bugün

4000 kadar nüfusu olan belediyedir.
çanakkale ilinin biga ilçesine bağlı beldesidir.
biganın deniz kenarında kasabası, avşa adasına tekne ile bir saatlik uzaklıkta, bandırma yarımadasıyla aynı hizada, çanakkale boğazının bittiği yerde bulunuyor. karabigaya bağlı sekiz köy var toplam nüfus 4000. yazları on gün civarında durulursa hoş bir tatil yapılabilir fakat daha fazlası can sıkar, eğlenmek için pek fazla seçenek yoktur.
diğer adı priapostur.
Bereket tanrısı priaposun memleketi.*
http://galeri.uludagsozluk.com/g/karabiga/
yazları denizinde yüzebileceğiniz kocakum, şahmelek, söhütyalı gibi sahilleri olan güzide kasabamız. kışın ise deniz manzarası eşliğinde balık tutup yada yiyebilceğiniz, içinde antik bir kalesi bulunan şirin bir kasaba.
doğumumdan itibaren on iki sene yaşadığım yer, memleketim. ama sonraları sadece yaz tatillerinde ziyaret ettiğim bir yer oldu. yaşayan, içinde bulunan biri olarak konuşuyorum, yaşanmaz. gideceksin, maksimum bir hafta kalıp ayrılacaksın. oda eğer eğlence değil huzur arıyorsan. iki bira alıp yüzebileceğin, ardından kumlarda uzunca bir müddet dinlenebileceğin sakin koyları vardır. 12-25 yaş arası gençlerin yüzde doksan beşinde serserilik diye tabir ettiğimiz durum söz konusudur, hepsinde bir afralar bir tafralar vardır ki çekilmez. eğer bir yabancıysanız, giyiminiz kuşamınız biraz düzgünse * * direk göze çarparsınız. bir de altınızda güzel bir arabanız varsa yaşıtlarınız tarafından her an bir köşeye sıkıştırılabilirsiniz. dediğim gibi serserisi boldur. çok güzel rakı balık mekanları vardır, denize sıfır. lakin insanları içmeyi bilmez, içince sapıtır. insanları cahildir. sevgilinizle gitmişseniz, el ele tutuşurken dahi bırakın yaşlıları gençler bile dik dik bakar. eğlence mekanları yoktur, çay bahçelerinden ibarettir. konaklamak için tek şansınız olan uyduruk bir oteli vardır. velhasıl denizi olan bir köydür sadece.
benim memleketim ama kurtulmaya başarmışımdır . küçüklüğümden beri dövüle ezile asosyal oldum evden çıkmaya korkar oldum . karabiga halkı yabancı sevmez ee malum tutucu yer . yobazı çoktur . çok serseri vardır motorla vızır vızır dolaşırlar . itlik desen gırla gider veletler bile sigara içki içer kavga eder kitap oku desen yoktur ama zaten iki tane küçük ilkokulu vardır küçük binalar onlarda boş boş mezun verir . 8 yıl okudum o okullarda . eğitimleri kötüdür .