bugün

zeki çalışkan atik olmak demektir.
ama bir artvinli olmaktan çok ayrıdır.
eğer samsun ilinden bu genellemeye katılıyorsan çok iyi bir durumdur.
mal mal fikralara konu olmaktır.
Üstün ırk olan çepni ırkına mensup olmaktır. Galdirikler yutulsun tanrı çepniyi korusun.
evet kurtulus savasına butun milletimiz katılmıştır ancak; kurtulus savasında cephede savasanların %34ü karadenizlidir.

dünyada tek gönüllü alayı Giresunlular kurmustur.
insana ekstra bir özellik katmaz. ama zaten doğduğu yerle övünen bir insan komplekslidir. kendine bedavadan kimlik kazandırmaya çalışır. bunun başka versiyonu için;

(bkz: fanatizm)
akpli anadolu çomarı olmaktır.karısı tarlada calışırken kendi,kahvede okey oynar.
Doğudan sonra en çok genellenen bölge insanıdır. (doğunun genellenmesini kötü anlamda söylemedim bir gerçek sadece)
Karadenizliler bir grup tarafından nerdeyse nefret edilen -genellikle milliyetçi oldukları için- bir grup tarafından çok sevilen -bu da genellikle milliyetçi oldukları için- insanlardır.

Insanların kafalarındaki "karadenizli" imajına uyumamanız onları çok şaşırtıyor.
Şive konusuna değinmiyorum bile.

Not: Karadenizliyim
Nedense oy haçan uşağumla nitelendirilmektir. Oysaki ne orduda, ne giresunda ne de trabZonda böyle birşey yoktur. Haçan ne lan?
Her seferinde karadenizli olmakla gurur duyup bu yonunu ortaya cikarmaya calisan bi insan evladi taniyorsaniz iskenceye donusur. Boyle tam bizde aile soyledir biz soyle davraniriz boyle severiz bik bik yaparken agzina vuruverceksin. Ulan sen kim canim karadeniz insani olmak kim godos. Bak sabah sabah hatirlayip sinirlendim yine.. Al gitti tum gun, gitti.
Çarhala dediklerinden tut kara lahanaya, muhlamaya kadar her türlü iğrenç karadeniz yemeğini akrabalar yüzünden yemek zorunda kalmaktır.
Dışarıdan bakıldığında şivemiz konusunda dalga geçilmekteyiz ama 30 yıldır ordu' da yaşayan ve 7 göbeğiminde buralı olmasından mutevellit, daha kimseden ne uy ne haçan ne de uşağum duymuşumdur. Aksine şehir dışında kimle tanışmışsam benim karadenizli olduğumu anlamamıştır, zaten de böyle bir şey yoktur, trabzon'nun kırsal kesimleri ve rize' nin kırsal kesimlerinde yoğun şive kullanılır. Ha bu arada karadenizli olmaktan da gurur duyarım.
Trabzon'dan ötesi/doğusu laz ve gürcüdür. Uy haçan kaçanı orada bulursunuz. Zaten karadeniz dendi mi medya laza bağlar ya uyuz olurum.

Ekleme olarak doğusu lazdır derken orada bulursunuz manasında yazdım. O yörenin hepsi laz ve gürcü demek istemedim.
istanbul'un neredeyse yuzde seksenlik kismini olusturmaktir.

(bkz: insan gercekten hayret ediyor)
Genelleme yapmayı sevmem ama karadeniz insanı bir başka ya, bir haftalık karadeniz gezisinde gördüm bunu. Ne kadar sıcakkanlı, iyi ve samimi insanlar bu karadenizliler cidden. Havasından mıdır, suyundan mıdır bilmem. Ulan çok seviyorum karadeniz insanını.
Selde araba yıkamaktır.
gavat ve tutucu olmaktır. dağlık bölgede olduklarından dolayı mental açıdan gelişimden uzak kalmışlardır. çoğu başka şehirlere göç etmiştir. kendi bölgelerini kalkındıramayanlar size gelir ahkam kesmeye çalışır. bu arada çok büyük bölümü ölü yatırımı sever yani arsa, arazi, gayrimenkul falan...

edit: kendi aralarında geçimsizdirler. anlaşmazlığa düşünce camilerini bile ayırır bunlar.
ne dost canlısıdır, ne de yardımsever,

dostluğuda menfaatıyla doğru orantılıdır, ayrıca

kimsede kendilerinden bir şey de beklememektedir,

söyliyim bunlar bir bardak su bile verseler bir kenara yazar,

zamanı gelince fazlasıyla da alırlar, yalnız ağzını açtığında

bozuk türkçesiyle kürtlere saydırırken hiç de pkk diye ayırmaz, afkurmayın.

kendisi sanki çok matah bir şeymiş gibi dakka başı kürt diyen hanzolarda midemi bulandırıyor,

aleme bok atıyon, evvel bir dönde kendine bak. oysa dışarıdan bakanlar için aynı paranın

iki yüzünden biri gibi olan, sürekli kendilerini öven ama az sayıda istisna hariç hiç düzgün işi olanının

görülemediği millet,

not ; kürt, türk veya karadenizli değilim.

(bkz: atma hamidiye atma)
Türkiyenin en yeşil en kürtsüz memleketinden olmaktır.
(bkz: huzur)
(bkz: arkadaşlar)
utanılacak bir şey.

bu fitne fesat ve kötü kalpli, hain köylü kurnazı karadenizliler dünyanın yok olmasına sebep olacaklar. işte onların iflah olmazlığı ile ilgili bir fıkra;

temel ile dursun idam cezasına mahkum edilmişler. hakim temel'e son isteğini sormuş. temel annesini görmek istediğini söylemiş. hakim dursun'a son isteğini sorunca, "temel annesini göremesin" demiş.
Erkekse evlenmeye aday olmaktır.
karadenizli olmak, tabiri caizse a'dan z'ye yani artvin'den zonguldak'a bütün insanları içine alan bir tanımlama. hicbir farklılığı görmeyen, tam tersi bütün özellikleriyle birbirine benzeyen insanlar topluluğu. komiktir, saftır, hırçındır, inatçıdır. iyi ki karadenizliyim dedirtir.
+trabzon gayet güvenli bi' yer.
- nasıl güvenli lan herkes belinde silahla dolaşıyor.
+tamam o yüzden güvenli işte.
-!?!?!?!?

şu kafaya sahip olmaktır.*

Not: arnavutum.
Bazen insanı yüzünden nefret etsemde övündüğüm bir özelliğim. Bir çok huyunu suyunu aldıgım cennet mekanım benim.