bugün

kuran dinlerken pek zevk almam ama alanı anlarım. sevgilisinden bahsedildiğinde sevenin aldığı haz gibidir manevi bir duygu bu duyguyu anlamak için dindar olmaya gerek yok. yürek ve akıl işidir ayetin neden bahsettiğinden öte bir duygudur bunda saçmalayan alay eden eleştiren insanı anlamak daha zor .
dindarlar kutsal kitaplarını anlamak ve kendilerine söyleneni bilmek zorundadır. bunun artık sağlanması ve dindarların biliçli bir şekilde dine bakması gerekmektedir bakın bu tartışılır.
alnı secdeye değmemiş yurdum insanının asla anlayamayacağı huzurdur.
evet huzurlu denebilir. kuran dinlerken hiçbir şey anlamazsın. çünkü nedir ? arapça dır. kur'an ın ortaya çıktığı dönem kabile arapları arasında edebiyat yaygındı ve rabet gören bir sanattı. dolayısıyla kur'an bundan nasibini almıştır. dinlerken kulağa hoş gelir sebebi çok basittir birbiriyle uyumlu kelimeler, ses sanatları barındırır içerisinde. şimdi ben çıkıp kafiyeli, aliterasyonlu urduca bişeyler yazsam mesela o da kulağa hoş gelecektir. kur'an ı bir de güzel tonlamayla güzel sesli bir kişi okuyorsa evet kulağa hoş gelen bir şeydir eğer bir de bu kitaba inanıyorsak huzur denen şeyi içimizde hissetmek istersek hissederiz.

ben mesela tevrat ve incili çok merak ediyordum. yani eski ahit ve yeni ahit. bunları türkçe olarak dinleyebileceğim bi yer aradım ve buldum

https://www.wordproject.o...udio/28_turkish/index.htm

şimdi tevratın yaratılış kısmından başladım ve hergün yatmadan önce sıradan dinleyerek uyuyorum. bişeyler düşünmekten uyuyamayanlar için çok iyi bir şey. adeta masal dinleyerek uyuyorsunuz zevk alıyorsunuz yani hikayeden. bu da bana huzur veriyor. nolacak şimdi ? bunun içinde ilahi bir şey mi arayalım.
anlamını bilince daha da güzelleşir.

(bkz: kuran okumak/#33123253)