bugün

görsel
"itiraf edeyim yağmurdan sonra ortalığı kaplayan kokuda, metropolün ortasında bile yaşasa, insanın içini kıpır kıpır eden birşeyler var."

Oğullar ve Rencide Ruhlar
Sorarlarsa, 'Ne iş yaptın bu dünyada?' diye, rahatça verebilirim yanıtını: Yalnız kaldım. Kalabildim! Altı milyar insanın arasında doğdum. Ve hiçbirine çarpmadan geçtim aralarından...
insan hem bu kadar bahtiyar, hem de bu kadar üzüntülü olabilir mi?

“Ne halt eder bu hal.. biz Galiba hep küçük meselelerde bahtiyar olmaya alışmışız.

Öyleyse.. üzüntülerimiz de küçük işlerden..

büyük Saadetleri, taşımaya gücümüz mü yetmiyor? Saadete karşı bu derece mi yabancılaştık?

Ama bu birkaç neslin kabahati, nankörlüğü değil..

ayak parmaklarımızın ufalması, vücudumuzun kılsız kalması, kör bağırsağın vazifesini kaybetmesi gibi,

veraset kanunlarına tesir eden, anadan doğma Saadet acemisi olmuşuz..

büyük saadet acemisi..”

(bkz: karılar koğuşu)
görsel
Aşk kağıda yazılır mı ? Mihriban...
görsel

Oğuz atay - tehlikeli oyunlar
kadınların neden evlendiklerini anlayabiliyorum, ''yalnız kalabilmek için''.

aylak adam.
görsel
görsel
(bkz: ferit edgü)
Geniş arazi; çıplak, duygusal. Burada özlüyormuşum duygusu var ama özlenecek kimse yok.
Josrfine klougart- ikimizden biri uyuyor
+ N'aber doktor?
- Ali bu ne hal?
+ Valla bu olağanüstü hal... (ali'm)
Habil'den Kabil'e...
"Ben ölürsem ölürüm ama dünya sana kalır mı?
Silebilir misin alnının yazısından beni?
Çıkarabilir misin rüyalarından? Uyanabilir misin kabuslarından?"

Sonsuzluk Hecesi, Nazan Bekiroğlu
Melekler Tanrı'nın ışığıyla aydınlanır, şeytansa ışığını kendi yakar.!

Tanrı'nın Psikopat Çocukları - Alein Kentigerna
"Bundan sonra hiç kimse sana benim kadar yakın olmayacak. Beraber Almanca öğreneceğiz, ben ingilizce öğrenmek istiyorum, beraber ingilizce dersi alacağız, ben kitaplar tercüme edeceğim, bunları beraber okuyacağız, neşeli ve kederli olacağız, ne olursa olsun, bütün bunlar hep beraber, hep ikimizin iştirakiyle olacak ve başka hiç kimse karışmayacak."

Sabahattin Ali - Canım Aliye, Ruhum Filiz
''insan çok üzgün olunca günbatımlarından hoşlanır.''

küçük prens
kitap alıntısı değil ama bir oyundan söz yazayım
'düş görmek yetmiyor artık, düş olmak istiyorum.'
görsel
"Gerçek şudur ki varlığınızın içindeki her şey birbiriyle sarmaş dolaş olarak devinmektedir. Arzulanan ile korkulan, nefret edilen ile kutlanan, kendisine yönelinen ve kaçılan birbirine girmiştir. Bütün bu nesneler, sizlerin içinde birbiriyle kesişen gölgeler gibi çift halinde gezinmektedir. Ve ne zaman ki bir gölge soluklaşıp silinir, gerideki ışıklardan biri öne çıkar ve bir başka gölgeye ışık olur. Bu nedenledir ki, özgürlüğümüz kendisine vurulmuş zincirlerinden kurtulduğunda, daha yüce bir özgürlüğe zincir olur."

Halil Çıban, ermiş.
görsel
insanlar ancak koşullar buna elverdiğinde delirme lüksüne sahiptirler.

veronika ölmek istiyor - paulo coelho.
…insanlar tetikte hatalarımızı bekliyorlardı onlara güvenilmezdi yaşadığımız güzellikleri onlara anlatmaya gelmezdi kıskanırlar dostluk maskesi altında bizi yıkmaya çalışırlardı...
tutunamayanlar
"En çok neyi seviyorum, biliyor musun? birlikte kahvaltı edeceğimiz düşüncesini. Sen karşımda, bana kahve koyuyorsun. Ne garip! Bunca yıldır tanışıyoruz, bir kez olsun kahvaltı etmedik.''

George orwell-aspidistra.
"ben sana rehber değil ancak yoldaş olabilirdim fakat yolu ikimiz de bilmiyorduk. " sabahattin ali
Şiir, kelimelerle yapılan musikidir.

Türkçenin Sırları, Nihad Sâmi banarlı.
insan içgüdüsü ise bozuktur. Onun için, doğruyu eğriden, çirkini güzelden, faydalıyı faydasızdan ayırmasını bilmez ve akıl denilen bir cehennem aletinin hükmü altında gülünç, kaba, sersem ve patavatsız kıvranır durur. Gene onun için, hareketleri aksaktır, sesi ahenksizdir, neşesi yavan ve iğretidir.

Yakup Kadri karaosmanoğlu