bugün

insan öldürmek.
hayvan öldürmenin belli dönemler * ve şartlar * dışında cezası yoktur; lakin katil sadece insan öldürmekle olunmaz gibi...
Bir sinegi oldurmek ne kadar kolaysa bir okuzu oldurmek o kadar zordur. Hacim ne kadar buyurse vicdanimizda o kadar buyur.
haklı ve ya haksız sebeplerle, herhangi bir canlının -hayvanlarda dahil- canına kıymaktır.
bir canı almak nedir? nasıl bir duygudur? göründüğü kadar basit olmasa gerek, ayrıca her katil olanın patolojik bozukluklar yaşaması da gerekmiyor.
sadece bir kişiyi kesici ve delici aletlerle öldürmeyle bağdaştırılmaması gereken, soyut olarak da çok iyi uygulanabilecek kavram.

(bkz: kalp kırmak)
empati yapabilen kişiye zehir eder hayatı.
adam tek başına yere serdiği halının üzerine uzanmış yatıyordu. Nefes alış verişi ile kasılıp gevşeyen göğüs kafesi sinirlerimi bozuyordu cebimde taşıdığım kısa bıçakla defalarca göğsüne saplayıp oradan uzaklaştım.

(bkz: elder scrolls)
allah'ın verdiği canı almaktır. cezası hem bu dünyada, hem de diğer tarafta büyük olandır.
özellikle günümüzde, an meselesidir. allah korusun diye de dua etmeme neden olandır.
Bir insanın hayatını zora sokarak ölmesine sebebiyet vermektir aynı zamanda. Illa fiili olmasına gerek yok.
Bugün balığımın ölümüne sebep olarak işlediğim eylemdir. Aslında niyetim onu iyileştirmekti. Başka bir kaba ayırıp flagyl uyguladım. Ancak her zaman dedikleri gibi ilaçla zehri ayıran dozudur. Malesef balığım önce kuyruk felci geçirdi. Ertesi gün ise ölmüştü. Yarım hoca dinden yarım doktor candan eder demişler. Çok doğru söylemişler.
Türkiye de yaşıyorsanız her an katil olma durumunuz vardır. Televizyonda gördüğümüz karısını 50 yerinden bıçakladı, trafikte tartıştığı sürücüye kurşun yağdırdı, komşusunu boğdu gibi canice eylemler insanların bi anlık cinnet geçirmeleri durumunda yaptıkları eylemlerdir. Çünkü insanların psikolojik olarak büyük bir kısmı rahatsız ve daha kötüsü rahatsız olduğunun farkında bile değiller. Bu cinayet oranlarının yıllar içinde artacağını düşünüyorum. Allah bu millete akıl fikir versin.
allah yazdı ise bozsun ne diyeyim.

https://www.ntv.com.tr/du...et,MLsnAJg6ZkWk84Fdx9TUmw
Anlık bir olaydır. Bir anlık sinirle gerçekleşir.
Ben alacaklılarımla bir tartışma anında, anlık bir sinirle katil olmuştum.

Şaka lan şaka, amma enayiymişsin, hemen yedin.
Şüphesiz ki eti az pişmiş ve yanık yiyenlerin içinde bulunduğu durumdur. Yanık kekiklerin ahı var üzerlerinde.
hiç bir insan kendi hayatını bitirmeye değmez.

(uyku sersemi bulunan aforizmalar)