bugün

Vadiyi yasaklayan yıldız sarayı geleneğinden gelen zevatın dokunamadığı dizicikler. sır dünyası, kalp gözü, vezir parmağı, dilber dudağı...hayır ben mi yanlış dine inanıyorum diye sordugum diziler. oğlan namazında niyazında, akşam ortamlara çağırıyorlar eve yıgınak yapılmış. has oğlan gitmiyor eve, ya da gidip de dönüyor muydu..öyle bir durum. alem yapanlar zehirleniyor doğalgazdan..iyilik yap iyilik bul, kötülük yap kötülük bul anlayışı..yav dünyada böyle dönmüyor işler. adam izliyor sonra bu dizileri yolda birine iyilik yapıyor sonra sayısal loto oynayıp bekliyor. ben iyilik yaptım hani karşılığı? tamamen fatalist anlayışta diziler bunlar. edilen kötülüğün cezasını öbür tarafta meşe odunuyla mangal bir vaziyette ödemeyecek miydik biz?
(bkz: bir fenomen olarak gerçek kesit)
12 yaşında bir kızın bu tarz bir programda birinin öldükten sonra dirildiğini görüp "ben de dirileceğim" deyip intihar etmesinin ardından serberstliğinin ortadan kaldırılması şart olan serbestlik.
yine bir kalp gözü olayı... evimdeyim... annem illa izleyecek... anne diyorum yalan yanlış işler... yok... ben de bakınıyorum öyle...

hikaye şöyledir; adamın biri manav, fakir bir aileyle tanışır, onlara erzak falan götürür... adamın başka bir şehirde üniversitede okuyan 2 oğlu vardır... çocuklar paralarının bittiğini söylerler, babaları da "tamam çocuklar yarın göndereceğim" der... ertesi gün karısı "çocukların parasını göndermeyi unutma bey" der... adamın da çocuklarına göndermek için başka parası yoktur... kalan para kendilerine yetecek düzeydedir... adam parayı yatırmaya giderken birden aklına o fakir aile gelir, adam gider parayı o aileye verir... oradan dönerken, fırtına kopmuştur, hızlı şekilde kullanırken aracını önüne o fakir aileden yaşlı kadın bir anda aracın önüne çıkar... adam durur, iner etrafına bakar kimse yoktur... tam aracına binerken, önündeki köprü çöker... neymiş alacağmız ders? böyle yardım etmeliyiz ki; bu tarz zararlardan korunalım...

sonra anneme döndüm;
- anne bak şimdi, benim paraya ihtiyacım var para istedim, siz böyle bir şey yapar mısınız? babam yapar mı? oğlu parasızken oğluna her ay gönderdiği parayı çıkıp, öteki ay fakir birine verir mi? objektif olarak cevap ver, yapar mısınız böyle bir şeyi?
* yapmayız...
- bunu yapacak olan kişi sayısı sence kaçtır, sence herkes yapar mı?
* allah bilir de, hiçkimse yapmaz...
- al işte... insanların dini duygularını sömüren bir program daha neden izliyorsunuz ki?

annem o günden beri bu tarz programları izlemez.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
çoğu şeyin karşılığının dünya'da olmadığının su geçirmez bir gerçek olduğu durumda, her kötülük yapan hemen o kötülüğü bulur şeklindeki formatıyla insanların dini duygularını sömür sömür sömüren bir yapıttır bu sır kapısı ve türevleri. gerçek hayattan hemen bir örnek verelim; diziye göre kötü bir adam, iyi bir insana kötülük yapıyor ama er ya da geç sonunda cezasını buluyor, iyi insan da kötü durumdan kurtuluyor. gerçek hayatta herşeyin karşılığı dünya'da olacak diye bir kural yok ki. biri diyelim bana kötülük yaptı ama ona görünürde hiçbir şey olmadı. eee diziye göre olması gerekirdi. böyle olunca insanın inanç temeli bile sarsılır allah korusun. en iyisi bu programdan uzak durmak. haa kurtlar vadisini yasaklayan zihniyete gelirsek, bunu çoktan yasaklamaları gerekirdi ama arada kanal farkı var. orası stv.