bugün

deep, opus, punta, dungeon, silence, asmaaltı... güneş, deniz, birbirine saygılı insanlar, güzelyalı, güzelyalı köprüsü, daha neler neler varken hiç unutulmayacaklardan bir taneside "piriştina" .
kavak
(bkz: izmir in kavakları)
(bkz: izmir marşı)
(bkz: karşıyaka-göztepe rekabeti)
(bkz: rain)
"ben bütün izmir'i ve izmirlileri severim. güzel izmir'in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerinden eminim." m.kemal atatürk
güler yüzlü, nazik, medeni insanlar. selamlaşmaktan çekinmezler, bir sıcaklık vardır izmir'de.
göztepe...
boyozu, kumrusu, midye dolması, gevreği, çiğdemi...
sosyatik izmir semt pazarları.
kemeraltı çarşısı...kordon boyu...
saat kulesi, güvercinleri.
kızları denir lakin, izmir'in erkekleri de bir başkadır, başkadır izmirli olmak, ayrıcalık gibi...
çiğdem... bildiğimiz ayçiçeği çekirdeğine çiğdem denir izmir' de... simite de gevrek.
karsıyaka.

(bkz: 35 5)
bedensel bir gevşeme, dünyevi bir yaşam arzusunun kabarması...dünyaya fazla kaptırma isteği.
(bkz: ev) *
(bkz: boyoz)
(bkz: çiğdem)
(bkz: deniz)
(bkz: alsancak)
(bkz: kıbrıs şehitleri caddesi)
(bkz: görülebilecek en tatlı ihtiyarlar)

ve denizden gelen buz gibi esintinin bile uyku getiriyor olmasıdır. dinlendiricidir, anne kucağı gibidir. tek başına bu bile, izmir i sevmek için yeterli nedendir.
göz göz vs kaf kaf.
klorak = çamaşır suyu
deniz ulan, alabildiğine uzun deniz.
(bkz: altay)
(bkz: göztepe)
(bkz: küçükpark)
(bkz: büyükpark)
(bkz: fuar)
(bkz: bornova)
(bkz: alsancak)
(bkz: kordon)
(bkz: pasaport)
(bkz: altay)
(bkz: göztepe)
(bkz: karşıyaka)
alsancak = deniz ve mehtap
mutluluk = ev ve aile
sinirlenince asfalyalarımı attırma diyen nine.*
(bkz: aslı güngör) izmir bilir ya
kamyon kamyon denize dökülen yunan...
7.jandarma komando er eğitim alayı/yenifoça.
laiklik, cumhuriyet, vatan sevgisi.
sokak kedileri...

durun hemen eksilemeyin ellbette her yerde vardır sokak kedileri ama gurbetteyseniz ve sokaklarda kediler dahi yoksa insan sokak kedilerinin çöpü karıstırmasını bile özlüyor. izmir diyince aklıma o kadar cok sey geliyor ki;

evimizin önündeki sokak lambası hava biraz sıcak olduğu zaman o sokak lambasının altında edilen sohbetler cevreden gelen bagırıslar ''sittirin gidin yatın uyuyun yeter yarın işe gidecegiz ses yapmayın'' demeleri.

komsumuzun erik agacını; arkadaslarla o erik agacına daldıgımızı gözcülük yapan ben agaca cıkan arkadaslarım sabaha kadar o sokak lambasının altınd yediğimiz erikler.

her gün gelen manavı; domaytttttttt diye bagırısları sabah saat 7 de gelişini benim o saatte yeni uyuduguu adamın domayttttt diye bagırısını beni sinirlenmemi yastıkları yemeye calıstıgımı.

o kadar cok sey varki hangi birini hatırlatmasın izmir. ailem, arkadaslarım, sokak lambası, erik agacı, manav vs vs vs o kadar cok ki..
(bkz: selanik)
metal müzik kültürünün kendini kabullendirdiği nadir şehirlerimizdendir izmir.laf yemeden kendinizi tren gibi hissetmeden * rahatça dolaşabildiğiniz bir yerdir.
-Sıcakkanlı insanlar
-fazla bakımlı kızlar.
-Bir yolu sorduğunda illa ki birilerinden dolayı tanışık olma hali.
-boyoz
-gevrek
varyant manzarasını da unutmamak lazım.