bugün

KPSS yani kamu personeli seçme sınavı. Dershaneler ise bu sınavlara yönelik olarak kurulmuş olan dershaneler. Şu an ülkede en büyük özel eğitim kurumları yapısını oluşturan kurumlar. Bir de onlara bağlı yayınlar bulunmakta. Daha önceden üniversiteyi kazanabilmek için dershanelere giden öğrenciler şimdi de kamuda iş sahibi olmak için bu eğitim kurumlarına gidiyorlar.

Yanlış hatırlamıyorsam lisans KPSS düzeyinde 1 milyona yakın aday, lise ve önlisans düzeyindeki KPSS için de 3,5 milyon aday sınava girdi. Her iki yılda bir nerdeyse 5 milyona yakın öğrenci kamuda yer almak için birçoğu bu eğitim kurumlarına gidiyor. insanların gidip gitmemesi sorun değil ancak asıl mesele daha önceden üniversiteye hazırlanan öğrenciler ve liselere hazırlanan öğrenciler için eğer öğrenciler bu eğitimi okulda alıyorlarsa o zaman dershanelere ne gerek var denilmişti ve belki de şu an yaşadığımız sıkıntıların temelleri atılmaya başlanmıştı.

Yine gelelim KPSS dershanelerine. Aynı şekilde eğer öğrenciler belirli bir eğitimden geçip tekrar bu sınavlara hazırlanmak için dershanelere gidiyorlarsa burada yine bir sorun var demek ki. incelediğim kadarıyla aslında bambaşka bir sisteme sahip. Özellikle lisans düzeyindeki bir öğrencinin birçok alanda başarılı olması isteniyor. Örneğin bir tarih mezunu matematik de yapması gerekirken, bir fizik mezunu da tarih, coğrafya konularında başarılı olması gerekiyor. Bir resim öğretmeni ise dert yanmıştı bir konuşmasında. Atanabilmesi için en son ortaokulda gördüğü matematik dersinden de başarılı olması gerektiğini.

Gelelim bir de yayıncılık alanına. Bakın burda beş milyona yakın aday birçok ortak ve farklı branşlardan sınava giriyor. Tabiki herkes bu sınava girmiyor, dershaneye gitmiyor, sınav kitabı almıyor ancak burada da yine büyük bir pazar oluşturulmuş durumda.

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi eğer üniversitelerde yeterli eğitim veriliyorsa o zaman KPSS dershanelerine ne gerek var?
Herkes kamuya girmek istiyor. Eleyici unsurlar olması şart. Şimdi bütün tarihçiler kendi alanından yüksek alıp da atanmayı beklese olur mu? Olmaz. O zaman en iyisini seçmek için matematik de koyuyor adam. Öğretmen olmak istiyorsan buyur yap. 5 milyon insan her sene kamuya girmek istese ben de birçok eleyici unsur koyardım yani.
Çoğu atanamamış öğretmenlerden oluşan eğitim kadrosuyla öğrencileri kpss' ye hazırlayan eğitim kurumlarıdır.