bugün

Öznel olan 'iyi insan' tanımıdır.
Tevazu sahibi.
iyi insan iyilik medeniyetini yürütendir.
Karşılıksız iyilik yapabilen insan, iyidir.
kendisinden başka herkesin işine yarayandır .
Bu kişinin ben olduğunu dürüstçe söyleyebilirim.

Valla bak.
göreceli bir kavramdır.

Bugün kendin için ve çevrendeki insanlar için ne yaptın? Eğer bu soruyu her sorduğunda cevap verecek bir şeyler bulabiliyorsan evet dostum, sen iyi bir insansın.
benimdir. çok kavgacıyımdır ama çokda severim iyiyimdir ben.
mutsuz olmaya mahkum insandır. aşık olur, terkedilir. dostları olur; peşinden ölüme bile gidebileceği, bu kez en nefisinden bir kazık yer. ama iyi insanlar acı çektikçe kötü birer insana dönüşmezler. iyi insanlar, susmayı öğrenir. zamanla eksilir, her gece az az, tüketir kendini. en sonundaysa tamamen yokolur. ve hiçbirimiz öğreneyemeyiz nereye gitti bu iyi insanlar.
hic bir zaman "ben onu cok iyi taniyorum." deme.

her insan yanıltır.
Aklında, içinde kötülük olmayan; kötülükten zevk almayandır.
benimdirciler damlamadan yazayım, benimdir.
Bazı yazıları hangi başlığa yazsam der insan...

http://thegeyik.com/iboyu...zi-degistirecek-hikayesi/
içinde kötülük barındırmayan insandır.
iyi kavramına bağlı olandır.
(bkz: esmer cocuk)

Paçalardan iyilik akıyor lan.
(bkz: ah bu ben)
Tanımadığınız ama içten içe iyi olduğunu hissettiğiniz biri,sizin iç dünyanızda olup biten tüm kaosu, sizi yiyip bitiren zehri görmeyip size iyi davrandığında o anda o kişiye ölmek isteğinizi unutturduğu için sarılmak istersiniz. Düşünsene, bilmiyor senin ne kadar tükendiğini. Sende, senin farkında olmadığın ışığını görüyor. Bir an için kendini seviyorsun. Tanımadığın birinin sana gülümsemesiyle kendini tekrar ayağa kaldırıyorsun. "Yabancı iyiler" diyebilirim sanırım bu insanlara.
sizin onu sevmenizden başka bir yol bırakmayan insana iyi insan denir..

tabii sizin de koca bir at kafası olmamanızı gerektirir..
Böyle birilerinin kaldığını görmek beni çok mutlu ediyor. Yaptığın bu davranış takdir edilesi, inşallah bu ve örnekleri daha fazla görürüz. Allah senden bin kere razı olsun...

görsel
işin sonunu sevaba, öbür dünyaya vs ye bağlamadan, iyilik olsun diye iyilik yapan insandır.
Gittiği mağazada denediği kazağı katlayıp yerine koyan insandır iyi insan.
annelerinizdir, sağolsunlar dişlerine değdirmeden işlerini halledebiliyorlar.

ne mutlu onlara.
son zamanlarda dikkat ettiğim bir tespiti yazmak istiyorum. etrafımdaki eş, dost, akrabalardan iyi olanlar bir bir bu dünyadan ayrıldılar, kimisi erken kimisi geç. ama ne hikmetse kötü olanlara bir şey olmadı ve olmuyor. bunun ne tür bir dengesi var, bir türlü anlamlandıramıyorum.

bize hep iyi insan olmak ve bu iyilikleri öğretmek, yaymak öğretildi. bu öğretiler üzerine hayatımızı kurgulamaya ve bunları uygulamaya çalıştık. ya ben hata yaptım, yada insanlar gerçekten kötüler. son dönemlerde okuduğum haberlerden o kadar rahatsız oluyorum ki (tecavüz, cinayet, istismar...) bunu ifade etmek bile çok zor.

bu tür kötülükleri engellemek adına; lütfen iyi olun, iyi ve donanımlı insanlar yetiştirmeye çalışın. unutmayın! bunu etrafınıza yayarsanız daha yaşanılabilir bir çevre oluşturmuş olursunuz...

görsel
bulmaya mum fabrikası yetmez.
zor bulunur ama vardır. değeri bilinmeli ama bilinmiyor.