bugün

Coca cola'ye verilecek en sacma isimlerden biri. Ayrica bir zamanlar büyüklerimizin bizi bu kolanin icinde " (bkz: at sidigi)" var diye kandirdigi olayin adi...
Aynı zamanda bir The Clash parçasıdır, London Calling albümünden.*
KOKA KOLA ADIMIZI TURKCELESTIRDIK DIYE BIZE YUTURDUGU ISIMDIR. OKUNUSUNU YAZMISLAR GELIP TURKCELESTIRDIK DIYORLAR. YERMI ANADOLU COCUGU.
amele kolasi gibi olmus. hindistan mi burasi, yari turkce yari ingilizce.
görsel
kokayı duyunca bugüne kadar içtiğim kolaları kusmak isteğim hadise.
ilk gördüğümde kaçak getirmişler diye düşünmüştüm.
Bunu tersten okuyunca ne anlamı var ola ki?
Tersten okunuşu papa yok, vatikan yalan olan kola..
Coca cola'nin turkiye icin yaptigi bir diger yenilik. ama daha bitmemis, Adana icin "keke kola" cikacakmis...

Slogan da hazir; ic keke ic!
Kokainli kola.
Elin yahudisi bile türkçemize sahip çıkıyor, bizim çakma milliyetçiler ne iş yapar? sorusunu getirir akla.
gördükçe sinirimi bozan reklam.
ne güzel isim vardı geyiği dönüyordu, erkekler/kızlar sevdiği/hoşlandığı/elektrik aldığı kıza/erkeğe ismini bulup atarak espriyle karışık zeminini hazırlıyordu ilişkinin şimdi koka-kola ne gereği var.
zaten özel isim marka vb. çevrilmez. siz hiç elma (bkz: apple), ustakart (bkz: mastercard) vs kullanılmıyorsa bu da kullanılmayacak o kadar.
ne faşizim ne de sempatiklik için ortaya çıkarılan yeni isimdir.

http://www.anadilin.com/2...eden-koka-kola-yapti.html
Düşen satislari turkiyede kurtarma cabasi.
milliyetciligin son bir iki yil icerisinde tavan yaptigi bi donemde gayet akillica bir degisim. Bir koladan ancak bu kadar yurunurdu.
Geçenlerde lahmacuncurdaki dolapta gördüm, sonra gözlerimi ovuşturup tekrar baktım, hala koka kola yazıyor. Dedim kesin bunu bizim türkler yapmış yutturmaya çalışıyorlar dedim. Sonra coca cola reklamında göründe dedim tamam adamlar içimizden biri halktan biri.
insanların kolanın üzerinde bu yazı görüldüğünde afallayıp, bim'in le colası gibi çakma herhalde diyerek almaktan vazgeçmelerine neden olan coca cola'nın türkçe telaffuzu.
(bkz: ben değil bir arkadaş)*
dedem bunu hep yazıldığı gibi okuyordu. şimdi nasıl değiştircek garibim? ayrıca çok değişik olmuş. bi arada marc yüzey temizliyicilerin ismini değiştirmişlerdi. iflas etti koca fabrika.
tersten okuyunca allah var eşhedüenleilaheillallah yazıyor dikkat ederseniz.
coca cola türkiye'de kola ambalajlarının üstüne markanın türkçe okunuşunu basmıştır. olay budur ama gereksiz bir olaydır. ne kola alanlar bu uygulama ile daha fazla kola alacak, ne de kola tüketmeyenlere sempatik görünerek kola almaları sağlanmayacaktır.

coca cola aslında mantıklı pazarlama stratejileri geliştirirdi acaba neden böyle bir şey yaptılar? illa ki bir nedeni vardır. dünyanın en büyük işletmelerinden bir tanesi plansız, programsız hareket etmez. çıkar kokusu yakında. merakla bekliyorum.
(bkz: rebranding)
görsel
samimiyetin ölçüsü nerde duracak diye merak ettiğimiz firma.

http://dikkatmizah.com/ma...zgoz-olucaz-iyice-olalim/
darısı türk markalarına dediğim türkçe yazma girişimidir.