bugün

ülkemizde adam gibi eğitimin paraya bağlı olduğunu gösteren bir kanıt daha.
yobaz sıfatını en güzel kaldıran kurum.
2008 össda barajı geçen her öğrenciyi iki yıllık dört yıllık olmak üzere bütün bölümlerine yerleştiren, ucuzuz biz gelin bizde okuyun biz para kazanalım sizin de sadece diplomanız olsun eğitim alıp napcaksınız zaten türkiye de eğitimi çocukken almak lazım ileride almasakta olur gibi bir düşünceye kaptırmıştır beni. garip bir okuldur memleketim de öss girmiş her 5 kişiden 3ü ucuz diye tercih etmiştir.
Kayıtların bugün başlaması sebebiyle gidip görme şerefine nail olduğum(!)ama keşke görmeseydim,keşke yazmasaydım,keşke bu rezilliği hiç çekmeseydim dediğim üniversite.
Ana kapıdan alım yok.Kapıya astıkları beyaz şeritli dandik dosya kağıdının üzerinde 'giriş ön kapıdandır 'yazıyor.Peki o kapı ön kapı değilse,ne diye arka kapı olduğunu iddia ettiğiniz yerden kayıt alıp,bizi kayıt yapılan ön kapıya(!)bir araba yürümek zorunda bırakıp,böyle sürüm sürüm süründürüyorsunuz??
Üniversiteye gelecek olan sözlük yazarlarına şimdiden tavsiyem,sakın sakın 'ilk ödemeyi kredi kartından yapayım,parayı ordan çektireyim'gibi bir yanılgıya kapılmayın.Çünkü bu üniversitede peşin ödeme hariç kredi kartı geçmiyor!!acaba yurdum insanının kaçının kredi kartında 13.500 gibi fahiş bir limit olur,ya da nasıl bir insafsızlık bizi 1.350 olan taksidi tekrardan kredi kartından çekip %10 avanslı fiyatı ödetmeyi de mecbur kılar!Peki yurdumun bütün vakıf üniversitelerinde geçerli olan devlet memuruna %10 indirim olayını bu vakıf üniversitesi kendinde nasıl bir ayrıcalık görüyor da katmaz!
Artık uyanın,uyandırılın,gerekiyorsa biz uyandıralım!Kenar mahalleye kurduğunuz üniversitenin boğaziçi gibi bir yer olduğunu düşünmeyin!
Bu okula sadece durumu tabir-i caizze 'şıkır' olan insanlar kayıt yaptırmıyor.Bizim gibi devlet memurunun emekli parasıyla yazılan,dişini tırnağına katarak çocuğunu okutmaya çalışan,ya da üniversiteye girmek için burayı yatay geçiş'e kadar basamak olarak kullanacak olan insanlar da var.Şayet benim niyetim bu saatten sonra budur,orası açık!
insanların parasını,emeğini,zamanını boş yere harcamak marifet değildir.
öğrenciler arasında kuşum aydın üniversitesi diye adlandırılan okul.
siktir boktan bir üni dir.yöneticilerinin tek derdi para kazanmaktır. reklam adına herşeyi yaparlar önce türban kavgası çıkar, sonra meuniyet töreninde türbanlı öğrenciye emeklibir orgeneral diplomasını verir, sonrada öğrencilerine kampüslerde türban yada başörtüsü takmayacağım diyerek belge imzalatırlar. biraz beceriksizlikte olan bir üniversitedir bu yıl yaz döneminde birçok yüksek lisans programı açacağız diyerek reklam yaptılar ama ellerinde patladı doktora açamadılar bir kaçtane master bölümü açabildiler.
iki senelik meslek yüksekokullari hakkını veren, fakat dört senelik lisans programları tercih edilmemesi gereken üniversitedir.
nam-ı diğer akp üniversitesi.

içeriğindeki öğretim görevlilerin hepsi akp alkışçısıdır. akp'nin düzenlediği her şeyde hemen öne çıkarlar.

