bugün

görsel
Düşünmek!
Düşmeden önce düşünmek.!

Felsefem haline gelen söz.
Bir kişisel gelişim kitabında okumuştum.
tanrı kalpsiz bir dünyanın kallbidir. Das Kapital
Aslına bakarsan hala anlayamadığım şey, insanın tehlikesini bilerek bir suçu işledikten sonra itiraf etme cesaretini bulamayışıdır. itirafı engelleyen bu basit korkuyu her türlü suçtan daha zavallıca buluyorum.

Stefan Zweig - Korku
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
"Zamanı Tanrı yaratmış, kişioğlunu içine pusatsız atmış."
Kaybedilen en kıymetli eşyanın, servetin, her türlü dünya saadetinin acısı zamanla unutuluyor. yalnız kaçırılan fırsatlar asla akıldan çıkmıyor ve her hatırlayışta insanın içini sızlatıyor. bunun sebebi herhalde, ‘bu böyle olmayabilirdi’ düşüncesi.

Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali
Karmaşık bir satranç tahtasında bir piyondan başka bir şey olmadığımın,idealistliğimin görünmez eller tarafından yönlendirildiğinin,insancıl amaçlar uğruna yapıldığına inandığım her şeyin ardında diktatörün oğlu tarafından yönetilen hükümeti sağlamlaştırmak,ingiltere'nin sovyetler'in egemenliğindeki bir pazarda silah satmasını sağlamak gibi gizli emellerin yattığının farkında değildim.
görsel
Mademki yağmurlar öyle yağdı ve senden başka herkes o sulardan içip delirdi

Herkes delirdi; demek ki dünyanın tek delisi sensin; iç sende o sudan veya ölümü seç.

(bkz: siyah kehribar)
görsel
Belki de tesadüflere inanmamızın sebebi tam tersini kaldıramayacak olmamızdır.(wulf dorn - şizofren)
Ece Temelkuran - Devir

görsel
Günümüzü anlatmıyor mu?

"Bana hiçbir kötülüğü dokunmamış beş-altı kişinin kanını taşıyorum üstümde
Haklı savaş diyorlar."

görsel
"Birisi yalnız insanlarla konuşacak bir makine, tavla veya benzeri bir oyun oynayarak bizimle yarenlik edecek bir robot arkadaş icat etmeli. Ya da bize yepyeni bir çift göz verilmeli ki, topraktaki bitkileri veya göğün renklerini seyredebilelim."
Miramar- Necip mahfuz
görsel
buradasınız ve en az benim burada olduğum kadar sizde buradasınız; ben neredeysem siz de orada hatta benim varlığımdan daha fazla oradasınız.

(bkz: franz kafka)
(bkz: milenaya mektuplar)
görsel
görsel
Babalar ve oğullar.
görsel
Harese
Huzursuzluk-Zülfü Livaneli
yüzyıllık yalnızlık'ta
albay aureliano buendia'nın sınırsız gücün sahibi olmasını anlatan bölüm
bakalım size kimi hatırlatacak.

görsel