bugün

kamu personeli s*kme sınavı..
daha almadan beynimizi becerdikleri için...
taaa dadasının dadasında* gireceğim sınavdır. zaten maksadı tecrübe kazanmak, bakalım ne soruyolarmış, kaç soru varmış bir görelim diye düşünen bünyeyi adeta hisseden malum kurum, bu tecrübeme de engel olmak için elinden geleni yapmakta, beni sınava ödediğim dünya paraya sövdürmektedir.
kazanmanin imkansiz oldugu sinav. kazanmaktan kastimiz puan barajini gecmek falan degil tabi. herhangi bir kadroya yerlesebilmek.

anadolunun en ucra koselerinden birindeki hasta bakicilik, hademelik, bekcilik vs gibi en dandirik isler icin bile 100 uzerinden 95 puan falan almaniz gerekiyor. o da 1-2 kisilik kontenjandan. sayisal loto, milli piyango oynayin cikmasi daha kolay yahu.

ben laf olsun diye basvuruyorum yok baba olmuyo. zaten buralara yerlesecek adamlar onceden bellidir. hukumetimiz yandaslarinin yerlerini ayirtiyor onceden. size de 2-3 ytl odeyip tercih yaparak 1 ay kadar umutlu bir bekleyis kaliyor.

simdi eylul ayinda yeni bir sinav yapacaklar. 40 ytl kadar basvuru icin yatiricaksiniz. 1 milyon kisi girse carp 40 ytl ile.. guzel para dimi ?
fen bilgisi öğretmenliğinde okuyan öğretmencik adaylarının kazanmasının neredeyse imkansız olduğu sınavdır. 90 puan alarak açıkta kalmaktadırlar kendileri. her geçen yıl da puanlar biraz daha yükselmekte ve atanma ihtimali şu için %1 dir. ben mezun olana kadar 100 tam puan alarak atanamayacağımı tahmin etmekteyim ve bu lanet sınava girmemekten yanayım.

(bkz: yaşasın özel sektör)
(bkz: keriz parasi sogusleme sinavi)
öğretmen atamalarında girilmesi mecburi sınav.
Son yapılan eğitim bilimleri testinde;

annesi oğluna ingilizce dersi çalıştırır, annesi sorar "notebook ne demek evladım", çocuk "defter" der, annesi "aferin, peki book ne demektir", çocuk "ter" der. Aşağıdakilerden hangisi çocuğun bu davnışını açıklar?

şeklinde soru çıkan sınavdır. sonuçları işe yarıyor mu bilemiyorum ama, bu tür sorularla sınava renk katmaya çalıştıkları kesin...
2008 eğitim bilimleri sorularını hazırlayan komisyonun akıllarından zoru olduklarını bizlere ispatlayan sınav türüdür.
yavaş yavaş meslek liseleri dışındaki lise mezunlarını memur olarak almayan kurumlar yüzünden, genel liselilerden bir sürü küfür yiyen sınav.

meslek liselerine önem verilmedi, genel lise mezunlarına iş yok, kpss yok. aferin devam edin bakalım.

herkes 3 çocuk doğursun hala!
2008 yılında yapılmış olanı kpss tarihinin en saçma sınavı olma özelliğini gururla taşımaktadır.

"anne, intihar edenler hapisaneye mi gömülür?"
açılımı şu şekildedir;

(bkz: kendi poktan sistemimi sınıyorum sınavı) *
düşünüldükçe uyku kaçıran sınav.
sonuç belgesinin sınavdan 3 ay sonra gelen sınavdır. bu ne hız ösym, acelesi yoktu biraz daha beklerdi.
2008 kpss'nin son sorusu ile beni ayar eden sınav sistemi. durmuş durmuş son dakika golü atmıştırlar şahsıma karşı!
2008 avrupa kupasını alan ülke sorulurmu hiç ula hayır türkiye almanya ya yenilince bıraktık maç izlemeyı! ahada çıktı karşımıza zobank diye..
2008 kpss sınavında g-8 zirvesini nerede yapıldığını soran perizekalı sınav. ula nerden bileyim nerde yapıldı bizim evin arka bahçesinde yapılmadı, valla bak..

sınava girenler ve benim gibi soru çözmekten daha çok vaktini küfür etmeye ayıran arkadaşlar için söylüyorum zıkım olasıca doğru cevap japonyaymış. (aha boyum uzadı la!)

edit:imlâ
halkını kepekli undan farksız gören devletin, elek araçlarından bir tanesi.
2008 önlisans ve lise düzeyi sonuçları açıklanmış sınavdır.
http://sonuc.osym.gov.tr/sorgu.aspx?sonucid=815
sonuclari aciklanmis ama an itibariyle ulasilamayan sinavdir, cokmus osym yine. (bkz: osym gotumu ye)

an itibariyle editi:hala sonuclarini goremedigimiz sinav, arada bir de izin verilmeyen uygulama gibisinden bişey söylüyor, zevkli oldu 5 dakikada bir sayfaya girip cikmak.
(bkz: Server is too busy) be ileri zekalı "saygıdeğer" ösym! milyonların baktığı sınav sonuçlarına tek server ile hizmet vermek ancak sizin aklınıza gelecek bir teknoloji..

