bugün

geçmeyen, bitmeyen, hık hık hık ananı satıyım lan hı hık bak hala hık oğulum git be şeklinde dolaşmana yol açan pisliğin çözümsüzlüğe ulaşması durumu.

hıçkırık gene senden bahsediyorum, hayatımı karartın köpek. hayatımı kararttın, benliğimi çürüttün, özsaygınlığımı tükettin, beni benden aldın da ne bedenlere koydun. hıçkırık sen beni çok yordun.

evet efendim biliyorum; su içince, nefesini tutunca falan geçiyor o. aklınızdan hemen bunları geçirmeyin, geçmiyor çünkü ağzına tükürmek istediğimin şeyi. geçmiyor, bi akıllı siz değilsiniz yani. bitmiyor dertlerim.

bir gün oluyor lan, bir gün. koca bir gün. hıçkırıkla yaşanılan bir gün. insan kendini tüketir bir günde. ne biçim bi şeysin sen? ben tükendim de sen hala nasıl sapasağlamsın?

çok sinirliyim sözlük, yastığıma hıçkırık yazdım ona vurup sinirimi yenmeye çalışıyorum. böyle şey mi olur sözlük? böyle olay mı olur ey insanlar? ağzına sçayım hıçkırık.

eğer bir masal perisi
girerse rüyalarına
öldü dersin gül güzeli
tılsımını kaybetti

bu şarkı sana gelsin hıçkırık ben tükendim artık. bundan sonra yalnızsın. allah da belanı versin.
işkence gibi bir şeydir. konuşmanıza engel olur. yorucu olmasının yanı sıra sinir bozar. defolup gitmesi için türlü türlü yöntemler denense de o gitmek istemiyorsa gitmez.
hıçkırık krizi.
bir kaç damla limon suyu içerek geçmesi sağlanabilir.
kişi korkutulursa geçeceği rivayet edilen durumdur.
boynu az sola doğru eğip, nefes almayı kestikten sonra geçen hık hık olayıdır.
(bkz: kronik rahatsızlık)
"nefesini tut, içinden 10'a kadar say hacı" tavsiyesinin işe yaramadığı durumdur.
diyaframın düzensin hareketinden kaynaklanır. biraz da psikolojiktir aslında. hıçkırığa takarsanız geçmek bilmez. en iyisi o an başka şeyler düşünmeye çalışmak ve düzenli nefes almaktır. imkanınız varsa limon sömürün geçer.