bugün

ağustos'ta çekimlerine başlanacak film serisi. ocak ve mart'ta gösterime girecek. 1 seansta 2 film seyredilmiş olacak.

görsel

görsel
Senaryosu basına sızdırılmıştır.
görsel
Hadi bakalım cem bey, görelim “tam olmus musunuz” ?
acun ılıcalı'ya bir filminde rol vermiş.
farklı bir fikrin ortaya çıktığını düşündüğüm film. ama yine de içimde bir his var. kimse hiçbir şey anlayamayacak gibi.
(bkz: #39891255)
ilk başta 18 ocak'ta vizyona girmesi planlanan ama daha sonra 18 ekim'e çekilmesi sebebiyle bugün vizyona giren cem yilmaz filmleri. biletimizi aldik bekliyoruz. unutanlara hatirlatilir.

görsel
çok güzeldi iki film de. izleme şansı olan izlesin.
ayrıca insan fark ediyor ki cem yılmaz karakter yaratmada,kurgulamada,oyunculukta cidden usta bir sanatçı.
her cem yılmaz yapımı gibi oldukça güzeldi.
ilk film daha duygusal olsa da ikinci film resmen kopardı, kırdı geçirdi...

2 arada'ya puanım; 5/10
kaçamak'a puanım: 8/10.

2 arada;

--spoiler--
ayzek karakteri müthiş, aşk gemisi adlı diziye gönderme yapmış(dişler hariç, aşk gemisindeki ayzek'in dişleri inci gibiydi tabi) cem yılmaz, zaten cem yılmaz'ın filmlerinde hep çocukluğumuza dair birşeyler buluyoruz, bu yönünü çok beğeniyorum bu adamın.
gemi şirketinin reklam yüzü uraz kaygılaroğlu'nun ayzek'in bilinçaltında yer etmesi ve ayzek'in sevdiği kızla onun evlendiğini kafasında kurgulaması çok hoş olmuş.
yalnız ulan insan biriktirdiği parayı can yeleklerinin arkasına mı saklar?
ulan ayzek ya.
he bir de filmin başında "kaçamak" filmi karakterlerinin de ayzek'in gemisinde yolculuk yapmaları güzeldi. tabi yine 2. filmde de ayzek'in gördüğü kayan yıldız meğer uzay gemisiymiş.
--spoiler--

kaçamak;

--spoiler--
10 numero 5 yıldız olmuş.
gözlerimizden yaşlar gelene kadar güldük valla helali hoş olsun.
zafer algöz'ün canlandırdığı karısından korkan ama kaçamak yapan adam tiplemesi müthişti.
yine zafer algöz'ün köpeğin tasmasını çıkarıp kendi boynuna taktığı an salon yıkıldı.
cem yılmaz harika mesajlar vermiş.
zengin züppelerin detoks metoks ayağına nasıl kazıklandığını falan güzelce anlatmış.
uzaylılar meselesinde de abd'ye güzelce giydirmiş.
sıradan türklerin amerikalıları kandırıp olay mahallini boşaltmaları, amerikalı kızın cem yılmaz'a "al yanında bulunsun" diye silah vermesi ve cem yılmaz'ın o silahla uzaylı yaratığı vurması gayet güzel bir mesajdı.
yani dünyayı mahvedenler bu amerikalılar, amerikalılar olmasa, amerikalılar insanları silahlandırmasa belki de iletişimle tüm sorunlar çözülebilecek...
--spoiler--

teşekkürler cem yılmaz...
Bi karar verin amk ekşide yeriyorlar burda övüyorlar ? Gidip gitmemekte kararsızlık yaşadığım films.
Cem yılmaz'ın en başarılı Türk komedyen olduğuna inanıyorum. Beni sesli güldürebilen nadir komedyenlerden. Stand up gösterilerindeki espriler çok zekice. Bu yüzden genellikle bu adamın filmlerini kaçırmamaya çalışırım. Şimdi gelelim karakomik filmlere:

--spoiler--

2arada:

