bugün

2013 amerikan yapimi biografik drama turunde bir film. beat kusagi ve onun en onemli yazarlari allen ginsberg, jack kerouac, william burroughs ve lucien carr'in odaginda bulunduran film, bu yakin arkadaslarin beat kusaginin en civcivli zamanlarinda basindan gecen tatsiz bir cinayet oykusunu isler. basrollerini Daniel Radcliffe, Jack Huston ve Ben Foster'in oynadigi film, ulkemizde gosterime girer mi girmez muamma.
malum yerlere çattadank düşmüş filmdir.
--spoiler--

--spoiler--

John Krokidas'ın ilk yönetmenlik deneyimine imza attığı ve başrolleri Daniel Radcliffe, Dane DeHaan ve Michael C. Hall olan filmde Allen Ginsberg, Columbia Üniversitesi'ni kazanır ve Lucien Carr ile tanışır. Son derece havalı ve çekici biri olan Lucien'le karşılaşması Allen'ın hayatının en önemli dönüm noktası olur. Kısa süre içerisinde William Burroughs ve Jack Kerouc ile tanışmasıyla, bu dört genç adam toplumun kısıtlamalarının boğucu zırhından sıyrılıp tek gerçeğin edebiyat olduğu bir zihin yapısını benimserler. Gelenekleri reddedip yeni ve daha öncekileri hiç mi hiç benzemeyen bir akımı oluşturmanın peşine düşerler. Yeni ve bambaşka bir sanat akımı olan Beat Hareketi böylece ortaya çıkmış olur.

--spoiler--

--spoiler--
yönetmenliğini john krokidas'ın yaptığı, beat kuşağının önde gelen yazarlarının(kerouac, ginsberg, carr, burroughs) hayatını anlatan harikulade güzellikte film.

film için seçilen isme değinmek istiyorum ben. bu benim filmden öncesinde de bildiğim bir deyişti. bu filme seçilmiş olması da oldukça güzel olmuş. zira film bunun iyi bir örneğidir.
"kill your darlings" deyişi oldukça eski bir deyiştir esasında. hatta bazı yazarlar için bu bir yazma tekniği olarak kullanılır. ki bu yazarlar arasında william faulkner gibi önemli yazarlar da vardır.
şöyle ki, yazmak bir hayli zahmetli ve sancılı bir süreçtir. ve sürekli bir kararsızlık hali. "kill yor darlings" deyişi de, bu kararsızlık halinden geliyor zannımca. kararsızlığa bir son verip ileriye bir adım atman gerekiyor. fakat bu adımı atmandaki en büyük engellerden birisi de "your darlings"tir. adım atabilmek için yapman gereken şey ise, onları öldürmektir.