bugün

15 yaşındaki tıfıl gençliğin en büyük ideolojisidir komünizm. bunu üzerlerindeki che motifli giyisilerinden bile anlayabiliriz. o yaşlarda bir çocuk için gayet makul bir görüştür komünizm. velakin yaş ilerledikçe, akıl başa gelmeye başladıkça komünizmin nasıl bir illet olduğu kafalarına dank etmeye başlar. zaten 20 li yaşlarda hemen hemen hepsi milliyettçi- islamcı bir ideoloji olan türk-islam bayrağının şemsiyesi altında birleşip, ergenlik dönemi boyunca savundukları komünizme cephe alırlar ve bu yolda mücadele ederler.
(bkz: ülkücülüğün ergen ideolojisi olması) ile kol kola giden bir önerme.

(ergenlikte insan aşırı uçlara daha yatkındır. dünyayı ne kadar radikal olursa o kadar çok kurtaracağını sanır. bu nedenle, sağ ve sol radikal söylemler tecrübesiz gençleri daha kolay etkiler.)

(edit: tabii ideologların kendileri ergen değildir, o ayrı konu...)
stalin,lenin ve troçki'yi moskovada kutu kutu pense oynarken görmüş olsa gerek dediğim insanların kıt düşüncesi.
20 sinde komunist olmayanin kalbi, 40 inda hala komunist olanin beyni yoktur.
rahatlamaya ihtiyacı olan yazar beyanatı.
(bkz: komünizmin gergin ideolojisi olması)
tüm komünistleri che kadar hayalperest sanan ama asıl komünizmin marxla (hatta ve hatta ilk insandan beri geldiğini) başladığını bilmeyen tiynetsiz kişi söylemdir.
komunizm göt siken bir idolojidir. ergenlerde görülmesi çok da sorun değildir. hatta süperdir. sorun götü her sikilenin meselenin çözümünü kendi ya da başkalarının ergenliklerinde aramasıdır. oysaki o göt sikilmiştir bir kere. elma beyinlim.
Bizim atatürkümüz daha gerçekçi daha iyi bir model uyguladı maalesef kıymetini bilemedik. Tam kapitalizme teslim olduk Özal yüzünden.
görsel
yirmisinde komunist olmayanin kalbi yoktur, kırkında halen komünist olanın da aklı..
eşitlik kelimesi çok ütopya kalıyor. Ali agaoğlu şimdi sokaktaki çöpçü ile eşit olmak ister mi? Bide böyle düşünün saçmalık ya.
hayır esas ergence olan ideoloji, ki ideoloji de denmez kafatasçılık ırkçılıktır.

ortamlarda çok bebelerin beyinleri yıkanıyor maalesef.
komünizm .....
* fakirlerin .
* azınlıkların ( etnik , dini , cinsi )
* umutsuzların .
* bazı idealist gençlerin
ideolojisidir .
komünizim baştan ayağa saçmalık. solculara nazaran çoğu hayal dünyasında yaşar. eylem olmadığı sürece iki ineğiniz değil iki yüz ineğiniz olsun, bir işe yaramaz.
ömrünü çalışmakla geçiren ve bunu sadece karın tokluğuna yapan malyarlarca insan var. bunun karşısında akla hayale sığmayan ölçekte parlak yaşamlar. bu insanlar çocukluktan itibaren din-ahlak ve vatan-millet edebiyatlarıyla adeta etkisiz hale getiriliyor. örgün eğitim en az yüzde 70'i insanları daha idare edilebilir hale getirmek üzerine kurgulanmış. o da yetmezse polisle, savcıyla, hakimle, askerle gelip başını eziyorlar zaten. ne vatan ne din gerçekten önemli, bir avuç insanın saltanatının bekçiliği üzerine kurgulanmış her şey. benim en çok zoruma giden bu düzenden çok yarı aç karnıyla bu düzeni savunan gerizekalılar, idi bir zamanlar. amaaaan. bana neyse. bıraktım ben bu işleri. ne bok yerseniz yiyin. ilkeymiş, idealmiş bunlar zerre umrumda değil artık, doğru gördüklerimi savunmamın 28 yıl boyunca ufacık bir faydasını görmedim. hep dersine çalışan, iyi bir öğrenciydim. zamanında okulun serseri takımından tipleri görüyorum feysbukta, biri müteahhid olmuş, lüks evler satıyor. biri kafe açmış, keyfi tıkırında. bilmem ne vakfıya somali'de şurada burada devlet protokollerinden fotoğraf verenler var, nikahını belediye başkanına kıydıran da var. erdoğan için "adam çıldırmış artık diktatörlüğe gidiyor" diye ortamı velveleye veren zamanın koyu gülencisi şimdi avukat olmuş, her yıl 15 temmuz'da feysbuk paylaşımı yapıyor. söylenecek söz yok. herkese hayırlı işler.