bugün

Kapitalizm komünizmin ileri aşamasıdır. Komünizmde proleterya her şeyin sahibidir. Yanlız yönetemez. Dolayısıyla tam bir varlık içinde yokluktur. Teoride devletin sahip olduğu tüm varlıklar üretilen tüm değerler proleteryanın refahı içindir. Sorunsa üretim araçlarını kimin kontrol edeceğidir. işte komünizm ile kapitalizm burda ayarışır. Komünizmde kontrol ismi ister konsey ister politbüro olsun bi avuç oligarşik yapılanma içinde ki kişilerin elindedir. Kapitalizmde ise konsey ya da politbüronun ismi bazen ilimünati bazen tekel bazen de kartel olur. Sonuç güç gene bir avuç oligarşik yapılanmanındır. Reelde ise kapitalizmin başarısı komünizme göre nihai ürünleri daha adil dağıtmasıdır. Komünizmde yeteneğiniz olsa da nihai hedefe ulaşamayabilirsiniz. Kapitalizmde ise yetenek en büyük sermayedir. Kapitalizle komünizmi ayıran en önemli unsur ise paradır. Birinde devletin verdiği kadar paranız vardır diğerinde kazanabildiğiniz kadar. Kapitalist oligarşinin sahip olduğu kuruluşların tamamının tüm müşterileri proleteryadır. Dolayısı ile ne kadar da sevilmese coco cola, mercedes, samsung proleteryanın en büyük refah sağlayıcılarıdır aynı komunist sistemde olduğu gibi.
Ülkemizde eşittir dinsizlik olarak bakılan hede.kapitalizmin karıştı olarak lanse edilmesine rağmen Rusya'da eşitlik falan oluşturmamış bir halta yaramadığı gibi binlerce insanın açlıktan telef olmasına sebep olmuştur.çünkü uygulanmış olanla anlatılan aynı değildir.
üretim ile tüketim arasındaki asalak sınıfı ortadan kaldıran sistem.
Bu kış gelecek diyorlar.
müslüman olup da gelişmiş olan medeni olan ülke var mı diye sorunca üşüşen adamlar komünizmle yönetilen gelişmiş ülkeler medeni ülkeler hangisi diye sorunca sus pus oluyor.

okula arabayla gelip iphone kullanan komünist gördüm lan.
Halkın devletle olan ilişkisi. Öğrencilik yıllarında ki babanla olan ilişkiye benzer. yedirir, içirir, hasta olunca tedavi ettirir, keyfi olunca sever, morali bozuk olunca döver, her türlü angaryayı sana yaptırır. Ölmeden yaşayacak kadar da harçlık verir.
sosyalizm bir nebze de, komünizm tutmaz.
sosyalizmin bir sonraki aşaması.. bir bolluk dönemi.. devletin, paranın olmadigi, müthiş bir eşitlik durumunun olduğu son aşama.. marx'a göre sosyalist devletin sonu komünizmdir ve kapitalizm de sona erip komünizme yönelecektir.
Meyve sebzeyi devlet ucuza satıyor ya şimdi, başka sektörlere de sıçrarsa zamanla ve yavaş yavaş devlet komünizme dönerse aşırı iyi makara olmaz mı?
Faşizm hastalığını yok edecek kapitalizm kanserine ilaç olacak dünyanın Kurtuluş yolu.
komünizme söven kişiler dikkat edin sövenler ya zengindir, ya da birgün zengin olma hayali taşıyan ama hayatları boyunca olamayacak amiplerdir. komünizm hakkında hiçbir şey bilmezler. bildikleri tek şey, ''gardaş gomünizm de avratları paylaşıyormuşuk abovv'' cümlesidir. komünizme din derler, halbuki çoğu zaten bir dine inanır. ateist, deist ve agnostikler ise ''genellikle'' semavi dinlere inananlar gibi din kavramının ne olduğunu dahi bilmezler. platon'un devlet kitabına söven var bu başlıkta ki kitabın adının yanlış çevrildiğinin bile farkında değiller. ulan komünizm'de dogmatik olan hiçbir şey yok. canın istediği gibi vatandaşın mutluluğu için iyi bir ideoloji haline getirebilirsin. sürekli geliştirebilirsin yani. neyse daha fazla devam edemeyeceğim.
fakir semtlerde fiyat ucuz zengin semtlerde fiyat pahali komuzimle aynı şeye geliyor.
türkiye'de cumhuriyetçi grupların sosyal demokrasi anlayışıylarını inşa ederken okumalarını yaptığı, türk de kürt de diyebilen, ırktan değil yoksuldan yana, bu yaklaşımla ezildikten sonra hepimiz aynı şarabız diyen insanların yer yer savunduğu ideoloji.

