bugün

en azından ben ayı ikiye böldüğünü söyleyen adama kitap inmiş olabileceğini en başta düşünmüyorum.
(bkz: bireyin çelişkileri)

insan kelamı kusurlu, allah kelamı kusursuzdur.

çelişkiler bizlerdedir, düşüncelerimizdedir.
düşünemeyenlerin, kıt kanaat düşündükleri kadarıyla, bulduğunu zannettiği sözde çelişkilerdir.

ben senin zekândaki çelişkiden bahsetsem ağzın açık kalır.
Benim anlamadığım inanmayan çelişki diyen sadece tek örnekle açıklıyor.

inanan dalga geçiyor sen inanma ulan ayı havasında.

Bi bok bilmiyorsanız konuşmayın amk.

Bari bilenlerin yorumlarını görelim bilgi sahibi olalım.
ateistlik yapmayın. Kuran'ı tartışmak kahpeliktir. şerefsizliktir. orospuluktur.
Çekin cımbızla.
Ya inanamıyorsanız inanmayın ama bu başkalarını da inandırma kanıtlama çabası ne? iki taraf birbirine ne gösterir ne anlatırsa anlatsın ne siz inandığınızdan vazgeçersiniz ne de biz.
iki tarafın da boşuna bu çabaları.
kuran'ın "vardır" dediği çelişkilerdir. kuran "var" derken, mümin takılanların "yok" demesi ilginç gerçekten.

ey bilinçsiz müminler, bir bakın bakalım kuran'daki "nesh itirafları" neyin yumuşatılmış itiraflarıdır.
Iyide kaldirir-sak demis. Kaldirdik dememis yani. Ihtimal ve gerceklesmemis. Neyin kafasi bu amk?
dine inanmıyor, sonra kuran'ı araştırıyor hata arıyor.

inanmıyorsan, bahsetme bile bu konulardan sanane?
inanmıyorsan inanma be amkoduğum. Milleti kendi fikrinize inandırma çabanız ne, mehdi mi olacaksınız, alim mı olacaksınız. Bir de anlamadığım, hem islama ve getirdiklerine inanmıyor, hem de kur'anı araştırıp çelişki arıyor vay amk. Bende buna tav oluyorum. Cahil cahil diyorlar ya Müslümanlara, asıl cahil kendileri, bilmiyorlar.

Edit: ateistler eksilesin.
bakara 106'dan önce gelen ayetlere bakarsanız ayetlerin hükmünün kaldırılmasının sebebini görürsünüz. işaret edilen ayetler, insanlar tarafından tahrip edilen/değiştirilen önceki kitapların ayetleridir. kuran kitabı inince tek doğru olması gerektiği için öncekilerin hükmü kalkar. sonuç olarak bu kitapla beraber inen hükümler ya onun benzeridir ya da hayırda daha güçlüsüdür. ortada bir döneklik yok, çekilmek istenen yön var. tek yönlü beslenmenin zararları. gelip buraya ctrl+c ctrl+v yaparsın.
haha, şu görüntüye dayanarak mı bunca tantana? ya bırakın arkadaşım daha okuduğunuzu anlamaktan acizsiniz.. kuranda çelişki bulmaya çalışıyorsunuz... çok ilginçsiniz..
kur'an hak kitaptır tüm kalbimle inanıyorum bilim ilerledikçe kur'anın hak kitap olduğu gerçeğini gören bilim adamlarının çoğunluğu islama yöneliyor bizdeki yobaz kuru inat boş gururdan ibaret geri kafalı ateistlere söyleyecek sözüm yok kur'an ve bilim ayırt edilemez

https://www.youtube.com/watch?v=8e6smrmsZk4
1.mesajdaki miras olayını anlatan arkadaş kuranı savunanlardan çok daha mantıklı yaklaşmış olaya.Bu konuda bilgisizce savunma yapmayın iyice batırıyorsunuz farkında değilsiniz.