Film bilindiği üzere 2 farklı orta metraj filmden oluşuyor. ilk film olan 2arada'nın dram yönü daha ağır basıyor. Hatta bu dram biraz da karamizah aromalı. Senaryo cem yılmaz'ın canlandırdığı, ana karakterimiz olan ayzek'in etrafında dönüyor. Karakter gerçekten seyirciye çok iyi yedirilmiş. Karakterin başına gelen herşeyi kendi başınıza gelmiş gibi hissediyorsunuz. Sizi sesli güldüren komik bir olaydan 20 saniye sonra gözlerinizi dolduracak karşıt bir olay meydana geliyor. Bu inişli çıkışlı olayların her birini an be an kendiniz yaşıyorsunuz gibi. Ayzek'in içki masasında elemanın birine kızdıktan sonra hızlıca kamarasına gidip elemanı ''depodan kaşar çalıyor'' diye müfettişe ispiyonlamasına dakikalarca güldüm. Zafer algöz'ün canlandırdığı, levent kırca'nın yandan yemişi olan alkolik çarkçı karakterini de çok başarılı buldum. Ayzek'in parayı kaybettiğinde büründüğü dehşet hali ile kendisine gösterip de vermeyen kadının evlendiğini duyduğundaki hali de çok başarılıydı. Cem yılmaz'ın komedi değil, dramatik ve hüzünlü bir rolün altından da kalkabildiğini tekrar gözler önüne serdi. Ayrıca o sahnenin bir benzerini bizzat gerçek hayatta yaşamış biri olarak bir nebze daha etkilendim diyebilirim. Bununla birlikte ayzek'in gaza gelip söz konusu kızla evlenecek olan serseri adamla kavga etmek üzere arabanın kapısını açtığında damadın ayzek'in boğazına yapışıp ''sen beni bildin mi'' demesi ayzek'in de altta kalmamak için kendisinin bir hiç olduğunu bilmesine rağmen sert çocuğu oynamak için heyecandan titreyen sesiyle ''asıl sen beni bildin mi'' diye karşılık verirken bir yandan da elindeki tornavidayı damada saplamamak için kendini zor tuttuğu sahne de çok iyiydi. Son olarak 2arada filminin mükemmel olmasa da izlemeye değer güzel bir film olduğu kanısında mutabık kaldım.

Kaçamak:

Gelelim ikinci film olan Kaçamak'a. Komedi yönü daha ağır basan bir filmdi bu. Ancak ne yazık ki bu filmi izlerken cem yılmaz'ın artık kendisini tekrar ettiği düşüncesine kapılmaya başladım. Zira Gora'dan beri hep aynı terane: Uzaylılar ve amerikan polisi/askeri. Cem yılmaz'ın artık bu kalıptan sıyrılmasını umuyorum. Cem yılmaz'ın senaristliğini üstlendiği filmlerde artık uzaylı ve amerikan filmi klişeleri görmekten bıktım usandım. Bir an önce komedi filmlerine yeni bir soluk getirecek başka kalıplar bulmalı. Hafifçe sesli güldüğüm 3 sahne (alpay'ın kızlar ne zaman gelecek sorusuna karşılık küfür yemiş gibi surat astıktan sonra başka bir açıdan çıkıp 11 gibi buradalar demesi, uzaylı rolü yapacak kişilerin eline alakasız bir biçimde diferansiyel tutuşturması ve uzaylı rolü yaparken elektronik sigarayı içine fazla çeken elemanın öldüm amına goyim dediği sahneler) haricinde gülme kaslarım oynamadı bile. Uzay gemisi içerisindeki cgi efektleri bile 90'lardan kalma gibiydi. Finali de çok zoraki bağlamışlar. Arrival filmine ti'ye alan vasat bir filmden başkası değildi. Ancak zevkler ve renkler tartışılmaz. Ekşi sözlükte 2aradayı beğenmeyip kaçamak'ı beğenen bir sürü insan da var. Ben ise 2arada filmiyle bağlantılı olan uzay gemisinin yükseldiği sahne dışında pek beğenmedim. Berbat bir film değil ancak Cem yılmaz'dan çok daha iyi bir komedi filmi çıkabilirdi.

--spoiler--

Devam filmi olan karakomik filmler 2'ye de gideceğim.
Ilk film çok guzeldi, ama ikincisi için ayni seyi soyleyemecegim
Paramın yarısını geri ver cem abi dediğim yapımdır. ilk film fena değildi, bir mekan olarak arabalı vapur iyi kullanılmış, karakterler de oturmuş, ee kapitalist sistemin insanı nasıl değiştirdiği eleştirisi de konuya yedirilmiş, bu da güzel. Ancak aynı konuyu cem yılmaz değil de başkası çekse yavan bir hikaye olarak aklımızda kalırdı ve beğenir miydik orası meçhul. imdb notum:6

ikinci filmden bir bilimkurgu hikayesi olarak çok şey bekliyorduk, cem yılmaz'ın gora ve arog gibi güzel işlerini seyretmiş olduğumuzdan ancak pek bir şey bulamadık, ne gülebildik ki birkaç gülümsetmelik yeri başka bir arkadaş da yazmış yukarıda ne de bir bilimkurgu tadı alabildik. süresi 1 saat diye aceleye getirilmiş, çok da derinlikli olmayan 12 yaş seviyesine uygun bir senaryo olmuş sanki... Notum: 4 (Cem Abiye notum da abi bir daha tek başına senaryo yazma)

Özetle, Netflix'e, Blutv'ye filan vermeden önce bir sinemada kazanabildiğimi kazanayım da mantığıyla yapılmış ve filmden ziyade tv platformu hikayeleri gibi geldi bana bu yapım.

