bugün

Bu adama da küfür ediyorsunuz ya ne diyeyi bilmiyorum lideri.
nazileri ikinci dünya savaşında anırta anırta mikişlerini kutlayacakları büyük zafer geçidine at üstündeki bir roma imparatoru gibi katılmasına çalıştığımız ulu liderdir.

ben o dönem kremlin'de seyislik yapıyordum. adam her seferinde attan düştü rkdşlr. en sonunda zukov'a "ata sen bineceksin aq zukov'u, seni boşa beslemiyorum" diye bağurdu.
lenin'in olmeden once, stalin'e dair partiyi uyardigi pek cok konusma ve mektup vardir.

velhasil bu gorece gizli toplantilardan birinde stalin`den "gürcü hödüğü" olarak bahseder.

saka bir kenara kaynagi da vereyim hemen: moshe lewin`in sovyet yuzyili isimli eserinde detaylar bulunabilir.

son olarak benim gibi kapitalistlere[?] karsi stalin hödüğünü savunuyorsunuz ama; bari lenin'e karsi savunmayin.
20. yüzyılın en büyük üç liderinden biri. diğerleri için;

(bkz: Winston Churchill)
(bkz: harry truman)
2. dünya savasında hitlere karşı savaşan dünyayı bu pislikten kurtaran ülkenin başında yer alan komünist lider. kendisi sosyalizmin pratik olarak ilk vatanı olan rusya'da lenin'in ölümünden sonra tam bir totaliter devlet kurup devrime bu ideale en büyük ihaneti yapmış bir tarihi figür olarak tarih sayfalarına kazınmıştır.
"josef vissaryonoviç çugaşvili stalin" diye yazılır, "yavşak ve katil bir götveren" diye okunur.
(bkz: sovyet sosyalist soykırımlar birliği)
insanlık tarihinin en büyük orospu çocuğu.
sivaslı, göbekli, rakıcı dayılara benzeyen sovyet lideri.
gece gece aklıma düşen büyük stalin. büyük lider. kısa boylu çelik adam. bütün dünyaya haddini güzelce bildirmiştir. ancak yerine atadığı patates kafalı kruşcev bütün birikimin amına koymuş sovyetlerin sonunu hazırlamıştır. ah stalin ah.
tüm dünya halklarının kahramanıdır. çok şey borçluyuz.
türkleri katleden bir ata.

anlıyorum.
Gürcüdür. Gençliğinde geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle asla orduya girmemiştir. Buna rağmen ordu komutanlığı yapmıştır. Diktatörlüğünü süresince milyonlarca insanı katletmisitir.
Josef stalin de geç ne uzatıyon bu kadar.
Ekim devrimine ihanet eden diktatör.Bir türk olarak hiç sevmem kendisini.Nedenine gelirsek:
-Başta Kırım türkleri olmak üzere sovyetlerde yaşayan türkler hayvandan beter muamele görürlermiş.
-ikinci dünya savaşında bozuk silahları vererek en önde savaş alanına atmış türkleri.
-Hitler'den tek farkı savaşı kazanmasıdır.
Torunu

görsel
Gelmiş geçmiş en kötü insanlarda ilk 5 e çok rahat oynar.
200 binden fazla kırım ve tatar türkünü 2. dünya savaşında öldüren kişidir.
Bana göre hitlerden tek farkı savaşı kazanmasıdır.Hitlerden daha kötü biriydi bence.
2. dünya savaşında az kalsın yenilmelerinin sebebide kendisidir.Kendisine karşıt kim varsa öldürdü.Savaş başlarken tank kullanmayı bilen adam yoktu.
türkler'e en büyük kazıkları atmış ilk gürcü. ikincisini zaten biliyorsunuz.

(bkz: ben gürcüyüm karım da arap)
iç işlerde muazzam otorite sahibi olsa da askeri dehası sıfır olan biri.
kievdeki, kaffadaki, varşovadaki rus generaller olmasa bugün petersburgdan moskovaya giden hat almanların, kim bilir belkide amerikan güdümündeki lehlerin eline kalmış olacaktı.
bu coğrafya ve nüfus gücü hitlerde olmuş olsaydı çok farklı bir dünyada olmuş olurduk.
(bkz: orospu çocuğu)
troçkiye karşı çıkarak sosyalizmin dünyaya yayılmasının bir rüya olduğunu söylemiş ancak totaliter yapısıyla koca sovyet rusyayı kendi düşüncesine uydurmaya çalışarak daha büyük bir rüyacılık yapmıştır. iyi savaşçıdır ama iyi bir politikacı değildir. savaşta esir düşen oğlunu, oğlunu esir alan adamın kendisinde esir olan oğluyla değişmediği ve bunun nedeninin kendi elindeki çocuğun öz oğlundan daha yüksek bir rütbede olduğu söylenir.
oyları kimin verdiği değil, kimin saydığı önemlidir diye buyurmuş mümtaz şahsiyet.

kıssadan hisse.
Başbuğdur.
Gürcü tatarıdır.
mao dan sonra tarihin en eli kanlı lideri.
22 milyon kişinin ölümünden sorumludur.
her rus vatandaşının kahramanıdır. evet.