bugün

Bir türlü sevemediğim fast food. Sucukla salamla falan aram olmadığından olsa gerek zira içi bunlarla dolu, gençler için lezzetli olabilir ama benim damak tadıma hitap etmiyor…
siz kıymetli sözlükdaşlarıma çok mühim bir soru soracağım, kumru denen arkadaşı seve seve yiyen var mı?
özellikle izmirli arkadaşlar beni boynuma kadar gömüp taşlayabilirler lakin bu gerçekten hayalleri süsleyecek bir lezzet değil ya.

mastor bak onu şuuurda yiyiceksinciler gelmeden gidiyoru. (saten ısmarlamiyorsunus sös verib drmyn.)
Ah canım izmirime gitsem de yesem bu amaçsız şeyden.

Basmane garına özlemle..

görsel
ilk kez yedm harika bişeymiş lan bu.
Kumru yenmez , yazik hayvana.
yemesi zor ya da benim ağzım küçük.
yerken hep dökülüyor sevmiyorum.

hoşlanılan kadınla yenmemesi gereken yiyecekler arasında.
sevişmeleri dillere destandır. şarkılarda adı geçer.
Dadandığı çatıları iğrenç kokutan kuş türü.
sabahın 5 inde bahçedeki ağaçlarda aralıksız 1 saat öten gırtlağını şeyettiminin kuşu. doğal bi düşmanları yok mudur? sokak itleri 1, bunlar 2.
izmir'de sıkça bulunabilecek ancak en lezzetlisi çeşme ilçesinde yapılan sandviç çeşidi.
görsel
Balkonumun dibindeki kocaman ağaçta her gün aralıksız 5-6 kumru olur ve kur yapmalarını izlerim. Çok şirin canlılar. Kuş yemi koyarım saksının içine benim muhabbet kuşunu da balkona koyarım benim kuş mutluluktan çıldırır, diğer kuşlar yemekten. Yas falan tutma olayları çok güzel bunların. Erkekleri kur yaparken boyunlarını baya şişirir böyle güzel bir melodiyle guguklar. Bak gene başladılar bunu söylerken. Ama genelde kızlar reddeder. Ulan reddeden kızın da ne tüyleri güzel, ne de fiziği. Taş gibi erkekleri reddediyor nomıssızlar. Ama gururlu kuşlar hakkını verelim.

(bkz: reddedilen kumrunun selamı sabahı kesmesi)
Yeryüzünün en sevimli canlısı..
Hergün birkaç kere bahçeme geliyor, bende buğday atıyorum pıt pıt yiyor çok tatlı.. Ama havalar soğuduğu için pencereyi açtığım an içeri bütün sinek böcek sivrisinek doluşuyor o yüzden seni bu aralar besleyemeyeceğim beni affet minnoş.
ordu'nun iç ilçelerinden biri.
bir kuştur.
kilo almaya değecek şeylerdendir.
Alaçatı'da yiyeceksiniz kumrucu şevki'den yenmemelidir.
Sosis ve sucukla yapılan bir çeşit atıştırmalık türü.
Tost olanı güzeldir. Gerçi uçanı da güzel.
ingilizce'de "eurasian collared dove" deniyor. Yani "avrasya yakalı güvercini". Amerika'da istilacı bir tür olarak görüldüğü için, avı serbest. Youtube'da falan avlanma videoları var. izlemeyin bence. içiniz yanar. amerikalılar işte. Puştluklarını bir yerden gösterecekler ya... O silahlar sizin ölümünüz olsun.
Her boku abartan izmirlilerin abarttığı salam sosisli şey.
abartılmış balon bir yemek.
izmire daha doğrusu Çeşme’ye özgü bir yiyecek olduğu rivayet edilir. Kumrucu Şevki bu işin en iyisidir ama bildiğimiz avuç kadar bir kumru ekmeğine doldurulmuş salam sosis sucuk parçalarına 18 lira vermek ne kadar akıllıca ? Doyurucu diyenlerin midesinde sıkıntı var sanırım. Beni asla doyurmadı.
Her daim olsa da yesek denilen muşhur izmir yiyeceğidir.
(bkz: Sayaslı kumru severler derneği)
Evlendikten sonra ilk oturduğum evimin yatak odası camının karşısında 2 kumrunun yuva kurduğunu görmüştüm 6 ay kadar orada yaşadılar bakıştık konuştuk vs. şimdi taşındım yeni evimin balkonunun karşısında ki direkte sanırım başka bi kumru var ve yanlız.. acaba o kumru mu diye düşünmeden edemiyorum terkedildiğini düşünerek dert sahibi oldum. umarım o kumru o kumru değildir. değilsede bu kumru neden yanlız diyede üzülmeye başladım. kumrular yanlız olmamalı ağbi. onlar yanlız olursa biz nasıl 'kumrular gibi' deyişini kullanabiliriz. sosyal farkındalık yaratılmalı ve hiçbir kumru yanlız bırakılmamalı.