(bkz: sitemkarım ey sözlük)
2 türü bulunmaktadır.

kpss -A ve Kpss - B

Kpss- B sadece genel kültür ve genel yetenek sorularından oluşur ve düz memurluklar için lise ve önlisans programlarından mezun adaylara yoneliktir.

Kpss- A ise çok daha komplike bir sınavdır. Burada da temel olarak 2'li bir ayrım sözkonusudur. Öğretmenler ve iibfliler (muhendis hukukçu vs de çok da ben genel olarak ayırıyorum)

Ogretmenler bu sınavda genel kültür-genel yetenek ve egitim bilimleri sınavlarını cevaplayıp çıkarlar sonrasında da bu puanlarıyla bir yere atanırlar veya atanamazlar.

Iibf mezunları ise genel kültür, genel yetenek,ingilizce,hukuk,muhasebe,iktisat,maliye,kamu, uluslar Allah ne verdiyse girip hepsini iyi yapmak zorundadırlar. Ve şayet iyi yaparlarsa, 90 civarı puanlar onları ancak ve ancak kurumların yapacagı boru gibi klasik kurum sınavlarına sokmaya yeter. O kurum sınavını geçerse de karşısında tum bu yazılılardan daha zor ve daha haksızlık dolu olmak üzere mülakatlar çıkacaktır.

Allah bu yola baş koyanlara sabır versin. *
devletin vatandaşı soymak için yaptığı sınav .bu sınava girenlerin büyük kısmı da bir yere yerleşemez .icat eden bülent ecevite bol bol anlayın yani derim.
ingilizce öğretmenlerinin matematik çalışmasını zorunlu kılan sınav. * *
KePaSSelik sınavı. tecrübem ile sabittir.
temmuz sıcağında sabahtan akşama kadar başvuru formu için beklersiniz o esnada bir sürü gereksiz insanla

+hangi bölüm yaa

+sen hangi bölüm be ya

+aaa sizin okul bitti mi

+yaa bitti

+en son ne zaman girdin ben hep giriyom sınava

+yok ben ilk gircem

memleketteki akrabalara kadar uzar muhabbet yapcak bir şey yoktur çünkü akşama kadar bekleyeceksin,kendini gerekli bir insan gibi düşünürken sığlaşıcaksın sığlaşıcaksın.

sonra başvuru yaparsın sınav tarihini beklersin bi bakmışsın sınav gelmiş.
o gune kadar senden başka kimsenin umrunda olmayan sınav ana haber bültenine düşünce çevrendeki herkesin kapsama alanına girmiş olursun.ve zaman ilerledikçe atama süresi uzadıkça meşhur mahalle baskısının özdeşi olan aile baskısını ensende hissedersin kaçarı yoktur.

sonuçta puanlar açıklanır şöyle bakarsın ehh tamam belki yerleşirim dersin;gel gelelim tercih formuna baktığında şok olursun zaten olmayan kadronun olacak dediğimiz kısmı da baştan aşağı iktidar partisinin eyyamcılarına ayrılmıştır.memlekete imam lazım imam kurtarcak memleketi mantığıyla yaşan insanlar tarafından hakkınızın yenilmesi daha da zorunuza gider.tercihlerden sonuç çıkmaz zaten eyyamcılar kapatmıştır kadroları.sonra bir dahaki klavuz dönemini beklemeni söyler içses.sürekli kafanızı çınlatmaktadır bu iç ses.sanki kafanızın içinde 24 saat yayın yapan radyo istasyonu vardır.içses içses sürekli kafanıza vurmaktadır.bir kemal sunal klasiği olan kibar feyzonun şehirdeki amele pazarında yaşadığı olaya benzemektedir.

+kamyon amele pazarına yanaşır ve işçiler kamyona doğru yanaşır.kamyondan bir adam iner.
ameleler ona yanaşır.

-sen sen sen

+ben ben

-sen sen sen

+ben eee ben ben

-sen sen sen gel

+eee ben ben ben de gelcem

-sen gelme lan ayı

+ayı babandır

zavallı adam tercih edilmemiştir.akşama kadar dikildiğine mi yansın çaresizliğine mi yansın bilememiştir.kamyon işçileri alıp götürmüş orada öyle bakakalmıştır.

-osym:sen sen sen

+içses:ben ben ben

-osym:sen sen sen imamsın

+içses:ben ben neyim

-osym:sen sensektersin

+içses:bak ya sallamıyor itne

- sen sen ambar memurusun

+içses:ee ben ben

-osym:sen sen teknirkersin

+içses:ben de krakerim herhalde

-osym:evet sen sen

+içses:evet ben ben neyim

-osym:sen krakersin

+içses:anladık abi sağol

olmayan umutlar başka bahara kalmıştır.öylece bakakalırsın etrafına.adımların ağırlaşır.
bakışların donuklaşır.sanki cinayet işlemiş havası vardır üzerinde.devlet pokemonu olamamak bile dokunur adama.osymenin de amele seçen adamdan ve umutlarını alıp götüren kamyondan farkı yoktur.
çok iğrenç birşey.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar