bugün

evde beslenen evcil olmayanlardandır.
amına koduğumun karısıdır.
kayın ve anne kelimesinin birleşmesiyle oluşmuştur. kayınanne ayınana kaynana.. eşimizin annesini neden kayın üzerinden anlatırız ki anlamsız gibi .
beğenerek dinlediğim bir tüküde anlatıldığı gibi;
"kaynana kaynana
acıyorum sana
kaynana değil bu
4 bacaklı dana".
amk bi tanede bende var. balkondan aşağı atasım geliyor. cinnet geçirsem ilk işim kaynanayı vurmak olacak. sevimsiz şeyler.
iyi olanına denk gelirsen melek gibi olan kadındır. '' kaynana kaynana, kara suratlı kaynana, allah var yukarda benimle oynama '' benim ki için yazılmıştır. ama yinede severim kendisini arada.
Tanımadığım halde beni acımasızca korkutan teyze. Oğluşunu elinden alan el kızı olmak bi yana, iki kuruşluk kendime olan güvenimi biliyorum ki aşağıdan yukarı süzüşü ile kaybedeceğim. Bir gün gelecek beni mutfakta kıstırıp etlerimi sıkacak, bana oğlunu bırakmam karşılığı para teklif edecek. Umuyorum ki iyi para teklif etsin, bunu çok istiyorum.
--spoiler--
hap koydum ex koydum,
içine de roc koydum
kaynanamın adını
kuyruklu yılan koydum
--spoiler--

http://www.youtube.com/watch?v=W7Uv0k7N2zw
sanırım şu fani dünyada en çok dedikodusu yapılan kişi.
Erkek annesidir. Gelinin annesinden kaynana olmaz çünkü, kızını evlendiren damadı oğlu gibi bağrına basarken erkek annesi geline yapmadığını bırakmaz.

Oğlunu kıskanır! sürekli kıskanır. sürekli. ona göre o erkeği yetiştirmiştir, büyütmüştür ve elin kızı hazır erkeği alıp eş yapmıştır. kendisi kocişini bebeklikten beri baktığı için o diğer kadın gibi değildir, hazıra konmamıştır. o bebekliğinden beri yemek yapmayı bilir, en temiz, en iyi eş odur, oysa gelin beceriksiz, iğrenç bir varlıktır. oğlunu öldürecektir! aman Allah'ım. oğlu açlık ve pislik içinde bir yaşam sürecektir.

kadınlar çok başka düşünüyor, içinde bir sürü kadın var, bir kişi düşünmüyor, bir çok kadın düşünüyor. her duyguyu temsil eden bir kadın var, hangi duygu baskın ise o kadın öne çıkıyor, konuşuyor, bağırıyor, yıkıyor ortalığı belki de sevecen sevecen davranıyor. bilemezsin, hangi kadını ortaya çıkacak onu kestirmek zor. bir de kaynana kadını var, onların içlerinde yavaş yavaş büyüyen bir kadın bu. onu kendi içinde büyütüyor ve o kadın vücüduna sığmamaya başlıyor, sürekli dışarıda, sürekli. yılan ağızlı. pis.

bu kadar devam edebildim. içimdeki gelin kadını çıktı ortaya işte.

işte böyle böyle. kaynana pistir.
http://www.youtube.com/watch?v=OBVbG25kanI

bu da yeni bomba. heryerde bu çalıyor amk düğününüze başlatmayın lan.
Kıskanç mahluktur efendim...buyrun örnek, Bir yolculuk sırasında magmaa kişisi eşi ve kayınbabasıyla koyu sohbete dalmisken "ayhhh...tansiyonum düştü galiba!" şeklinde garipçe çığlık atan, akabinde önerilen su içme ve cam açma çözümlerini geri çeviren, sonrasında ise oğluşunun " iyi misin tombişim?" demesiyle cana gelip, " iyiyim oğlum, şurada dursan da denize baksak..." deyip gelin kişisini delirten insandır. Sinir oluyorum kadın sana...
kızından daha güzel, nasıl olur bu anlayamadığım kocası da bir o kadar çirkin.
Kızının yuvasına durmadan karışıp, kızının da kendi gibi olmasını isteyen şahıs.
Eşinin annesidir. Her işe karışmasının yanı sıra cok güzel duygu sömürüsü yapabilir.
nedense bazıları gelini/ damadı çekememeleri ile tanınırlar, ve fitne fesadın dibine vurma ihtimalleri vardır. durdurulmaz mı bu kin, bu öfke?
ağzınla kuş tutsan da seni kendi evladı gibi sevemeyecektir.
Ana yarısı , yeri geldiğinde seni anneden daha fazla seven. Kötü olanları mevcuttur ona kendini sevdirmesini bileceksin bacım oglunu kıskandığından yapıyor onları.
"kaynana" değil de "anne" olarak görmeye başladığınızda bütün sorunların çözüleceğini düşündüğüm hanım kişi.

bu olaya biraz farklı bakıyorum ben, herkes "kaynanam" diye dertlenirken ben gülümsemekle yetiniyorum çünkü söz konusu sevgilinin, eşin ya da nişanlının annesi olunca insanlar çok daha acımasız olabiliyor.

"kaynanam bana oraya oturma dedi" şeklinde dertler bile olduğunu görünce insanların gerçekten çok basit olduğunu düşünüyorum şahsım adına.

takılmayın canlarım, kaynana değil anne. anneler kızar, anneler kapris yapar, anneler gereksiz alınabilir.

edit: saat 14.30'da uyandım diye müstakbel kayınvalidemden fırça yemişliğim vardır. "bu saate kadar uyunur mu?" diye beni hafiften fırçaladığında "ay doğru söylüyorsunuz çok uyumuşuz" diyerek kendisinin haklı olduğunu vurguladım, sonra da oturup kahve içtik.
Manevi hayallerimden biri bu sıfatı almak. Kaynana olacağım. Oğluşuma 'sen bu sidikliye mi kaldın' diyeceğim.
Yazacaklarım ağır genelleme içerir.

Kaynana ve kayınvalide isimleriyle anılan ve eşin annesini ifade eden bu grup bilinen En tehlikeli türdür. Tehlikeli olan kısmını genellikle erkeğin annesi oluşturur. Kadınların erkek çocuk dünyaya getirdikten sonra bir tür başkalaşım geçirerek şirret bir hal alabildikleri ispat edilmemiş olsa da bir gerçektir. oğluşunun hayatına kendisinden başka bir kadının girdiğini öğrenen kaynana, o zamana kadar gün yüzüne çıkarmadığı her türlü sinsiliğini zavallı gelini için kullanmaya başlar. Türlü planlar yapar ve söylediği her söz yaptığı her fiil belli bir amaca hizmet eder.

Bir kısım kaynanaların amacı nettir: oğluşunun hayatındaki tek kadının yeniden kendisinin olması. Oğluyla gelininin aralarını bozmaya çalışır.

Bir kısım kaynanalar ise otoritenin kendisinde olmasını isterler. Başka bir kadının varlığını kabul etmekle birlikte her türlü öncelik kendisinde olmak zorundadır. Herhangi bir isyan/itaatsizlik durumunda duygu sömürüsü etabına geçerler.

Bu türün en belirgin özellikleri sinsilik, laf cambazlığı, cimrilik, politik davranışlardır.

Buradan gelinini/damadını kendi evladı gibi kabul eden az sayıdaki o candan kayınvalideleri tenzih ederiz.
görsel
An itibari ile benim için bir Kilo halis tereyağı, yarım Kilo adıyaman pul biberi, ayrıca yumurta sevdiğim için bakır yumurta tavası göndermiş güzel insan.
El mantıları ve sarmaları sanymyorum zira tadına sabah bakacağım.

(img:#1411578)
Ağzıyla kuş tutsa yaranamayacak olan hatun kişisi.
Temel defosu, Anne olma vasfından dolayı, çoğunlukla objektif olmayı öğrenememesidir.
N'apsındır garip, genetik kodları izin vermiyor zaar!
Yaradılanı severim yaradandan ötürü demiş yunus emre. Siz de anasını seveceksiniz oğlundan ötürü.