bugün

-peynirden tatlı mı olur.
-kardeşim tadına bakmadan konuşma ya salak mısın ya çok güzel.

Tadına bakmasak bizi kandıracak ibne.
bimde iki tane 5 lira fakiriz ama lezzetleri asla kaçırmayız.
Hatay'da yenmesi gerekiyor.
Çomar tatlısıdır efendim.
Güzel bir tatlı çeşidi, ancak ağırdır dikkat..
iskenderun ve hatay da yerinde yedikten sonra başka bir yerde yemediğim tatlıdır.
görsel
Biri künefe mi dedi.? Tatlıdan nefret eden biri olarak tek bayılarak yediğim tatlı.
kaymaklısına bayılıyorum.
fazla abartılan balon tatlı.
Tatlıya bayılan biri olarak en sevmediğim tatlı fakat hatay'da tok karna bile yenir.

Siyuleytırelegeytır.
en güzeli (bkz: hatay)da yenendir.
4 yıl orada kaldım en güzel yiyeveklerden biridir.ozledim valla.
hatay da yenmesi tavsiye edilir. kebaptan sonra çayla birlikte iyi gider.
Kürt kültürüne ait enfes bir tatlı, tabi turcolor herşeye sahip çıktıkları gibi künefeyi de sahiplenmeye çalışıyor ama güneş balçıkla sıvanmaz tabi.

Tanım yapalım; bir Kürt tatlısı.
hatay'da bolca tüketilen tatlıdır. kaşar peyniriyle yapılır.
Evde kendinizinde yapabileceği tatlıdır.

Tuzsuz peynir olarak şarküterilerde bulunan dil peynirini kullanmanız tavsiye edilir.
Olsada yesek sıcak sıcak.
a101 den 2 adet aldım. buzluğumda pişirilmeyi bekliyor.
Hatay antakya'da yedikten sonraki görüşüm; hafta sonu hatay'a uçak bileti aldırır. Ordanda antep'e baklava yemeye geçilir.
türkiye'deki en önemli ve güzel tatlılardan biri, ama aynı zamanda kendisi hakkında en çok yanlış bilinenidir.

"antakya'nın künefesi üstüne yok", evet öyledir, ama bunun bir nedeni de künefe yapmayı bilmeyen yerlerde yememizdir.
özellikle istanbul veya izmir gibi şehirli kişilerde görürüm. rasgele bir cafeye veya dürümcüye gidip künefe yerler, üstüne dondurma koydururlar. hele bir de bu mekanın künefesi, superfresh gibi dondurulmuş bir firmanın, mikrodalgaya sokulup çıkartılıp servis edilmesiyse daha da facia.
sonra elbette bunu yiyen beğenmeyecektir, "böyle dondurmalı tatlı mı olur" diyecektir.

antakya'da bile künefeden künefeye fark olabiliyor, bazı yerlerin künefesi çok daha başarılı olabiliyor. ama tam tadını verebilecek künefe yiyebilmek için illa antakya'ya gitmeye gerek yok.
tabii bunun için bazı şeylere dikkat etmeye gerekiyor.

künefede öncelikle sünme peynir şart. antakya'dan getirilmişse çok iyi.
künefe taze yapılıp sıcak sıcak servis edilmeli. bunun üstüne şerbet dökerken, şerbetin sıcak olmaması gerekiyor. ancak künefenin şerbet içinde yüzmemesi şart, hatta şerbeti fazla emmeden tabaktan alırsanız daha iyi.
üstüne dondurma veya kaymak gibi bir şeyler sakın koymayın, kaymaklı ekmek kadayıfı değil bu, künefe. onun yerine mümkün olduğunca bol fıstık döktürün. ya da künefenin tadını tam almak istiyorsanız, fıstık olmasa da olur.
Of ya şekerim düştü hemen bol kaşarlı sipariş ettim.

görsel
eyüp mü lan ora?
(bkz: künufo)
hergün olsa hergün yerim dediğim tatlı çeşidi.
en güzel tatlılardan biridir, türk mutfağı mucizesidir.
beşiktaş'ta yenmesi gereken lezzet.

(bkz: künefis)