bugün

halbuki ne güzeldi en başlarda...

teknoloji denen müzik açısından illetin peşine takılmayıp gitarınızla, kemanınızla, neyinizle inanılmaz "canlı" melodiler, duygular dinletirken...

kaset kapaklarınıza bakmaya doyamazken, kasetin şarkı sonlarındaki garip stüdyo seslerini dinlemek için bizler sayısız kez ileri-geri sararken, bi' heves çaldığınız şeyin benzerinden bulup ses çıkarmaya çalışırken...

evet, aslında öz olarak sanat açısından gerekli yeteneğe ve diğer birçok yetiye sahipsiniz ama belki de tek bir şey hariç: kişilik ve karakteri korumak, bozulmamak...

sonra...

bilgisayar diye bir oyuncağa dadandınız. baktınız müzik kaydediyor, ritim üretiyor, siz bir şey yapmasanız bile -götüme benzese de- ortaya bir şarkı çıkarıyor. kolaylık yani. ne saatlerce enstrüman başında kafa yormak, çalışmak, ne de stüdyoda saatlerini harcamak. evet kolay ve daha güzel geldi size. ve aynı zamanda ne de kötü kader ki, insanlar sizin bu ucuz ve sadece tüketimlik müziğiniz sevdi, para verdi size. böyle anlaşıp gittiniz.

gidiyorsunuz...

(bkz: sertab erener)
(bkz: gökhan kırdar)*
(bkz: harun kolçak)

diye sayısız isim gider.* yalnız bu insanların müzik bilgileri ve yetenekleri konusunda kimsenin de bir şüphesi olmaz herhalde. ne yazık!

not: yazma niyetimin anket tarzı bir başlık açmak olmadığını belirtmek isterim bi' de. anket gibi bir şey olması için çaba sarfedip "bir sanatçının kendini bozması" gibi bir başlık açacaktım ama yine bakınızlar gelecekti zaten. fark etmez o yüzden. biz mi kaldık yapmayan!

edit: ben kendi eğildiğim yönüyle bahsettim sanattan.
(bkz: şahin k)
(bkz: ebru destan) *
demet şener vardı bi öle benim bildigim hiç bi erkeği kendime layık görmedigim için bekaretimi kendim bozdum diye basın bülteni yaptıydı. * sanatcı mıdır bilmem. ne biliyim herkese diyoz sanatçı diye. o da kaynayıversin araya

şahin k ebru destan felan fıstık böregim
(bkz: kızlık gitti)
(bkz: hande yener)
tipi de, şarkıları da bozuldu.
(bkz: ismail yk)
(bkz: tarkan)
bir justin timberlake taklitçisi daha oldu.
(bkz: melissa p)
(bkz: ajdar)
(bkz: özlem tekin)

gerçi pek bozulma değil de kendi potansiyeline çıkamayaşını sorun etmiş bulunuyorum halbu ki kendisi aşk her şeyi affeder mi ile gerçekten iyi bir çıkış yakalamıştı ama ne olduysa ondan sonra oldu özlem biraz farklı bir şeyler yapma uğruna müziğinde oynamalara gitti ve bir türlü kendini toplayamadı. özellikle seni yakan aşkına kurşunlar laubalilerle kariyerine balta vurdu denilebilir ki bence kendisi de bu şarkılardan memnen değildir büyük ihtimalle. bu dönemden sonra zaten bir türlü kendini toplayamamış rap-rock albümüyle iyice işin işinden çıkamamış hale gelmiş, en son rock n coke performansıyla da müzikten ne kadar uzaklaştığını göstermiştir. biran önce toparlanıp kendisinden beklenen/yakışan müziğle geri dönmesini temenni ediyorum.
(bkz: rte)
(bkz: sanatçı olm şiir şarkı komiklik şakalar)
(bkz: faruk k)
(bkz: ibrahim tatlıses)
(bkz: murat boz)
(bkz: yıldız tilbe)

önce:

delikanlım
el adamı
buz kıragı
vs..

sonra:

karpuz getir yiyeyim
güzel elbiseleri giyip dolaşacagım
sen benim varya tırnagıma makas bile
vs....

yazık.
bu devirde kendini bozana sanatçı denmez. çok ilkel bir kafa yapısı bu. erkek mi kalmadı memlekette?
(bkz: ugur arslan)
(bkz: kendini bozdurmuş sanatçılar)