keşke ismi gibi aydın olabilse..
eğitiminin harika olduğu, gayet modern öğretim görevlileri ve öğrencilerin bulunduğu ki bu modernliğe fikirleri de dahil. oradaki ortam kadar rahat bir ortam görmedim ben diyebilirim.
üniversiteye benzeyen tek yeri florya olarak bilinen küçükçekmecede bulunan merkez kampüsü olan, diğer yerleşkelerinin dersaneden öteye gidemediği üniversite.
ucuz olduğu için barajı geçen herkesin dahil olduğu, öğrenci seviyesi düşük, az da olsa kaliteli hocaları bünyesinde barındıran bir üniversitedir. yığınla kafeterya, kantin ve büfeye sahiptir. ders programları öyle bir ayarlanır ki sabah bi girersiniz akşama kadar çıkamazsınız okuldan. bunun sebebi okulun kantinlerden aldığı paydır tabiki. öğrencinin uzun süre okulda kalması para demektir çünkü. ucuzluğun bedeli; kitap parası, internetten şifre parası gibi bahanelerle sonradan çıkartılır.
okulun en önemli özelliği kaloriferlerinin hiç bir zaman yanmamasıdır. tuvaletlerde sular kesik olur, ya da tuvaletler geçici bir süre için kapalı olur. asansöre binmek zaten yasak olduğu için, tuvalete gitmek için iki kat aşağıya, on dakikalık aralarda sigara içmek için dört kat aşağıya uçarak gidip gelmek zorunda kalırsınız. ya da şansınızı deneyip kimseye yakalanmadan arada şifrelemesi sistem dışı bırakılan asansörü kullanayım diye düşünür, sistem çalışırken biner, elinizde personele verilen şifreli kartlardan olmadığı için, mahsur kalıp 25 dakika birinin asansörü çağırmasını beklersiniz.
bütün bunların yanında yığınla aktivitesi olan bir yerdir. boş gün neredeyse yoktur. konferanslar, paneller, etkinlikler, davetler.. hiç bitmez. spordan, edebiyata, siyasetten, sinemaya, birçok ünlü kişiyi görme şansınız olur. dans organizasyonları, senaryo yarışmaları, futbol turnuvaları..vs. birçok konuda şansınızı deneyebilirsiniz.
gizliden akp yandaşlığı var dense de okul yönetimi sıkı bir atatürkçülük sergiler. 10 kasım, bütün günü atatürkle ilgili, konferans, gösteri ve törenlerle geçirmeniz demektir. siyasi gruplaşmalar, çatışmalar neredeyse yoktur. öğrenci nüfusun %90'ı sigara içer. üstelik sıkı bir sigara düşmanı olan rektörüne rağmen.. kantinlerin hemen hepsi duman altıdır ki sigara içenin bile midesini bulandırır. bu kadarcık bir alanla bünyesinde 10.000 öğrenciyi barındıran bir okuldan aksi beklenemez zaten..
Diğer vakıf üniversitelerine göre daha ucuz olan üniversitedir, misyonu mezun ettiği öğrencileri iş sahibi yapmaktır.Fakat mezun olanları yönlendirdikleri işler nitelik gerektirenlerden çok lise mezunlarının bile girebileceği işlerdir bu nedenle de misyonu başarısız kalmış üniversitedir.

%70 inin kız olduğu, içinde 10000 öğrencinin bulunduğu, bahçelievlerde derhanemsi bir kampüs ve florya da sanayinin ortasında bulunan küçük ama ana olan kampüsüyle sıkış sıkış bir ortam sunmaktadır.*
Askeriyeden gelen hocalardan oluşan bir okul olmakla beraber, az net çıkaran ve geliri orta halli olan ailelerin çocuklarının bulunduğu üniversitedir.

(bkz: istanbul aydın ticarethanesi)
mezuniyet partisi için eski galata köprüsünü kapatmış olan üniversite.

(bkz: ohaaa)

http://www.monosound.org/...nunimezposster%5B1%5D.jpg
kolej görünümlü üniversite

(bkz: doğan görünümlü şahin)
hazırlıktaki öğrencilerin ailelerine dönem içerisinde veli toplantısı mesajları gönderen nadide kuruluş.
memlekette durmadan üniversite kuruluyor galiba dedirten üniversite.

edit:anlaşılan öğrencileri baya sahiplenmiş.
(bkz: istanbul aydın üniversitesi)
bölüm puanları çok düşük olan üniversite. kısaca paranız varsa gelin diyor adamlar.
okulun ve hocaların kaliteli olmasının yanı sıra öğrencilerinin de bir o kadar enbesil olduğu üniversitedir. kızların hepsi fotokopi çekilmiş misali birbirine benzer. farklı olacağım diye darwin in evrim teorisini kanıtlayan öğrenciler çoğunluktadır.

(bkz: koydum lafı gidiyorum)
(bkz: yarası olan gocunur)
(bkz: kılı olan kaşınır)
(bkz: tamam sustum)
2003 yılında anadolubil meslek yüksekokulu olarak kurulmuş ve mütevelli heyet başkanlığını* mustafa aydının yaptığı ve 2006 yılında fakülte(ler) ile varlığını sürdüren üniversitedir. bu sene türkiyenin en çok tercih edilen üniversitesidir**. Akademik kadro olarak hatrı sayılı profesörleri barındırsa da, eğitim-öğretim yuvası olmaktan çok ticarethane kelimesi dillerde dolanır. okul, öğrencilerine ve öğrenci kulüplerine gerekli ödeneği hiçbir zaman bulamaz, son 2 şenliği de bu yüzden hüsranla sonuçlanmıştır. 1. entry'de görmüş olduğumuz "mezuniyet partisi için eski galata köprüsünü kapatmış olan üniversite." haberleri basında bile dolaşmasına rağmen, izinlerin iptali gerekçesiyle gerçekleştirilememiştir. şenliklere baktığımızda 2008 şenliğinin bileti, üzerinde yazılan sanatçılardan okunmuyordu fakat öğrenci konseyinden bir arkadaşımızın 20şer ytl karşılığı yaptığı tatil üzerine, 15 üzeri sanatçı bekleyen öğrenciler, sadece sagopakajmer ve gökçe ile yetinmek zorunda kaldılar. 2009 şenliğinde ise, okul bu durumdan rahatsız olmuş olacak ki, turuncu organizasyon'a devretmiştir şenliği, fakat organizatörlere hiçbir ödenek sağlamadığından biletler 40tl'den satışa çıkmıştır. bunun sonucunda da 2009 şenliği yeterli bilet satışı gerçekleştirilemediğinden iptal edilmiştir. bunun yanı sıra iyi yanları yok mudur, tabii ki vardır. meslek yüksekokulu öğrencilerinin %90'ı okulu, 'dışarıda***** okusak aynı paraya okuyacağız' mantığı ile tercih etmişlerdir ve fiyatları diğer vakıf üniversitelerine* göre gerçekten uygundur. okulun bahçelievler ve florya olmak üzere 2 kampüsü vardır.
türkiye' nin en içinde öğrenci barındırmayanıdır. öğrencilerin %90 ı okula piyasa yapmaya gelir. genelde yeşilköy - florya tayfasının tikky gençleri burda okur. dünyanın yedi uydusu olduğunu zanneden insanlar bile mevcuttur. *