-Miras olayını gelirsek arkadaşın yaptığı hesapta toplanan kesirlerde pay ve payda eşit olmalı doğru fakat eşit çıkmıyor.
Baktığım bir kaynakta nedense bu miras olayını şu şekilde yapmış:

Miras 90binTL yada kısaca 90 TL olsun

arkadaşın yaptığı gibi payları toplayalım 9/8

Bu oranı paramıza bölersek 90/(9/8) = 80 yapar artık bütün oranları 80e çarparak alacağız

Anneye(1/6) 13,3TL
Babaya(1/6) 13,3TL
Hanıma(1/8) 10,0TL
Kız çocuklara(2/3) 53,3TL kalıyor.

Diğer türlü her kombinasyon için farklı farklı oran vermek demek ki bu da imkansız.Bu benim kendi buluşum veya görüşüz değil bilgi amaçlıdır.
ayetlerin önünü arkasını okumadan ortadan bakma yanlışına devam edin, ne diyeyim kolay gelsin.
insanın yaratıldığı madde kuran'daki çelişkilerden biridir.

meryem 67: insan düşünmez mi ki, daha önce o hiçbir şey olmadığı halde biz kendisini yaratmışızdır?
alak 2: o, insanı pıhtılaşmış kandan (alak'tan) yarattı.
nahl 4: o, insanı bir damla sudan yarattı. fakat bakarsın ki (insan) rabbine apaçık bir hasım oluvermiştir.
hicr 26: and olsun ki, insanı kuru balçıktan, işlenebilen kara topraktan yarattık.
ali imran 59: allah nezdinde isa'nın durumu, âdem'in durumu gibidir. allah onu topraktan yarattı. sonra ona «ol!» dedi ve oluverdi.

bu örnekten anlayabileceğimiz üzere kuran değiştirilmiş.
4 kitabın içerisinde fikrin değiştiği yok.

kuran dan önceki 3 kitap insanlar tarafından değiştirildi ki bu zaten kuran da da anlatılmış ve kuran ın değiştirilemeyeceği söylenmiş.
kuran ı okursanız zaten bunu görürsünüz.
aklınızdaki çelişkiyi buraya yazacağınıza gidin araştırın.
Müslümanlar kendileriyle çelişir.

Diğer 3 kitap değişti derler ama bunu dedikleri için dinden çıkarlar.

Çünkü allah Kuran da allah'ın sözünü hic kimse degiştiremez diyor.

Ama sen gidip o kitapları değiştirdiler yea diyorsun. Biraz kafa Yor o zaman az bir şey.

Edit: adamlara 50 tane ayet gösteriyorsun. Halen çelişmez diyerek eksiliyorlar.
BiR TARAFTAN ÖZGÜR DÜŞÜNEBiLiRSiNiZ DiĞER TARAFTAN iSE SiZiN ADINIZA ALLAH DÜŞÜNÜR ÇELiŞKiSi
Yine bunun gibi, bir yandan Kur'ân'in: "Basiniza gelen her hangi bir musibet kendi ellerinizin yaptigi isler yüzündendir" (Sûra 30; Nisha 79 vs...);
ya da:"Yaptiklarinizdan dolayi mutlaka sorguya çekileceksiniz" (al-Nahl 93) seklinde olan ve “irâde serbestisi”ne ve “kisi'nin sorumlulugu”na yer verir gibi görünen âyet'lerine sarilirak "Islâm akil dinidir, özgürlük dinidir" diye konusurken,
diger yandan Kur'ân'in bu hükümleriyle çatisan, örnegin:"Süphesiz Allah diledigini saptirir, diledigini de dogru yola eristirir" (K. al-Nahl 36, 93: Fâtir 8; Müddessîr 31, 42, vs); ya da: "Tanri dilediginin gönlünü açar onu Müslüman yapar... dilediginin kalbini dar kilar (kâfir yapar)" (K. En'âm 125); ya da: "Allah isteseydi puta tapmazlardi..." (K. En'âm 107) seklinde olan hükümlerini benimseyerek, gerçeklere “irâde serbestisiyle”, yâni “akilci düsünce” yolu ile degil fakat gökten indigi söylenen Kur'ân hükümleriyle gidilebilecegini savunur.
çelişki bulduğunu sananların yanılgısıdır. o kitap çelişmez, koruyanı kollayanı bellidir.
Kuranda çelişki yoktur, anlayışsız ya da niyeti bozuk insan vardır.
ilk ayet

nahl-67: Hurma ve üzüm gibi meyvelerden hem içki (şarap) hem de güzel gıdalar edinirsiniz. işte bunlarda da aklını kullanan kimseler için büyük bir ibret vardır.

