bugün

kitap okumak için mekan çoktur ama kafenin tadı başkadır.
bu tipler her daim masalarında yalnızdır.
onlara eşlik eden yalnızca kitapları ve kahveleridir.
kafede kitap okur ama kapat kitabı herhangi bir sayfadan bir paragraf sor bilmez işi gücü hava civa olanların yaptığı bir eylem.
kafe garsonuna dert olmuştur.
eğer millet görsün diye evinde okuyacağı kitabı kafede okuyorsa gösteriş meraklısıdır.
bir rivayete göre kafasına kürekle vurulması caiz olan tiptir.
kitap okumayı entelektüellikle bağdaştırdığımız ve dünyanın en büyük yanılgısı içerisinde olduğumuz içindir ki ülkedeki kitap okuyan insan sayısı yerlerde sürünmektedir.
kitap okumak icin mekan secmeyen tiptir.
entel filan olmayan, sadece kafede kitap okuyan tiptir. entel olmak için kitap okumak yetmez. entel olucam diye kitap okumaktan korkmayın, okuyun işte.
birini beklerken, vakit geçirmesi gerektiğinde etraftaki insanlara mal mal bakıp ağzını şapırdatarak çay, kahve içmek yerine kitap okumayı tercih etmiş insandır.* entel de değildir entelektüel de. sadece vakit geçirmek için kitap okur. tıpkı gazete okumak, müzik dinlemek gibi. *
evde huzur bulamadığı için kitabını kafede okumayı seçmiştir. para da varsa çay getir, kahve getir ohh ohh.
isteyen istediği yerde okur. bunda bahsedilecek bir şey yoktur. kimisi evinde bile okumaz daha mı iyidir?
benim efendim bu. evde okurken sıkılırım ve cafede daha keyifle okurum. karşı cinsi etkilemek de vardır illaki bu eylemimim altında. ne kadar yok desem de dünyada bir tek ben olsam, başka kimse olmasa sanırım gidip kafede kitap okumazdım. tıpkı fotoğrafa tutkuyla bağlı olduğunu iddia edenlerin dünyada tek kalsalar fotoğraf çekmeyecekleri gibi, motor sürmeyi bir yaşam tarzı olarak gördüğünü söyleyenlerin dünyada tek kalsalar motora binmeyecekleri gibi ben de bu eylemi yaparken illa ki başkaları için de yapıyorumdur birazcık.
en büyük nedeni ise benim özenti bir insan oluşumdan dolayı -ciddi anlamda amerikan özentisi bir tipim- o filmlerde gördüğüm karakterlerden öykünerek zamanla bu eylemi bir alışkanlık haline getirmiş olmamdır.
tuvalette gazete okumak gibi bir şey olsa gerek.
kitap okurken temiz hava almak ve değişik bir şeyler içmek istemiş olabilir.
kafede boş boş oturup karı kız kesen kırolara batan tiptir. Üstelik kitap okuduğu için entel diye yaftalanır.
orda kitap okuma, burda kitap okuma şurda okuma... oku ulan! arabada, evde, işyerinde, kafede, sokakta nerde istiyorsan orada oku, git bi kaldırım taşına otur öyle oku canın istiyorsa git lunaparkta oku yeter ki oku. bakma sen bu avam zihniyetine. dünyada kitap okumayı "entellik" olarak gören ender ülkelerdeniz, okumayı, bilgiyi aşağılayabilen cins bir milletiz. ama sen yine de oku. gösteriş için bile olsa oku. sen farkına varmazsın ama yine de bi şey katar bu durum. demem o ki sen bu dingozlara aldırmadan okumaya devam et. bırak bunlar kendi orta çağlarında mutlu mesut yaşasınlar. elektriğe zam gelince gıkı çıkmayan milletim vakt-i zamanında kafede orda burda kitap okuyup "entellik" yapsaydı şimdi belki daha "insanca" yaşardık. kim bilir?
çok makbul bir tiptir, entel ve entellektüel kelimelerinden gocunmamalıdır zira entellektüel pek çok konu hakkında bilgi sahibi olan insanlar için kullanılan bir sıfattır ve kitap okumak bir insanı farklı bilgilerle, kültürlerle,hayatlarla tanıştırdığı için entellektüelleştirir.
yazık amcası belki kitap sürekleyicidir.
atkısı yada fuları yoksa entel sayamayacağımız kişidir.
kitap okuma işini entel işi olarak gören beyinlerin yanlış tanımlaması. haa yok mudur böyle tipler? vardır.
leyla ile mecnun'un ilk bölümündeki leyla'ya uyan tiptir. kendisi dublörün dilemmasını okumaktadır o zamanlar.
trende kitap okuyanlardan daha yapmacıktır.
- abi şu entel tip seni görünce neden sürekli kitabını saklıyor?
+olum o kitabı çıkarması zor bir tarafına monte etmemden korkuyor.
nadir de olsa bulunmaktadır bu tiplerden; alternatif olarak daha da enteli için kafede insanları gözlemleyerek ya da düşüncelere dalarak kitap yazmaya çalışan tip gösterilebilir.
kitabın içine çizgi roman koymuş olması muhtemel tiptir. kıv tavlama çabasındadır. lakin bunların ciddi ciddi okuyanları vardır ki onlar uçmuş tiplerdir. ayakta alkışlanmalılar. zaten kızlara da bakmazlar.