bugün

Eğitim açısından, istanbul Üniversitesinin eğitimini bilmediğim için pek fazla bir şey diyemeyeceğim.
Ancak olanaklar konusunda marmara üniversitesi daha iyi kesinlikle, orda okuduğum için biliyorum.
Bizim en kötü dediğimiz nişantaşı kampüsü istanbul Üniversitesinin kampüslerinden daha düzenli.
Ayrıca birçok etkinlik alanı var; spor salonları, yüzme havuzları vb.
Öğrencileri açısından; bizim marmara üniversitesinde ülkücü ve solcu gruplar var evet ancak çok fazla sorun çıkarmıyorlar, ülkücü kesim teşkilatlıdır, solcu kesim siyasetle daha yakından ilgili olan siyasi bölüm öğrencileridir.
istanbul Üniversitesinde ise görebildiğim bir avuç ülkücü varken, geneli solcu ve (sağcısı da dahil) olay çıkarmaya yatkın tiplerdir, tıp fakültesi bile solcu grup oluşturup eylem yapmış, başka fakülteden gelen aşırı sağcı şeriat yanlısı grupla kavga edip karakolluk olmuştur.
(Olaya tanıklık edenlerin bölgede çatışma çıktığı yönünde söylemleri var)
Yine istanbul Üniversitesi Öğrenci tiplemesine örnek olarak: Üniversitenin önünden geçerken karşılaştığım, okuldan çıkarken bozkurt yapıp slogan atarak çevredekileri ürküten bir grup ülkücüdür.
Amaçlarının ne olduğunu gerçekten merak ediyorum.

Öte yandan marmara üniversitesine ait karşıt görüşlü öğrencilerin kavgasına bir örnek verelim:

görsel

Gördüğünüz gibi en fazla bu kadar, ve öğrencilerimizin olaylara bakış açısı bu.
Gülünç, evet.
bu kıyaslama tarihi hatadır..

Tabii ki istanbul üniversitesidir..
Marmaradır.
Geçme notu en son 40 (!) olan istanbul üniversitesine selam olsun.
ankara üniversitesi yanında esamesi okunmayacak iki üniversitenin versusu.
Kazanamayanların yorumlarını paylaştığı başlıktır.
istanbul üni.

(bkz: Orhan Pamuk) sayesinde dünyanın en iyi üniversiteleri arasına girebiliyor, tarihi var.

Ancak eğitim kalitesi dersek iki üniversiteden de 80 sonrası pek bir şey çıkmaz. Hele son dönem çok daha kötü hale geldiler.
öncelikle iü'de geçme notu 50'dir.
belirli ve çogunluklu fakültelerde iü'nün süphesiz üstünlügü vardir. mesela ilahiyat da iu ,marmara ile yarisamaz bile. tıp, hukuk, edebiyat ve sbui(lktisat fak.) alaninda da iü öndedir. ancak iü yakin çevresinde bi bok yok arkadaslar takilmak için hatta düzgün yemek yemek için uzaklasmaniz gerekiyor. bölgedeki tüm cafe ve restaurant tarzi yerler kürtlerin elinde onlar da bu isi yapamiyorlar.
Marmara Üniversitesi'nin kütüphaneyi yenilemesiyle sol kanattan atağa kalktığı versustur geçen sene sokmadılar kütüphaneye tadilat bahanesiyle ama hakkını vermişler böyle birşey yok çok iyi bir kütüphane yapmışlar şimdi iÜ düşünsün.
Tabiki ist uni. Böyle kıyas mı olur lan? Marmara kim?
yüzyılın versusu. evet. ve ikisini de kazanamadım.

kıytırık bi bölümünü kazanıp iü'de marmara'da okuyorum diyenlere de selam olsun.