıtımı da bana ait. Eğer 30 kişi senin romanını okuyup anlarsa, senden herkesin içinde özür dileyeceğim."

M :Ne dedi?

BD :E tabii durdu ben böyle söyleyince. Kürtçe, Farsçanın diyalektiğidir. Paris Kürt Enstitüsü&'nün başkanı Nazal Kendal, yazdığı Kürtçe sözlüğü bana da gönderdi on sene evvel. "Sevgili Kürt kardeşim" diye yazmış, tabii güldüm.

M :Neden gülüyorsunuz, Kürt mü değilsiniz, kardeş mi?

BD :Kürtçülük yapan hiçbir insanla kardeş değilim. Ben Türk'üm, aşiretimle de iftihar ediyorum. Nazal Kendal "On beş sene uğraştım, bu lügatı yazdım, tetkiklerinize sunuyorum." diyor. O zaman yanımda bir dil bilimcisi vardı. Dedim "Bunu öğelerine ayır. Yüzde kaçı Farsça, yüzde kaçı Türkçe, yüzde kaçı bilinmeyen lisan?" Yüzde 65'i Farsça çıktı.

M :Türkçeyi de öğelerine ayırsak, benzer bir manzara ile karşılaşacağız belki.

BD :Türkçe, başka dillerin istilasına uğramıştır; ama öğelerine ayırsak da geriye çok şey kalır. Türk dili yapısı itibarıyla özgündür. Ural-Altay dil grubu içindeki ana dil grubudur. Fevkalade sofistike, matematiksel ve müzikal bir dildir. Nazım Hikmet, Türk dilinde şiirler yazdı; büyük Nazım Hikmet oldu. Rusça da yazdı; ama kimse o şiirleri okumuyor. Bir şairi büyük yapan şey, kullandığı dildir. Aynı şey, Yaşar Kemal için de geçerli. Yaşar Kemal'e o gün söylediğim şey şuydu: "Unutma ki sen Türk dilinin yazarısın. Türkçe seni yazar yaptı." Kürtçenin 600 kelime olduğunu "kanıtlayan" dil bilimcinin adı ne?

Zaman Gazetesi, Nuriye Akman'ın bir röportajından.

edit: imla
filoloji uzmanı faşistleri ortaya çıkaran bayrammış, bunu gördük. kürtçede ne kadar kelime olduğunu bilemeyeceğim, isterse 600 kelime olsun. bir dilin dil sayılabilmesi için "1000 kelimeden azsa dil olamaz" gibi bir kuralın olduğunu iddia edenlerin oturma yerleri dışında gösterebilecekleri bir kaynak var mı? yok. afrika'daki kabile dilleri dil sayılmıyor mu? en önemlisi, kürtçe bir dil değilse, nedir yahu? lehçe midir, lehçeyse hangi dilin lehçesidir?
kürtçe farçanın bir lehçesi olarak gösterilir çoğu kaynakta. dilbilimcilerin hiç bir işe yaramadığını düşünenler olur. bunun nedeni bilimsel gerçeklerin provakatör bünyeleri rahatsız etmesidir.
dilbilim dediğin nedir ki* öyle bir bilim dalı mı varmış? zaten medeniyet yazının bulunması ile başlamıyor. hala mağara resimleri edebi eser kabul ediliyor. anlaşma dili olarakta duman, beden dili vs. araçlar kullanılıyor. diğer bilimlerinde dil ile hiç alakası yok zaten. 600 kelime ile matematik, coğrafya vs vs anlatılabilir.* bütün bilim dallarında kitaplar ve edebi kitaplar yazılır. *
millettekide akıl işte. insanların bir taraflarında uydurduğu art niyetli düşünceler varken dilbilimde neymiş. *
kürtçe diye bir dil varsa, ki var, dillerin bayramı oluyorsa, ki oluyor, o halde kürt dili bayramı da olabilir diye düşündürtür normal bir insana bu bayram.
türkiye cumhuriyeti nin bayrağı tektir,dili türkçedir.

bu bayram bizden değildir.
bir dil olmayan, sadece farsçanın bir lehçesi olan kürtçenin bayramıymış. hayret! "kürtçenin gorani, sorani, zazaki, kırmançi gibi birçok lehçesi vardır, bu yüzden birbirlerini anlamazlar" yargısını ortaya atıp, akabinde buradan da kürtçe diye bir dil olmayacağ sonucuna varanlar ulusalcılar değil miydi? lehçenin de lehçeleri oluyormuş demek. bak sen şu işe!
- hebelehübe, gübele gebe.
+ ne diyosun mahmut oğlum,iyi misin?
- iyiyim abi
- garalogulo morolapuro
+ mahmut korkutuyosun beni
- yok abi çok karizma di mi ehehe
- şimdi bir dil uydurdum, birde bayramını kutlarız oooh tam olur
+ ay mamut oğlum çok şekeeeer laaan!
diyarbakır merkezde molotof kokteylleri ve kaldırım taşları eşliğinde, büyük bir coşkuyla kutlanan bayramdır. şu an şehirdeki bankalar bankalar ve otobüs durakları bayram kutlamasından nasibi almışlardır.