şunu belirtmek gerek, 21. yüzyıl dünyasında kimsenin hedefi "komünizm" değil, komünizm henüz dünya üzerinde pratiğe ulaşmamış bir hedef. komünistlerin ve komünist partilerin güncel hedefi sosyalist cumhuriyettir.

bahsi geçen sosyalist cumhuriyet ise, kürtçülükle, pkk kuyrukçuluğu ile alakasız bir yoldur. bu ülkenin sosyalistleri, kimi zaman kemalistlerle kimi zaman kürt siyasal hareketiyle kimi zaman iki tarafla da birlikte dirsek temasına girmiştir ve girecektir.

demem o ki; uğur mumcu da bizim, demirtaş da.
kapitalizmin askerlerine komünist, kapitalizmin iliklerine kadar sömürdüğü ülkelere komunist ülke, kapitalizme gerçekten karşı gelen ülkelerde ise eylemlerler yapılmasını sağlayan oluşum.

Özellikle bu son madde gerçekten ironiktir. çünkü karşı geldiğin şeyin yanında olup, senin düşünceni yaşatıp, savunanlara savaş açıyorsun.
Seni savunacağız seni. Evet.

T: dünya üzerinde dolaşan hayalet.
kişinin yapabildiği işi yapıp ortak bir yaşamı ortaklaşa amaçlayan toplum düzenidir. bireysellik ve bencillik değil herkesin insanca yaşamasını sağlayacak bir sistem. fakat ütopik. insan ırkının psikolojik yapısına uygun değil. çünkü herkes iyi olsun değil, ben daha iyi olayım, ben üstün olayım mantığı kendini gerçekleştiremeyen insanın olayıdır. ve bu kendini gerçekleştiremeyen insanlar hep daha fazla olacaktır.
görsel
dini tarikatlarla çok fazla benzerliği olan siyasi ideoloji. en büyük ortak noktaları müritlerinin düşük zekalı ve çirkin olması.
o kadar geri kafalı bir ideoloji ki, önümüzdeki asırda tüm üretimi robotlar ve makineler yapacak. insanlar sadece tüketecek ve yeni bir hayat şekline evrilecek. ama bunlar istiyor ki dünyanın kaymağını belli bir zümre yesin,tüketsin diğer tüm insanlar üretsin. yazık ancak küçük kafalı, vizyonsuz ve ezik insanların benimseyebileceği bir ideoloji.
Ya bi sal komünizm sosyalizm yav kardeşim yok yok kağıt üstünde mantıklı gelebilir ama uygulamada faciayla sonuçlanır salın şu komünizmi artik.
Biladerim izmler çağının kapandığı şu yüzyılda hala bu başlıkları hortlatmayın. ideolojiler deli gömlekleridir. Varlığı veya meşruluğu tartışılır o ayrı. (bkz: gorbaçov adam olsaydı Rusya bu hale gelmezdi. -pembo)
paranın tadını alana kadardır.
daha mutlu toplum yaratmak, insanlara hak edeceği şekilde bir gelir dağılımı yaratma amacında olan bir siyasi fikir. ama tarihsel tecrübe bunların uygulamada mümkün olmadığını gösterdi.
revize edilmesi lazım. dönemin şartlarıyla uygulanış biçimlerinin çağdışı kaldığını söylemek yanlış olmaz. teoride her zaman geçerli fakat pratiği çok yetersiz, sorunlu. kaldı ki otorite karşı söylemleriyle terörizmle çok girift.

en büyük sorunu devlet mekanizmasına dönüştüğünde bu sefer proleterya diktatörlüğüne devşiriliyor olması. biz bunu istemiyoruz. biz istiyoruz ki hatalarınızdan ders alın.

küreselleşen ekonomide devasa teknoloji şirketlerinin özel soruşturmalarda devletlere rest çektiğini kendi kurallarını uyguladıklarını ve veri aktarmadıklarını gördük. örnekleri var. demek ki artık devletlerden güçlü olabilmek mümkün. teknolojik feodaliteler kurulup içinde paris komünü gibi yaşayabilen bağımsız yapıların oluşabileceğini düşünüyorum. mevcut devletlerin buna karşın tek yapabileceği şey her sıkıştığında yapığı gibi üzerlerine ordularını salmak olurdu..

gelecek nerdlerin insafına kalmış gibi görüyorum. bu nerdler ve özellikle hacking yeni bir düzen inşa edebilecek güce sahip. ne kadar komünist olur bilemiyorum.

not:orak çekiç yerini klavye mouse a bırakacak.
Romantizm olarak tartışma programlarının konusu olur anca.