bugün

evet bugün de bir yudum sadist ekibi ile, yeni bir yaşanmışlık hikayesi, yeni bir hayal kırıklığı, yeni bir moral bozukluğu ile karşınızdayız.. bugün ekrana yansıtacağımız dram, sizlere bir nefes kadar yakın ama aynı zamanda bir sevgili kadar uzak bir hüzün.. bu, kabotaj bayramı'nın dramı..
tekrar çal bora.. (arkada çalan şarkı için: bora ayanoğlu - yunus)

kurban bayramları, şeker bayramları ile büyüdük biz nesillerce.. çocuk bayramı ile coştuk, zafer bayramı ile gururlandık, gençlik bayramı ile zıpladık, anneler günü ile tango yaptık, bakkal bayram amca ile burnumuzu karıştırdık.. peki kaçınız bir bayramı atladığımızı farketti bu karambolde?..
haa, kaçınız, kaçımız?..

merhabalar kabotaj bayramı.. bize biraz kendinden bahseder misin önce?..
kb/ merhabalar abi.. çok teşekkür ediyorum çektiklerime kayıtsız kalmadığınız için öncelikle.. abi ben şimdi aslen bir denizcilik bayramıyım.. türk limanlarında ticareti sadece türk bandıralı gemiler yapabildiği için kutlanıyorum.. ama kimse kutlamıyor artık.. ne bir eş, ne bir dost.. ühü.. tek istediğim.. tek beklediğim senede bir gün bile.. olsa.. hatırlandığımı bilmek.. ühü..

anlıyoruz seni kabotaj bayramı, anlıyoruz.. peki toplum hiç mi bahsetmiyor senden, hepten mi yok sayıyorlar..
kb/ abi öyle olsa yine bağrıma taş basıp kabul edeceğim bu durumu.. sadece, sadece esprilerde, şakalarda, makaralarda hatırlanıyorum.. misal bir adam, sevgililer gününü kutlamayı mı unuttu sevgilisinin, ''ohoo bu ne böyle istersen kabotaj bayramını da kutlayım.. hkehkehkeh..'' şeklinde kırıcı espriler yapıyor.. böyle seviyesiz şakalara konu oluyorum, en çok bu koyuyor.. ben bunları haketmedim abi.. ben mi dedim ha beni bayram olarak kutlayın diye, ha!?.. önceleri sadece basit bir denizcilik geleneğiydim.. bir bayramın duygularıyla, bu kadar da oynanmaz abi.. ühüh..

şey esprisi de dönüyordur kesin, hani sabotaj bayramı gibisinden bişi.. ''o ne öyle gemileri mi kundaklayacağız?..'' gibi haha..
kb/ ayıp oluyor abi ama..

tamam, tamam.. peki hiç mi parlak zamanların olmadı?..
kb/ oldu tabi bizim de güzel günlerimiz.. ilk çıktığında herkese ilginç geldi, bir-iki sene coşkuyla kutlandım, hatırlandım.. ama şimdi hepsi sadece sararmış birer hatıra.. ühühü..

peki var mı insanımıza söyleyecek son bir sözün?..
kb/ beni rahat bıraksınlar abi sadece.. hatırlanmayı, tebrik edilmeyi geçtim.. her bayramlı espride beni kullanmasınlar.. bu yaşımda bu kadar küçük düşmeyi kaldıramıyorum.. beni bıraksınlar burada, kuru ekmeğim ve şiltemle ecelime kavuşayım, o kadar..

evet, evet.. bir insanlık ayıbını daha, noktasına virgülüne dokunmadan size yansıttık. karar, sizin.. bundan sonra 3 temmuz'da..
kb/ 1 temmuz abi..

1 temmuz'da denizlere gözünüz takıldığında, bir de bizim için ne kadar önemli olduğunu belki de asla kavrayamayacağımız kabotaj bayramı'nı düşünün, ona gereken saygıyı gösterin.. ben de şu an istifa kararı aldım, uğraştığım işleri görünce.. kabotajmış da, drammış da.. kabotaj diye bayram mı olurmuş amına kayım?..
kb/ ühühü..

tanım: bitmesi için ido'yu göreve çağırmamız icap eden çiledir.. ama istanbul deniz otobüsleri olan ido'yu değil, ibrahim tatlıses'in oğlu olanı..