bugün

Türk halk şairi. Asıl adı doğduğu yer, nerelerde ve nasıl yaşadığı kesin olarak belli değil. Kozanda ya da Adana çevrelerinde doğduğu, Güney Anadolu illerinde yaşadığı sanılmaktadır.
(bkz: barack obama)
güzellerle kafayı bozmuş halk ozanıdır. tüm şiirlerini aynı kıza yazıyorsa sorun yok; ama farklı farklı kızlara yazıyorsa haydi oğlum akıllı, şıpsevdi bir ozan olduğunu düşüneceğim.
tüm yazdıkları sevgiliye olan bazen zampara olarak söylelen halk ozanı. tüm yazdıkları neredeyse aşk üzerinedir. en çok şiir üretenler arasında yer alan dünyaca bilinen unutulmazdır.
Karacaoğlan, Osmanlı Devleti'nin iktisadi bunalımlar ve iç karışıklıklar içinde bulunduğu bir çağda yaşamıştır. Şiirinin kaynağını, doğup büyüdüğü göçebe toplumunun gelenekleri ve içinde yaşadığı, yurt edindiği doğa oluşturur. Güneydoğu Anadolu, Çukurova, Toroslar ve Gavurdağları yörelerinde yaşayan Türkmen aşiretlerinin yaşayış, duyuş ve düşünüş özellikleri, onun kişiliği ile birleşerek âşık edebiyatına yepyeni bir söyleyiş getirir. Anadolu halkının 17. yüzyılda çektiği acılar, göçebe yaşantısının yoklukları, çileleri, çaresizlikleri, şiirinde yer almaz. Şiirlerindeki insana dönüklüğünün özünde belirgin olan tema doğa ve aşktır. Ayrılık, gurbet, sıla özlemi, ölüm ise şiirinin bu bütünselliği içinde beliren başka temalardır. Duygulanışlarını gerçekçi biçimde dile getirir. Düşündüklerini açık, anlaşılır bir dille ortaya koyar. Acı, ayrılık, ölüm temalarını işlediği şiirlerinde de bu özelliği göze çarpar. Düşten çok gerçeğe yaslanır..

'Karacaoğlan der, nedir çareye
Cerrah neyler yürekteki yareye
Gönül düştü şimdi kaşı kareye
Akar gözüm yaşın dindiremedim.'
''mamalı'dan ben bir rıdvan oğluyum'' dizesi ile Türk mü, Kürt mü tam olarak bilinmeyen ozan.

Not: Mamalı aşireti bazı kaynaklarda Türkmen bazılarında ise Kürt olarak geçer.
Aşklarını yazdıklarıyla bize anlattığında, en güzelinin "elif" hatun olduğuna karar verdim. Çünkü "evlerinin önü çardak çardak ve elif' in elinde bardak." *
cem karaca ve apaşlar tarafından 1967-68 altın mikrofon müzik yarışması için yapılan derlemedir. sözler tabiki karacoğlan'a aittir. en az duyulan fakat fikrimce en güzel cem karaca şarkılarından birisidir.

şu yalan dünyaya gedim geleli
tas tas içtim ağuları sağ iken
kahpe felek vermez benim muradım
viran oldum mor sümbüllü bağ iken

aradılar bir tenhada buldular
yaslandılar şıvgalarım kırdılar
yaz bahar ayında bir od verdiler
yandım gittim ala karlı dağ iken

farımaz da deli gönül farımaz
akar gözlerimin yaşı kurumaz
şimden geri benim hükmüm yürümez
azil oldum güzellere bey iken

karacoğlan der ki bakın geline
ömrümün yarısı gitti talana
sual eylen bizden evvel gelene
kim var imiş biz burada yoğ iken,
DELi GÖNÜL

Deli gonul gezer gezer gelirsin
Arı gibi her çicekten alırsın
Nerde güzel görsen orda kalırsın
Ben senin derdini çekemem gönül

Santur mu istersin saz mı istersin
Ördek mi istersin kaz mı istersin
Tomurcuk memeli kız mı istersin

Çıkıp yücelere bakmak istersin
Coşkun sular gibi akmak istersin
Her güzelle yatıp kalkmak istersin

