bugün

suriyelilerin cadir kentlere sigmayip, parklari ve bahceleri de katlettigi, degisik insan kokusuna sahip. sokaklarda tek bir bayanin bile olmadigi, ogretmen evinin bile pislikten gecilmedigi bir ilimsi köy. ben oradayken kendimi Turkiye de degilmis gibi hissettim.
Zamaninda antepten ayrilmis ilcik.
organize sanayi bölgesinde çalışan kişi sayısının 550 olduğu il.
içine sıçınalısı il.
kilislilerle kötü anısı olanlarca sevilmez.

not: kilisli değilim.
hayatımın 1 yılını geçirdiğim kasabadan hallice olan il.şu an suriyelilerin her parkta ve cami bahçesinde barındığı il.
kilis'e kendi arabasıyla gideceklere bir tavsiyem var; gözünüzü dört açın. Herkes motosiklete biniyor ve trafik kurallarından bihaber. bir anda önünüze fırlayıp başınızı derde sokabilirler.
bir zamanlar gaziantep' e bağlı olmakla beraber, artık gaziantep ile bir alakası olmayan, antebime hiç benzemeyen şehir. şu an daha çok 2010 yılındaki halep' i andırıyor.
kafelerinde ilginç bir uygulama var. oturur oturmaz garson elinde bir küçük su ve bardakla geliyor, suyu açıp bardağa doldurup önünüze koyuyor. amaç belli, onu anladık ama uyuz ediyor insanı. sanki taksiye bindik de bir küçük suyla açıldı taksimetre.
An itibariyle Suriyedeymis hissi uyandıran sehir. Şaşkınlıkla izliyorum.
4 ay çalıştım kilis'te. Suriyelilerden dolayı pis, karışık ve düzensiz bir yerdi. Sevilecek bir yer değildi yani ama o pis kelle paçasını, kocaman susamlı simitini, her köşe başındaki dürümcüleri, sebze halinin ordaki seyyar ciğerci amcanın şişi 1 liraya sattığı ciğeri, adını unuttuğum bir kafedeki sezar salatayı, öncüpınar ssınır kapısında yediğim yemekleri, çengel caddesindeki fevzi bakkalın toz kaplı raflarını, yine adını unuttuğum tatlıcıdaki baklavaları ve en çok da üç beş güzel insanı özlüyorum.

Belki bir gün yolum düşer, yer içer, tanıdık görürsem muhabbet eder dönerim.
dün sabah saatlerinde suriyeli kaçakçılar yüzünden karışan ilimizdir. habertürk gazatesindeki habere göre; kaçakçılar ile asker arasında çatışma çıkmış. Suriyeli kaçakçıların yakınları hastaneye tedavi amaçlı gelmiş dört askeri darp etmişler. tüm bu olanlar şehri karıştırmaya yetmiş ve zaten suriyelilerden bıkmış olan halk ayaklanmıştır.
Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasındaki geçiş kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Kilis, tava yemeği, yorgan, üzüm, zeytin ve pekmeziyle meşhur bir yöredir. Kilis il merkezi Suriye sınırına 10 km mesafede bulunmaktadır.
gelişmemiş gelişemeyecek, aslında çok kıymetli tarihi eserleri bulunan çok güzel eski havuşlu(bahçeli) evleri olan. fakat yatırım yapılıp restore edilmeyen. şu an arap şehri olan. aslında sevip sevmediğim memleket. o kaba konuşmalarını duyduğumda gülümseten ilginç kelime haznesi ile bu ne dili denebilecek. herkesin birbirini tanıdığı bir esnafa gittiğinde şunun kızıyım dediğinde indirim yapılacak baban nedor,nasıl,eyi çok selam et genne diyecek esnaf amcalarımızın olduğu. yemekleri yemede yanında yanında yat denilen enfes yemeklerin olduğu motorsiklete min 5 kişinin bindiği en çok motor olan, aslen çok şirin ama mahvolmuş. markaların bile olmadığı. birçok ünlünün memleketi olduğu, insanların haritada yerini bile bilmediği talihsiz şehrimiz.
şöyle bi yöresel yemekleri varmış.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/kilis-710022/
kacakciligin allahina kadar yapildigi yer. askerligimi sua
n kiliste yapiyorum da, bu yuzden bilgi sahibiyim biraz. ayrica isid in kacirdigi astsubay ile konusma firsati buldugum yer.
şu an için barındırdığı arap sayisi ,kendi nüfusunu katlayan şehir.
hiç gidilmesi kalmamıştır. yoldaki her 3 kişiden 2 si araptır.
Kaçakçılıkta marka olan ilçe.
Olur da birgün yolunuz düşerse beyran'da mutlaka katmer yenilmesi gereken küçük bir şehrimiz.
%67 si suriyeli olduğu ildir. Türkiyenin şehir nufusyla oranla en fazla suriyelinin yaşadığı yerdir Bu gidişle Resmi dil Arapça olucak (Kaynak sağlam bi kaynak ama boşverin işte)
HDP'nin bu seçimlerde yüzde 3.7 kadar oy aldığı güneydoğu Anadolu ili.

Sebebini bilmemekle birlikte bu sonuçla beni şaşırmıştır.
türk şehridir ancak sokaklarda gezerken türkçeyle beraber konumlanmış arapça tabelalar şehre, sanki arap ülkesinde ayrıcalık görmüş türk şehri gibi bir hava katıyor. merkezi oldukça küçük. veya maraş antep sonrasında göze küçük geliyor olabilir. (bkz: ya ben bilmiyom ya)
Gaziantepin altında kalmış yavru şehir.

Urfa-konya arası seyahat ederken hep teğet geçtim affedin kilisliler.
Suriyeli nüfusun yerli nüfusu geçtiği şehir. Artık şehirin etnik kökeni değişti ve suriye şehrinden bir farkı kalmadı. Şehirde arapça tabelalı dükkanlar açılmaya başlandı bile.

görsel
suriyeliler'den şikayetçiymişmiş. memurlara madem 1+1'leri en aşağı 900 tl'den kiralamayın da görelim. suriyeli parayı veriyor diye rekabet yaratıyorlar. evlerde bir şeye benzese bari.
geçiniz bunları geçiniz. atın oyları akp'ye sonra da merhamet bekleyin. inş suriyeliler her şeyinize çöker!