bugün

görsel
istanbul...

Bir Klarnet'in hüzünlü ve ağır bir "Taksim"ini hayal edin. Hayal edin çünkü arka arkaya 5 tane istanbul fotoğrafını slayt olarak izlerken arkada çalan bir Klarnet sesi; "bir fırsat yaratıp birkaç günlüğüne istanbul'a gitsem, hem x arkadaşımı, x akrabamı uzun zamandır görmüyorum" dedirtir çoğu zaman.

Hemen hemen filmlerin,dizilerin hepsinde hep vardır istanbul. Komik filmlerde ayrı bir güldürür. Dram filmlerinde daha bi acıya boğar. Nedendir bilmiyorum ama daha farklı bir etkisi var bu şehirin...

Burada yaşayanların, "Mecburiyet mahallesi"dir bu şehir. Pisliğinden, acımasızlığından bıkmışlardır da, gidemezler hiçbir yere...

Başka şehirlerde yaşayanların ise imrendiği bir şehirdir. Boşuna şarkılar,şiirler yazılmamıştır. Eski sevgiliyle, eski bir, o zamanın en iyi dostlarıyla ziyaret edilmiştir en az bir kez. Yaşananlardan sonra başka kişilerle gidildiğinde de o gezdiğin yerlerde hep hüzün sarar insanın içini.

istanbul'da Sonbahar şarkısını ne zaman dinlesem, aklıma hemen; Çırağan Caddesi gelir. Dökülen sarı yapraklar her yerde. Sonbahar'ın sözlük karşılığı gibi...

"Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer." Kim demişti bunu ? unuttum şimdi. Çook zaman önce dedelerimiz almış bu şehri. Hanlar,hamamlar, camiler yapmışlar. Evler yapmışlar. istanbul bizim olmuş.Ama yabancılar gelmiş sonra, ışığa gelen pervaneler gibi.Burda kavrulup gitmiş kimisi. Kimisi bey olmuş,paşa olmuş,prens olmuş. Kimisi de şaşılacak kadar bize benzermiş.

5 masal düşünün... Fareli Köyün Kavalcısı, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Külkedisi, Uyuyan Güzel, Kırmızı Başlıklı Kız. Şimdi bu 5 masalın günümüz istanbul'unda geçtiği düşünün. Zor olsa gerek değilmi.

Fareli Köyün Kavalcısının, TRT orkestrasında bir klarnetçi olduğunu, ve yaşadığı ihanetlerden sonra tüm insanları peşine takıp istanbul'dan götürmeye çalıştığını,

Pamuk Prenses'in babasının, şehrin en karanlık adamlarından biri olduğu için en güvendiği adamı tarafından ölümcül dozda uyuşturucu verilmek üzereyken cüceler tarafından kurtarıldığını,

Külkedisinin; Fuhuş çetesinin eline düşen bir Transeksüel olduğunu, sevdiği adamla kaçıp, başka bir şehirde mutlu olmak için tren garına gitmek isterken, çete lideri ve aynı evde kaldığı diğer 2 hayat kadının buna izin vermemesini tam bu sırada eşcinsel bir perinin çıkıp, Külkedisi'ni kurtardığını,

Uyuyan Güzel'in istanbul'un en nezih yerlerinden birinde bir yalı sahibi olduğunu ve abisinin burayı satmak için kardeşini öldürmeye kalkmasını,

Kırmızı Başlıklı Kız'ın ise bir kaçakçılık şebekesinin liderini ele vermemek için, kurtların arasından sıyrılarak evine döndüğünü, düşünün...

istanbul bitti zaten, başka bir memlekete gitmek lazım. Şimdi Hilmi abin bu klarneti bi çalacak,herkesin gözü açılacak,herkesin gözünün önündeki sis perdesi kalkacak. Yalanlar ortaya çıkacak. Herkes çok daha mutlu olacak. Uyanın millet burası bize göre değil. Bambaşka bir memlekete gidiyoruz. Orda Kadınlar daha başka, aşklar başka, dostlar başka, herşey biraz daha iyi , daha adam gibi, uyanın...Gidiyoruz buralardan, sen tek başına kal ! Bomboş kal istanbul ! Götürüyorum herkesi...

Uyan istanbul Orospusu Uyan ! Senin masallarına kandık, hayatımızı yedik be. Uyan, herkeste uyansın. Masal bitti !

Uyanmıyo musun ? Ben seni uyandırmasını bilirim.
Hiç bir yar özlenmedi senin kadar...
görsel
https://www.youtube.com/watch?v=9ugs3If0VbI
Sözlük yazarlarının ankara kadar konuşmadığı şehir.
Güzel bir şehir.
Bana göre değil.
bir zamanlar gitmek icin bi taraflarimi yirttigim simdi is guc derken komsu iline iyiden iyiye yerlestigim dogdugum ama doyamadigim memleket.
Mobilya sektöründe temasının sürekli kullanılmasından gına gelen şehir. Her yer kız kulesi, her yer martı.
Güneşin En güzel battığı şehir.

görsel
biyerden biyere gidip gelene kadar yollarda sizi harap eden şehir. küçük şehir insaniyiz azizim bize gore değil buralar.
vasat şehri.beşiktaşın maçları olmasa yaşanmaz.
vasat altı şehirdir. her yer öküz, barzo doldu.
2009, 2010, 2011... beni unutma istanbulum, olur mu?
kim anlar ki halinden? 15 milyona bölünmüş sen...
Suriyeliler içinde mülteci gibi hissediyorum.
Çok özlediğim dostlarımla şuan beraber olmak.
En güzel şehir.En kötüsü de olabilir kararsızım.
bu şehr-i stanbul ki bin misli pahadır
yekpare seng-ine acem mülkü fedadır.
Artık gitmek istediğimden kombinemi devretmek istediğim şehir.
Parasi olan insan icin masal gibi sehir. Parasi olmayana cehennem gelen sehir.
Esenler Otagarı'na geldiğim ilk dakikada tinerci kardeşlerle tanıştığım şehir.
binlerce yıldır medeniyetlere ev sahipliği yapmış her renkten her ırktan insanın bir arada yaşadığı, yerleşik düzene geçildikten sonra hızla nüfusu artan ve köyden şehre göçte insanların iş bulma hayali ile gidip zoraki yaşam sürdüğü Türkiye Nüfusunun yaklaşık % 20'sini oluşturan metropol.
http://galeri14.uludagsoz.../850/istanbul_1175908.jpg

temsili değil direkt olarak kendisi. lan menbaı roma'da bile yorulunca roma sütununa oturalım diye bir şey yok. istanbul'da ne arasan var!
Kalabalık olmasa aşık olunası olan şehir.