Karac'oğlan der ki okuyam yazam
Keleş değilim ki kervanlar bozam
Giyinem kuşanam bir hosça gezem
Ben senin derdini çekemem gönül..
"cehennem yerinde hiç ateş yoktur,
herkes ateşini buradan götürür..." dizelerinin sahibidir.
çorum ilinin Kargı ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Kargı)
''ak göğsün arası zemzem pınarı
içsem öldürürler içmesem öldüm''
''ay doğdu da şafak atmada sandım
meğer yarin düğmeleri açılmış''
güzel ne güzel olmuşsun görülmeyi görülmeyi
siyah zülfün tel tel olmuş örülmeyi örülmeti

dizelerinin sahibi büyük türk ozanı.
"Güzel sever diye isnat ederler / Benim haktan özge sevdiğim mi var?"
Çukurovanın bağrından çıkmış bir delikanlıdır. Elif'e olan aşkı ona hem çaldırmış hem söyletmiş hem de ağlatmıştır.
Ala gözlerini sevdiğim dilber
Su gelip geçtiğin yollar öğünsün
Kadir Mevlam seni öğmüş yaratmıs
Kısmeti olduğun kullar öğünsün

Hormelek var mı senin soyunda
Kız namazım kaldı usul boyunda
Kadir gecesinde bayram ayında
Üstüne gölg(e) olan dallar öğünsün

Horu kızlar sürmelemiş gözünü,
ilin aşiretin çeksin nazını
Kaldır perçemini görem yüzünü
Yüzüne dökülen teller öğünsün

Karac(a) oğlan der ki garibim garip
Garibin halinden ne bilsin tabip
Akşamdan soyunup koynuna girip
Boynuna dolanan kollar öğünsün
*
--spoiler--
ala gözlerini sevdiğim dilber
gidiyorum size kalsın buralar
ah ederim kara bağrım ezilir
merhem almaz sinemdeki yaralar

şahin küçük ama vermez avını
sen erittin yüreğimin yağını
sarayıdım yarin usul boyunu
isterlerse kollarımı kıralar

karac'oğlan der ki halımız nice
o yarin sevdası gönülde yüce
o yari saraydım bari bir gece
isterlerse kefenime saralar
--spoiler--

Siyasiyabend adlı gruptan dinlemeniz tavsiye edilir.
atilla ceyhan ve cığrışım folk'un beraber seslendirdiği şarkıdır. dokunaklıdır da.
http://www.youtube.com/watch?v=nzv008x3wD0&NR=1
1955 yapımı siyah beyaz türk filmi. yönetmen avni dilligil, senaryo melih başar, oyuncu kadrosu bülent ufuk, muhterem nur, belkıs dilligil, ihsan aşkın, fikret hakan ,ali korkut, avni dilligil bulunmaktadır.
şiirlerinin çoğu 13-14 yaşlarındaki kızlara olan cinsel hissiyatlarının dışavurumundan ibaret olan pedofili şahsiyet. 2 şiirinden birinde, henüz girmiş 13-14 yaşına, bu ne nazdır bu ne cilve benzeri sözlere rastlayabilirsiniz.
Aşkını dağlara yazamasada mısralarına sığrıdan ve Elif'e olan aşkı ile bilinen aşık.
"karacaoğlan şiirleri"nden ziyade, bir "karacaoğlan ekolü"nden söz edilebilir. zira, kendisinin ölümünden asırlar sonra dahi, aynı mahlas altında, pekçok şiir yazılıp, nakledilmiştir.

güzel kadından ziyade, bir kavram olarak güzeli sevmektedir karacaoğlan. ondandır ki, her gittiği memleketten bir sevgili edinmiştir kendine.

"Gönül ne gezersin sarp kayalarda
iniver aşağı yola gidelim
Bir güzel sevmeyle gönül eğlenmez
Gel güzeli bolca ile gidelim..."

dörtlüğü ile, mottosunu aksetmektedir..
Badem'den şarkı olarak dinlediğiniz şiirlerine hayran olabileceğiniz halk ozanı. Şiirleri bestelenmeye çok uygun.
mısralarından bazıları had safhada cinsellik ve erotizm içeren olan halk ozanı.