bugün

Quantum bilimin önünü açmıştır. Çünkü olasılıklar evrenini açmıştır.
Buna göre aynı mekan içinde birbirinden farklı hatta birbiriyle çelişen gerçekliklerin aynı anda doğru olması mümkündür.
(#22671380)"Rahman Arşın üzerine istiva etti." (Ta-Ha: 20/5)
Kim, bir cana kıymayan veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayan bir nefsi öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir nefsin yaşamasına sebep olursa,.."(Maide suresi, 5/32)

içinde bulunduğumuz sistem olağanüstü, algıüstü, bir dinamiklik içerisinde (etme-bulma).

Basite indirgenmiş halinin simulasyonunu tevafuken buldum;
http://video.zaman.com.tr...atik-ekrani_11295_10.html
http://www.chip.com.tr/vi...kunmatik-ekrani_2371.html
Videonun 16. saniyesine kadar oynadıkları ve sonra kenara kaldırdıkları yazılım. edit:35-59 saniyelerinde de varmış.

Matrix filmi konuya epey eğilmiş.http://www.youtube.com/watch?v=PwWBkpepLE0
Uzun hikaye gerçekten buraya sığmaz.

Geçmişimizde bu bilim sistemli bir şekilde aktarılıyormuş, günümüzde de devam ediyordur.
Şimdi sabit zan'ı kenara bırakın; HAtırlayın! Henüz kirlenmemişken yanlışa düştüğünüzde; Keşke bu bir rüya olsa! deyip sonra uyandığınızı.

Bildiğimiz sistemlerle bunu net olarak tanımlamamız mümkün görünmüyor; Örneklemek gerekirse:
http://www.dailymotion.co...-deligi-belgeseli-15_tech
videonun 2:50 saniyesinden sonrasını inceleyebilirsiniz.
Aynı alt ağ maskesinde ip almış insanlarız. Bizim için fizik kuralları default belirlenmiş. Şimdi oturup başka Ağ gruplarından hatta başka protokollerden bahsediyoruz. Elbette gerekli kodlarla bu mümkün olabilir. Ağ yöneticisine danışmak lazım. Yada şu Filmi tekrar izleyip Morpheus neye tekabül ediyor, anahtarcı kim, kaşık aslında var mı? Mutfağın kapısının üstünde ne yazıyordu? bakmak lazım.
--spoiler--
Ütüsüz bir pantolon kadar tedbirliyim
tarihi bir gerçek kadar sıkılgan
bilmem ki Tesalya'daki Termofil
bir yiğitlik anısı
bir hayınlık anıtı mı olsa
yine bilmem quantum kuramını
öğrenen insan haklı mıdır
kendini ardıçkuşu sanmakta-
ben
yirminci yüzyılın sonlarında
en uzak uyanışlar ikliminde yaşadım
bir imparatorluk genişliğindeki gençliğim sırasında
kadınlardan daha çok birinci şubeye vardım
--spoiler--
mutlak doğru yoktur ancak tecrübeye dayalı doğrular vardır diyen ve atom altı parçacıkları temel alan, mikroskobik parçacıkların davranışını inceleyen fiziğin çok ilginç bir dalıdır. klasik fiziğin açıklayamadığı bir çok şeyi açıklamaktadır. anlayana gerçekten çok zevklidir ama beyin su kaynatabilir anlamaya çalışırken. çok fazla yüklenmemek lazım.*
hakkında güzel bilgilere ulaşabileceğim siteler aradığım güzide bilim dalı.
20. yüzyıla damgasını vurmuş, klasik fiziğin sonunu hazırlamış, popüler kültürü dahi baştan aşağı etkilemiş güzide bilim dalıdır.
iyi dusun iyi olsunla pek alakasi yoktur.
(bkz: evrene pozitif enerji veriyoruz)degildir.
olasılığa dayalı kesinlik belirtemediğiniz, kapsadığı konuların çoğu teori bazında kanunlaşmamış fiziğin bir dalıdır. metafizik felan değildir. saçma sapan konuları içermezi. size bin tl vermez.
Bir fiziksel niceliğin değerini, dinamik sistemi herhangi bir biçimde bozmaksızın kesinlikle tahmin edebiliyorsak, o zaman, fiziksel gerçekliğin, bu fiziksel niceliğe karşılık olan bir ögesi vardır.
adamı atayiz yapar valla.
beynin bugunku nerolojik yapısı ve gercekten bütün algıların ve evrenin beyin içinde anlık yeraldığını sanıyor.beyin algılayıcı ve yansıtıcı.beyin yayını bi yerden alıyor.Aslında yaratıcının anbe an bize bu görüntüyü veriyor.secret anlayışından ziyade(düşün beyninin verdiği mesaj la istediğin olacakdan ziyade) tasavvufi anlayışı savunuyor.insana dua et diyor.herkes birşey istediği zaman farkında olsun ya da olmasın dua eder.insan burada kendi beyninin aracılığıyla o görüntüyü yaratandan yani Allahtan ister aslında.
kitapçılarda satılan sikindirk kuantum gelişim, kuantum yaşamak, kuantum sıçmak gibi kişisel gelişim kitaplarından öğrenilmemesi gereken şey.

fizikçi olmayanlar için brian greene kitapları iyi bir başlangıç olabilir.
Belli başlı insanların makalelerini okuyarak sağlıklı bilgi elde edinilebilecek konu. Ama iyi derece yabancı dil lazım. Damn it!
yuzde 99 anlatmaya çalışlanların bile ne olduğunu söyleyemediği hede.
90-60-90'dır.
Lanet edilecek bir seydir. (bkz: kadir inanır)
Uzay - zaman ilişkisinin araştırıp sorgularken, önüme 'krank!' diye çıkan fizik dalı. Atomun bükülmesi eğilmesi derken bu kez de 'atom nedir?' sorusuna geldim. Çok deli değişik, çarpraşık girift meseleler...
tarifini verebilmiş adama rastlanmamıştır . biliyorum diyen herkes sıçıyor.
Belgesellerde ya da filmlerde izlendiginde cok ilgi cekici ve guzel gelen ama aslinda ders olarak gorsen zerre.anlamayacagin fizik teorisi.
ofsaytı açıklamak gibi bir şey bu. bilirsin ama sade sözle tam karşılığa erişemezsin.
ilkokul 5 fiziğini yapamayacak ya da sayısal okuyup da en basit fiziksel formülleri bile unutan insanların hakkında edebiyat, bilim kurgu ve felsefe parçalamaktan başka bir şey yapmadığı bilim dalı.

fizik, felsefe ya da teolojinin değil; madde ve enerji arasındaki etkileşimin dilidir. sözcüklerle fizik anlatılamaz. kuantum fiziği sayısal formüllerle ifade edilir, saçma sapan dinci edebiyatlarıyla değil. sorun bu.
şimdilik tamamına yakını teorilerden oluşan, dünyanın gizemlerini barındıran ileri fizik dalıdır. insanın zihnini açan, düşündüren bilim dalıdır.

felsefenin bilimsel kolu olarak da tanımlamak yanlış değildir diye düşündürendir.