yasaklama yok hatta teşvik edilmiş.

bir sonraki

Nisâ Sûresi, 43: Ey inananlar, ne söylediğinizi bilecek duruma gelmedikçe, sarhoş iken namaza yaklaşmayın,

halen yasaklama yok tavsiye verilmiş.

mekkelilerin içki içip müslümanlara saldırdıktan sonra.

el-Bakara Sûresi, 219: Bunlar da hem büyük günah, hem de insanlara bazı yararlar var, fakat günahları menfaatlerinden daha büyük.

kısmen kötü olduğundan bahsedip, içmemeyle ilgile tekrar tavsiye vermiş.

15 yıl sonra medinelilerin içki içtikleri halini gördükten sonra

el-Mâide Sûresi, 90 : Ey inananlar, içki, kumar, tapınılmak için dikilmiş taşlar (putlar), fal okları, ancak şeytanın işinden birer pisliktir. Bunlardan uzak durun ki, kurtuluşa eresiniz.

tamamen yasaklamış.

kuran belirli kriterlerde kalıp olarak tanrının sözlerimi. yoksa cevreyi gözlemleyen muhammedin düşüncelerimi....
Isa’nin annesi Meryem, Kur’an’da onemli bir yer tutar. Kur’an’da 34 kez ‘Meryem’ ismine deginilirken, cogu kez Isa icin “Meryem’in oglu” diye atifta bulunulur. Kur’an’daki kissalar arasinda bir baska Meryem’e daha deginilir ki, o da Musa‘nin kiz kardesi olan Meryem’dir. Musa’nin annesi, Firavun yeni dogan erkek cocuklarini oldurdugu icin oglu Musa’yi bir sandiga koyarak Nil’e biraktiginda, kizina, yani Musa’nin (ve Harun’un) kiz kardesi Meryem’e sandigi takip etmesini soyler. (Ilgili hikayeyi okumak icin tiklayiniz.) Musa’nin Meryem disinda bir de Harun isminde erkek kardesi de vardir.

Simdi gelelim Muhammed’in Kur’an’da yaptigi akil almaz hataya… Meryem suresinde, Meryem bakire oldugu halde Isa’ya hamile kalmasi sonrasinda, cevresindekiler Meryem’e “Ey Harun’un kizkardesi” diye hitap etmislerdir. Halbuki bu iki Meryem birbirinden tamamen bagimsizdir. Isa’nin annesi olan Meryem’in Harun isminde bir kardesi olmadigi gibi, bu iki Meryem’den ilki, digerinden yaklasik 1700 yil once yasamistir.

Meryem suresindeki ilgili ayetler soyledir:

16 Kitap’ta Meryem’i de an. Hani o, ailesinden ayrilip dogu tarafinda bir mekâna çekilmisti.

17 Onlarla arasina bir perde çekmisti. Biz de ruhumuzu ona göndermistik de o kendisine sapasaglam bir insan seklinde görünmüstü.

18 Meryem demisti: “Ben senden, Rahman’a siginiyorum. Takva sahibi biriysen dikkatli ol.”

19 Ruh dedi: “Ben, sadece Rabbinin elçisiyim. Sana tertemiz bir oglan bagislamak için buradayim.”

20 Dedi: “Benim nasil oglum olur; bana herhangi bir insan dokunmadi. Ben bir kahpe de degilim.”

21 Dedi: “Iste böyle! Rabbin buyurdu ki: ‘O benim için çok kolaydir. Böyle olmasi onu, insanlara bir mucize ve bizden bir rahmet yapmamiz içindir. Hükme baglanmis bir istir bu.”

22 Ona gebe kaldi. Ardindan da onunla uzak bir mekâna çekildi.

23 Nihayet dogum sancisi onu, bir hurma agacinin kütügüne götürdü. “Ah, dedi, keske daha önce ölseydim, keske unutulup gitseydim!”

