bugün

başlangıç notu: Osmanlıca bilmeden Türk aydını olamazsınız.

basitçe nedeni.

Eğer ki bu tümceyi kullanan kişi tarih üzerine araştırma yapan bir tarih öğrencisi,Siyaset bilimi öğrencisi veya da tamamen hobi amaçlı tarihçi bir öğrenci ise Osmanlı tarihini gerçek manada bilmek için osmanlıca bilmenin gerekliliğini bilen kişidir.programı izlemiyorum ama Bir tarih araştırmacısı tarafsız ve gerçek osmanlı tarihini liboşların,Sentezcilerin,islamcıların tarihi yanlı 2. 3. 4. el araştırmalarından değil doğrudan osmanlı kaynaklarından öğrenmesi gereklidir.
izlediğim kadarıyla mal insan modeliyle birebir örtüşmektedir ne dediğini anlatamamış apışıp kalmıştır.
- kac kisi osmanlica biliyor diye sorar misiniz?
- sormirem.
- iyi ben de söylemiyorum.
- tamam lan soruyorum.kac kisi osmanlica biliyor?
- osmanlıca diye bir dil mi var behey kalas?
- mahfettin beni bilo, ocağima incir ağaci diktin.

(bkz: bana simdi diyalog yazdirtmayin)
- kac kisi osmanlica biliyor diye sorar misiniz?
+ kaç kişi osmanlıca biliyor?
.......
+ senin dışında kimse bilmiyor.
- farklı olmak güzel di mi?
+ system fatal error.
garip ve protest bir cevaba hazır olması gereken soru cümlesidir. zira ülkenin ilk önce türkçe öğrenmesi gerekmektedir.
yada oralara gelene kadar kaç kişi okuma yazma bilmiyor sorar mısınız? diye sorulması gerekir.

boştur, bomboştur...
(bkz: #4659721)
programın türkçe yapıldığını programı televizyondan seyreden necip türk halkı da biliyor bittabi. ancak bu matematiği sözel işleyelim gibi bir anlam veriyor. bizim liseli de matematikçisine, 'git evinde çay yap iç neyine senin tartışma platformu?' gibi şebelekçe cevaplar verebilir, uzmanlığa hiç gerek yok, git evinde yay götünü çay iç.