bugün

Türkiye liginde ilk kez Gençlerbirliğinde oynayan daha sonra Kocaelispor Fenerbahçe ve bursaspor da oynamış güney afrika lı orta saha oyuncusu
inanılmaz bir oyunu okuma ve cok iyi bir teknige sahip olan fazla kıymeti bilinmemeiş daha dogrusu gec anlaşılmış eski fenerli orta saha oyuncusu.
kendisi bir röportajında türkiyeye ilk geldiği yıllarda heryerde atatürk ün resmini gördüğünü ve kim oldugunu öğrendikten sonra madem bu ülkede yaşıyorum kim oldugunu öğrenmem lazım deyip atatürkle ilgili kitaplar okudugunu söylemişti.
turkiyeden gittikten soraki takımı kaiser chiefs te 13 golle ulkede gol kralı olmus topcu
bursaspordayken 1 numaralı formayı giyen futbolcu
efsane üçlünün en iyi halkasıdır (bkz: kuşe moşe kona)
ülkesindeki lakabı shoes dur..
moşe şeklinde telaffuz edilirdi soyadı, hatta sırtına da öyle yazılmıştı, ne kadar ironiktir ki sonradan aslında soyadının türkçe okunduğu gibi moseu şeklinde okunduğu ortaya çıkmıştı .
1965 doğumlu, olup 2006 senesinden bu yana ülkesi güney afrika'nın AmaZulu takımında top koşturmakta olan futbolcu.

kaynak: vikipedi
fener'de oynarken de pek ısınamadığım güney afrikalı ortasaha oyuncusu. en son bi müzik grubuyla aynı adı taşıyan ''kaiser chiefs'' takımında oynuyodu.
aurelio'nun biraz yeteneksiz versiyonuydu. ancak zaman zaman güzel işler yapardı.
kocaelispor'un fenerbahçeye kakaladığı güney afrikalı futbolcu.
vakti zamanında televolede tenis topuyla yaptığı müthiş hareketler hala hafızamdadır.
fenerbahçe'ye sabin ilie,karşılığında kocaelispor'dan takas yoluyla transfer edilmiştir.
maç öncesi enteresan yumruk şov yapan futbolcu. 2 defa oley çektirip 3.sünde havaya zıplayıp iki eliyle bay bay yapardı.
1996 - 1997 sezonundaki bir özel maçta, bursaspor karşısında, ön direğe kesilen ortayı sadece kafasıyla yönlendirerek ağlara gönderip çok şık bir gol atmış, bir zamanların tekniği ve sürpriz golleriyle dikkat çeken futbolcusu.
ülkesinde bir futbol kulübü sahibidir.
Kona moşe kuşe olarak cavcavın üçünü birden toptancıdan kiloyla aldığı Afrikalı topçulardan fenere transfer olarak yırtmayı başarabilmiş olandır.
Bi dönem bursaspor formasıda giymiş enteresan adam hatta o kadar enteresandır ki 2000 yılında falan 1 numara giyiyordu bizim takımda kaleciden başka birinin üstünde hiç görmeyince garip hissettirmişti bana kendimi.
Kocaelisporumuzun efsane isimlerinden ve tarihimizdeki en yetenekli yabancı oyunculardan John Leshiba Moshoeu ölümle pençeleşiyor. 3 hafta önce hastaneye kaldırılan ve gittikçe zayıflayan Moshoeu'nin durumunun kritik olduğu belirtiliyor. Ziyaretçilere dahi gösterilmeyen 49 yaşındaki efsanemizin ölümle savaştığı ve doktorların sürekli teyakkuzda olduğu vurgulandı.

Dayan Moshoeu!
(bkz: hepimiz moshoeuyuz) diyerek hayata tutunmasını istediğim eski emektarlardan.
Genç sayılabilecek yasta hayatını kaybetmiş eski futbolcu. Renkli kişiliğiyle bilinirdi. Mekanı cennet olsun.
Allah rahmet etsin.
ölümüne cok üzüldüğüm, oynadığı futboldan keyif aldığım ender topçulardan biriydi, gercek kocaelisporluydu.
fenerbahceye transfer olduğunu afrika kupasindan dönerken havaalanında öğrenen ve ben izmite gitmek istiyorum ne fenerbahcesi diye oturup ağlayan efsane futbolcu, seni hic unutmayacağız.
toprağı bol, mekanı cennet olsun.

lan düşünüyorum da zamanında bu fenerbahçe'de harbiden çok düzgün futbolcular vardı. o dönemin futbolcularının hemen hemen hepsi karakterli futbolculardı.. (alpay hariç)
Vefat etmeden bir kaç ay önce ilhan cavcav'a telefonda "başkan çok açız" dediği rivayet edilen rahmetli futbolcu.

içim sızladı yeminlen.
Çok yetenekliydi. Huzur içinde uyusun.