bugün

ideali 30 yaş diyebiliriz.
tabi ki evlilik denen aile, anne, kocaya eş olma sorumluluğunun (insan olma erdemi açısından) yaş ile alakası olmaz, akıl yaşta değil.
herhalde "akıl yaşta değildir" derken; ufacık kız çocuklarına nikah kıymak caiz diyen sübyancı sapıklar gibi görünmeyelim ve evlilik yaşı ruhen ve bedenen (akıl baliğ olma) en az 18'den başladığını da hatırlatalım.

edibüdü: kadın kocaya eştir. erkek de kadına eştir. kadın ve erkek adı üzerinde evlilik kurumunda birbirine eş ve eşittir.
malum, anlama özürlü cahiller çoğunlukta. feminit biri çıkıp kadın kocaya eş dedi, kadın kölemi vs diye saçmalamasın.
isteyen istediği gibi anlayabilir, linçleye de bilir. Evlenmek istemiyorum yhaa, onu bunu yapmak istemiyorum yhaa kafasında takılıp, 30ları 35leri devirip, keşke evlenseydim diyen arkadaşlarım çok oldu. Bir kısım kadın da kendisi bir saatten sonra evlenmek için birilerini bulamadığında, evliliği kötüleme yoluna gidip, evlenecek olanları da cahil, evine hizmetçi olacak, mutsuz olacak tarzında soğutma girişimlerinde bulunuyor, kanmayınız.
Kadın için ideal evlilik yaşı 23- 27 civarında olabilir. Zira daha sonra erkekler yaşı ilerlemiş olan kadını seçmek istemiyor, hem biyolojik saat probleminden dolayı, hem de, başka problemlerden dolayı ki onları buraya yazmayacağım. Değeceğini düşünmüyorum.
Ek olarak, kariyer ile evliliği bir arada da yürütebilirsiniz. Örnek olarak, 25 yaşında bir kadının annesi 45- 50 bandında olsa, bu kadın, erkeğin de annesiyle beraber çocuğa bakabilirken, evli çiftimiz de kariyer mi yapacak, başka bir şey mi yapacak, yapabilir.
Çocuk 15- 16 yaşlarına geldiğinde, kadının yaşı da 40larında olacağından, hala genç, çocuğunun ninesi yaşlarında olmayacak.
Kariyer durumunu, "bhen khariyher yaphicam sooora evhlenichem yhaa" tarzında sözde mantıksal bir açıklama yapan kadınlar için yazdım.
Ek olarak, 30lu yaşlarındaki adam, 30lu yaşlarındaki kadına bakmaz kolay kolay, o adam artık her şeyi görmüştür, neyin ne olduğunu da anlamıştır, kendinden daha düşük banddaki kadınlara bakacaktır.