bugün

bursaistanbulbursaistanbulbursaistanbul.
bir şarkı bu kadar mı güzel olur bu kadar mı insanı alır götürür dedirten başlık. *
içimden şehirler geçiyor
Her durakta duruyor
inmiyorsun
Seni en sıcak ben öperdim
Kim bilir ama sen bilmiyorsun

dinlerken kişinin kendinden geçmesine sebebiyet veren şarkı. unutulmayan bir aşkı anlatır zannımca. başka kalpler duraktır o kişi için. ancak kalbe kazınmış aşk inmemekte kararlıdır ta ki kendisi son durak oluncaya dek. çoğunlukla o aşk sevildiğini de bilmez. en güzel sevgi sözcükleri fısıldanır rüzgara ki rüzgar bunları ona anlatsın diye. en sıcak öpücükler kondurulur yokluğunda hayaline ama o bunları asla bilmez.
feridun düzağaçın muhteşem şarkılarından birisi. insanın içi acıyor sanki...
yureginizin en kuytu koselerinden dahi olsa bir otobusun kalkip oturmakta oldugunuz odanin kapisindan iceri uzerinize son surat gelmesi, ancak hayattan bikmis bir insanin o gelisten korkmayarak kacmamasi gibi bir reaksiyon doguran, kisaca bile bile lades edilen, icindeki sozleri ile her durakta duran dinleyiciyi bir turlu indirmeyen, loop'a alinip devam edilen, zaman kavraminin ne olduguna dair anlamlandiramadigimiz, ask acisini en guzel anlatan insanlardan birinin aci cekerek, aci cektirdigi sarkidir.
her dinlediğinizde ilk günkü etkiyi yaratan şarkı.
(bkz: jenna jameson)
Acaba ilk hali şöyle miydi diye düşündüren şarkı:

(bkz: içimden küfürler geçiyor)
seni en sıcak ben öperdim kimbilir, ama sen bilmiyorsun.. sözünü dinledikçe gözlerimin dolmasına sebep olan, beni benden alıp ona (x kişisi) götüren nefis fd şarkısı.
içimden şehirler geçiyor
Her durakta duruyor
inmiyorsun.

dinledikçe parçalanıyorum.
feridun düzağaç'ın yeni köy ile birlikte en çok sevdiğini söylediği bestesi. kendisiyle bir konser çıkışı konuşma fırsatımız olmuştu, bu şarkıyı nasıl yazdığını sordum ona. "evim köprü kenarındaydı, çok gelen giden vardı caddeden ama kimse bana uğramıyordu, ben de şehrin trafiğinin ortasında yapa yalnız olduğumu anımsadığım an bu şarkıyı yazdım" demişti. böyle de hikayesi olan bir şarkıdır, güzeldir ve iç dağlar.
bir feridun düzagac sarkısıdır. özellikle hareket halindeyken dilerseniz gercekten şerkıyı hissedebiliyorsunuz .bir nevi klip havasında gecen bir yolculuk yaşamış oluyorsunuz .duygulanmamak içten bile degil ..

içimden şehirler geciyor
her durakta duruyor inmiyorsun...
kimilerince * playlist e atilip tekrar tekrar ve yine tekrar dinlenilen parcadir. aciya dayaniklilik testi yapilir bir nevi...

gelirsen dine sandim yalnizlik
durulmuyor durulmuyor....
seni en sıcak ben öperdim
kim bilir
ama sen bilmiyorsun

"içimden şehirler geçiyor" ne yaptınız ya! içimden deli deli cümleler geçiyor. hangisi, ne zaman duyulmuş ilk bilmem; ama ne adamlar, ne kadınlar çığlık çığlığa geçiyor.

hayır ben bir şey demedim.
feridun düzağaç ın ağlatan şarkısı.
yüzlerce şehirden geçtim. binlerce yüzü durak saydım, sen sandım. her geçtiğim şehirde seni aradım. sen olmak istedikçe bana vardım. sonunda ben oldum.
(bkz: kafamda filler sikisiyor)*
derin bir anlamı vardır fakat edebiyatçılar bile kavramakta zorlanır. fd edebiyatı, felsefesini en iyi belli eden parçadır.
(bkz: mokar hastası nihan)
--spoiler--

içimden şehirler geçiyor
her durakta duruyor
inmiyorsun

seni en sıcak ben öperdim
kim bilir
ama sen bilmiyorsun...

--spoiler--

bu dizelerle feridun düzağaç'ın kendini aştığı şarkı. ayrıca alkolle beraber alınması bünyede hasara neden olabiliyor.
(bkz: götümü siktin istanbul)
konser sırasında tam bu şarkı çalınacakken feridun düzağaç tarafından arkada duyulan sesler şöledir.
k=kızın biri P=piçin biri

k- içimden şehirler geçiyor lütfeeeaeaan.
p- Ah benim içimden nelere geçiyor bil bilsen. *
feridun düzağaç'ın en bunalımlı albümünün en yıkıcı parçasının dizeleridir. ayrılık sonrası dinlenmesi, beyinde ciddi hafıza kayıplarına yol açtığı rivayet edilmektedir. *
--spoiler--
Sonsuz yolculuğuma seni son durak sandım
Şarkılardan mirastı aşk: inandım
Ararsam bulurum sandım
Bulunca durulurum
Durulmuyor denizim
Gelirsen diner sandığım bu yalnızlık
Durulmuyor durulmuyor
Kaoslarım girdaplarım labirentlerim
Nice nice dertlerim var
içimden şehirler geçiyor
Her durakta duruyor
inmiyorsun
Seni en sıcak ben öperdim
Kim bilir ama sen bilmiyorsun
--spoiler--

sözlerine sahip, hayal kırıklığını en güzel anlatan feridun düzağaç şarkısı.
her dinleyişte farklı anlamlar yüklediğim çok özel bir şarkı..