bugün

Tiyatro’da oyunculuğunu sırasında Livaneli’nin yapımcılığında ilk plağı ile şarkıcılığa başladı Karadeniz türkülerinin en önemli sanatçılarındandır.Devlet Sanatçısıdır. (d. 1947, Perşembe, Ordu – ö. 2012, istanbul)
eskiden seçim zamanlarında partiler şenlik, piknik türü şeyler düzenleyip sanatçı getirirlerdi.

yanılmıyorsam anap böyle bir organizasyon yapmıştı istanbul avcılar civarında 1988 senesi falandı hatırladığım kadarıyla. dediler ibrahim tatlıses gelecek, özal gelecek bizimkiler dediler gidelim.

işte o gün orada kamil sönmez, osman yağmurdereli, faruk tınaz bir kaç şarkı söylediler.
çocuğuz tabii gittim ve kamil sönmez'in elini öptüm, çünkü bütün çocuklar birilerinin elini öpüyordu.
kardeşim ise osman yağmurdereli'nin elini öptüydü. kamil sönmez iki tane fıkra anlatmıştı birde.

şimdi ikisi birden rahmetlik.
Türk sineması ve halk müziğine yıllarını vermiş, Ordu'nun Perşembe(Vona) ilçesi doğumlu sanatçı. Hemşehrisi olma şerefine erdiğim şahsiyet.
Giresun'da tamamladığı ilk ve orta öğretiminin ardından Ankara Devlet Konservatuvarı Opera ve Şan Bölümü'nde eğitim gören sanatçı daha sonra Avni Dilligil Tiyatrosu'nda profesyonel tiyatro oyunculuğu yapmış Ankara Sahnesi ve Ankara Kardeş Oyuncular Tiyatrosu'nda çeşitli rollerde oynamıştı.

ilk plağını Zülfü Livaneli'nin yapımcılığında yayımlayan Kamil Sönmez'in ilk 45'liğinin bir yüzünde memleketi Ordu'nun türküsü "Hekimoğlu", diğer yüzünde ise Zülfü Livaneli'nin bestelediği "ince Memed" bulunuyordu. Sönmez, ilk 45'liğinin ardından "Yaylanın Soğuk Suyu", "Çift Jandarma", "Maçka'da Buluşalım" gibi Karadeniz Türkülerini içeren "Merhaba" isimli bir uzunçalar yayımlamıştı.

"Düşman", "Eşek Şakası", "Deli Kan" gibi filmlerle oyunculuj kariyerine adım atan Sönmez, son olarak 2006'da "Amerikalılar Karadeniz'de 2" ve 2009'da "Güneşi Gördüm" de oynamıştı. Gençliğinde Osman Yağmurdereli ve Faruk Tınaz ile aynı evi paylaşan Kamil Sönmez, daha sonra Yağmurdereli'nin yapımcılığını üstlendiği "Kınalı Kar", "Aşkım Aşkım" gibi bir çok dizide rol almıştı.

1999'da Devlet Sanatçısı ünvanını alan Kamil Sönmez'in sanat yaşamının 45. yılı anısına, sanatçı arkadaşları kendisine destek vermek üzere ölümünden bir ay önce bir gece düzenlemişlerdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay sanatçının çocukluk arkadaşıydı.

Ölümünün üzerinden 10 gün geçtikten sonra yazıyorum ama onun gibi sanatçıların uzun yıllar hatırlanması gerek. Benim jenerasyonum onu daha çok 20 yıl kadar önce, o en kilolu haliyle ama hep kendiyle barışık ve gülünce gözleri kaybolan haliyle hatırlayacak.
ruhu şad olsun. abide insandır.
karadeniz türkülerini sevdiren, kazım koyuncu'dan sonra ikinci büyük üstad. allah rahmet eylesin.
güzel insan mekanı cennet olsun. kıymeti anlaşılır yine her temiz insana yapıldığı gibi.
görsel
allah rahmet eylesin. sende mi gittin güleryüzlü, güzel insan? toprağın bol olsun.aynı zamanda hemşerimdi de kendisi.
yaşamını yitirmiş değerli bir sanatçıdır. kendisine rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. mekanı cennet olsun.
Ruhu sad, mekanı cennet olsun.
cok temiz bi insan oldugu yüzünden bile okunuyordu..
allah rahmet eylesin, topragı bol mekanı cennet olsun.
Dedemin son yadigarlarından biri daha göçtü dünyadan. Türkülerde yaşamaya devam edecektir umuyorum.
ışık ve sevgi ile usta..
allah rahmet eylesin.

efendi, nur yüzlü bir adamdı.
halk müziği sanatçısıdır.
şu sıralar tedavi gördüğü hastahanede yaşamını yitirmiştir, allah rahmet eylesin.
allah rahmet eylesindir, ışıklar içinde yatsındır, nur içinde yatsındır, spotlar içinde yatsındır
Allah rahmet eylesin.
ölmüştür.
Toprağın bol gittiğin yer cennet olsun üstat.
allah rahmet eylesin. ailece sevdiğimiz abimizdi. duyunca çok üzüldüm. ebedi alemde nurlar hep üzerinde olsun inşallah.
öfffff.... .............
allah taksiratını affetsin. çocukluğumuzdan kalmai gülen yüzlü türkücüyü'de gönderdik sonsuzluğa. allah nur içinde yatırsın.
Allah rahmet eylesin.
belkide bu sanat camiası denen pislik pazarındaki tek samimi ve doğal "sanatçı" oydu. uzun yıllardır ortada gözükmüyordu. ratingler iki meme ve bir dekolteye baktığı için kamil amcamızın bıyıkları yetmemiş olabilir.

allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun inşallah.
hakkın rahmetine kavuşmuştur kendisi, allah rahmet eylesin.