bir de cem abiye bir tavsiye, böyle aynı gruplu muruplu filmleri bırak da artık tekrara girmeden hokkabaz, her şey güzel olacak ve gora-arog gibi daha yaratıcı, derinlik arzeden yapımlara yönel be abim. cüceli film kötüydü, pek yakında da eh işte dedik, arif vs 216 ise basbaya kötüydü, şimdi bu karakomik filmlerde de istediğimizi pek bulamadık. dost acı söyler, sermayeden yiyorsun... Açıkçası ocak ayındaki diğer filme ben şahsen para verip gitmem.

bir soru da fatih altaylı'ya gelsin. teketek'te yarım saat övdü bu filmi? bir Oscarlık yapmadığı kaldı, abicim ne içtin filmi izlerken bize de söyle???
pek iyi değil. cem yılmaz olunca haliyle beklenti yüksek oluyor ama çok da yükseltmeyin gidecekseniz.
bugün izledim. ilk film izlenebilir ancak ikincisi çok kötüydü. çöpe atılacak 30 liranız varsa izleyin evet.
Bugün izledik ve izledikten sonra keşke bunun yerine joker'e gitseydik dedik. Öyle bir film olmuş. Kısa film desen değil. ilk film olan 2 arada da gülen seyirci duymadım.
Vasatın da vasati bir film parayı geçtim zamanınıza yazık cidden. Ben bir yerde gülmedim, bei yerde şaşırmadım, bir yerde şok olmadım. Öyle ot gibi izledim lan filmi. Yediğim mısırdan bile tat alamadım siz düşünün asdf. Adamın canı sıkılmış ve hadi bi film yapayım demiş ve yapmış hiç güzel değildi valla. Çöpe atın o parayı yine gitmeyin zamandan kazanın bari o kadar söylüyorum.
Türkiye'nin içinde bulunduğu durum en iddialı olanıdır.
cem yılmaz'ın adı geçtiği için -komedyen olmasından mütevellit- insanlar gülmeyi bekliyor. ancak ben, öyle düşünmüyorum. 2 arada filmi özellikle iş hayatına yeni başlamış toylar için gayet güzel mesajlar veren bir film. kaçamak ise kısa film tadında, yormadan ve sıkmadan sürüklüyor. oyuncular zaten hep aynı kişiler olduğundan eleştirilecek pek de bir şey yok. sadece, cem'in abisi olan can yılmaz'a seslenmek istiyorum, abi oyunculuk sana göre değil. lütfen bir daha oynama sen.
Cem Yılmaz'ın ana akım denilebilecek çizginin dışında yapmaya çalıştığı film serisinin ilkidir.

Öncellikle belirteyim ben Cem Yılmaz filmlerinin pek çoğunu seven biriyim ama bu her filminden hoşlanacağım anlamına da gelmiyor.

Cem Yılmaz'ın deneysel denilebilecek işlere çaba harcamasına saygı duyuyorum ama her deneysel denebilecek işi beğeneceğim anlamına da gelmiyor.

Fazla uzatmadan belirteyim. Beğenmedim. ilk film derinliğe ihtiyaç duyan bir yapımdı ama buradaki iki film tek seans deneyselliği filmi kısıtlamış. ikinci film de güldüğüm yerler oldu. Hiç gülmedim yalanına saklanmam ama genel olarak Cem Yılmaz için vasattı.

Her filminde aynı oyuncular kullanması bana bir rahatsızlık vermiyor ama bu projede verdi. Çünkü ilk film dram, ikincisi ise komedi. En azından bu projede aynı oyuncu kadrosu filmlerden birinde olmamalıydı.

Gelecekteki serisi daha başarılı olabilir. Hayatta hiçbir zaman ön yargılı olmamak lazım ama bu hayatta aynı zamanda herkes eleştirilebilir olmalıdır. Cem Yılmaz'da bundan bağımsız değil bence.
gişede çakmış film. o kadar.2.haftanın sonunda zar zor 600 bine ulaşmıştır. bazı gerzekler millette para mı var sinemaya gidecek, demez mi? be gerzek 7. koğuşta mucize isimli kore çakması film 3 haftada 3.5 milyona ulaştı,çocuk filmi kral şakir 1.7 milyona gelmiş,joker filmi de aynı rakamda. halkın tokadını yemiştir.
Film olarak ele almamız için açıkçası çok eksiği var.
Cem yılmaz'ın kendine yeni bir sinema dili bulma çabası olarak değerlendirmeliyiz.

Hokkabaz ve pek yakında filmlerinde hem espri hem de sinema dilini çok iyi işleyen Yılmaz, artık bir komedyen değil bir sinemacı olmak istiyor ama geçiş sürecini bu kadar vasat bir yapımla gerçekleştirme çalışması büyük talihsizlik.
gişede büyük kaybetmiştir. umarım cem yılmaz'ı film çekmeye küstürmezler.
ne kara ne komik, bu yüzden kaybetti. sırf meraktan gittim, 7 kişiydik koca salonda.