24 Altindan ona söyle seslendi: “Tasalanma, Rabbin senin alt yaninda bir su arki vücuda getirdi.”

25 “Hurma agacinin kütügünü kendine dogru salla, üzerine olgun, taze hurma dökülecektir.”

26 “Artik ye, iç. Gözün aydin olsun. Eger insanlardan birini görürsen söyle söyle: ‘Ben Rahman için oruç adadim. Onun için bugün, insan cinsinden hiç kimseyle konusmayacagim.”

27 Meryem, onu tasiyarak toplumuna getirdi. “Ey Meryem, dediler, sasilacak bir is yaptin!”

28 “Ey Harun’un kizkardesi! Baban kötü bir adam degildi. Annen de bir kahpe degildi.”

29 Meryem, çocuga isaret etti. Dediler: “Besikteki bir sabiyle nasil konusuruz?”

30 Sabi dedi: “Ben Allah’in kuluyum. O bana kitap verdi, beni peygamber yapti.”

31 “Beni, bulundugum her yerde kutsal ve bereketli kildi. Yasadigim sürece bana namazi/duayi, zekâti önerdi.”

32 “Anneme iyilik etmemi önerdi. Beni zorba bir eskiya yapmadi.”

33 “Selam bana dogdugum gün, ölecegim gün ve diri olarak kaldirilacagim gün.”

34 Iste Meryem’in oglu Isa budur! Hakkinda kusku ve çelismeye düstükleri seyin dogrusu bu sözdür.
ihlas 1- De ki O Allah bir tektir.
Saffat-125 yaratanların en iyisini bırakıp da Bal e mi taparsınız?
insanın yarattığı şeyler birikimli ve belirli bir tarihsel alt yapısı varsa uzun ömürlü kalabildi şu ana kadar. hissettirmesi, belirli arzu ve ihtiyaçlara cevap vermesi gerekirdi. yani şu ana kadar insanlık tarihi boyunca tüketilenler uzun ömürlü olmasıyla değerli bulunmuştur. devletler, toplumlar, sanat, sosyal yaşamı kapsayan kavramlar bu idea çerçevesinde hayat bulmuştu. ama bizim neslimiz biraz farklı. artık çabuk tüketmek istiyoruz. bu durum kısa gelecekte artık eskisine nazaran daha değerli bulunan, kabul edilen bir hal alacaktır muhtemelen. bu insanlar arasındaki ikili ilişkilerde dahi kendisini göstermeye başladı. en azından gördüğüm öyle. her ne kadar kurgusal dünyamız insanın tembelliği ve aptallığı kullanılarak korunmak istenilse de zamanla bazı değişiklikler olacağını düşünüyorum, belki de yanılıyorumdur.

tanrıyı ise bir süper kahraman olarak ele alabiliriz, tam olarak bu karşılığı vermese de. gücünü tamamiyle iyilikten yana kullanmaktan ziyade, geri planda kalan daha doğrusu ilgisiz kalan bir karakter olarak. bu durum aslında varlık nedenini daha mantıklı kılıyor. yoksa daha inanılması zor, insancıl ki insan çelişkilerle doludur ve hayatını karmakarışık hale getirmekten hoşlanır çünkü daha eğlencelidir, bir karakter haline gelecekti. tanrının keskin kararları yoktur bunu düşünerek kavrayabilirsiniz. belirsizlik hakimdir, her zaman bir çıkış kapısı bırakır. uzun süre varlığını koruyabilmesinin temel dayanaklarından birisi bu özelliğidir. kendisi tarafından gönderildiği varsayılan kitaplar incelenirse de bu durum anlaşılabilir sanırım. çelişkilerin bilinçli veya bilinçsiz şekilde kullanması aslında bana her zaman mantıklı gelmiştir. keskin düşünceler yanlışlanılabilir ve buna verecek bir cevap üretemezsiniz fakat çelişkili durumları değiştirebilir, yorumlayabilir ve ölmesinin önüne geçebilirsiniz.