ayrıca enteresandır ki; hazırlık sınıfında kur atlama sınavına girmeden kur atlamışlığım, hatta devamsızlığımın okulun top 10 listesinde 1 numara olmasına rağmen yine de hazırlık sınıfı sertifikamı almışlığım vardır. enteresandır. gerçi sonradan öğrendik sertifikanın geçerlilik süresi 6 aymış. sağ gösterip sol vurdular yani.

okula geleceklere tavsiyem; şayet bölümünüzde hazırlık sınıfı zorunlu değilse, asla okumayın. bölüme geçtiğinizde zaten haftada 4 saat ingilizce görürsünüz ki bu da zaten yeterli olacaktır zira ingilizce hocaları iyidir okulda.

kayıt esnasında önünüzü kesip elinize üzerinde "hazırlık sınıfı okumak istiyorum." yazan bir kağıt verenlerden uzak durun. çok kolay kandırırlar. sen daha anlamadan kendini okula 6 bin lirayı öderken bulursun. akabinde 700 civarı da kitap parası.

vizeler ve finaller genelde lise sınavlarına benzer. tek farkı 2 gözetmen olmasıdır ki sınıflar küçük olduğu ve öğrenci sayısı fazla olduğu için manevra kabiliyetleri pek yüksek değildir. bundan dolayıdır ki arka sıralarda rahatça kopya çekebilirsiniz.

öğrenci bilgi sistemi adı altında internetten erişebildiğiniz bilgilerin hepsine kanmayın. devamsızlık çizelgesinde devamsızlığım gözükmemesine rağmen devamsızlıktan ders kalabilir. 2. dönem 7 tane f getiren birisi olarak söylüyorum. uysanız iyi olur.

kesinlikle ve kesinlikle hiçbir aktiviteye katılmayın. gezi olsun, parti olsun ne olursa olsun. göz boyanır sortie denir, bir de bakarsın birahanedesin. bu yüzden bu saçmalıklara vereceğin parayla çık taksim' e ucuz ucuz iç, paran cebinde kalsın.

son olarak; " üniversiteliyim oğlum kesin ev tutarım ben okulun oralarda. fena takılırız." hayalleriyle kafanızı fazla kurcalamayın zira etrafta yerleşim yeri fazla yok. olanların da kapı önlerinde kümesleri var. kısaca gecekondu. ha oto sanayi sitesinde yaşamak istiyorum diyorsan, dert etme. " ne olacak canım florya' da tutarım ev." diyorsan koca bir nah çekiyorum sana. kiralar en az 1000 liradan başlar. o 1000 liralık evlerde de köpek bağlasan durmaz. 8 kişi 2 oda bir eve çıkıp kirayı bölüşerek mülteci kampı şeklinde yaşayabilirsin sana kalmış.

yani bu kadar şeyi çekeceğine 500 lira fazla ver git başka yerde oku. hiç gerek yok.
drama ve oyunculuk bölümü başkanının tiyatro ve oyunculukla zerre alakası olmadığı okuldur.
bu sene mimarlık bölümünde okumaya başlayacağım, gördüğüm andan itibaren kendisine kanımın kaynadığı üniversite. mimarlık bölümü olarak 5 yıl eğitim verilmekte. 1 yıl bahçelievlerde hazırlık ve sonrasında 4 yıl florya kampüsü... ayrıca atatürk havalimanına da yakın mesafede bulunmaktadır. * *
üniversite değilde, mafyacılık oynamak isteyen çocukların, oyun parkına benziyor. liseyi, kenar mahallelerde, perşembe akşamı kurtlar vadisi izleyip, cuma sabahı birbirine dalan gençlerin arasında bitirmediyseniz, okula zor alışırsınız.
sürekli eğitim merkezi ve türkiye iş kurumu istanbul il müdürlüğü işbirliğiyle "iş gücü yetiştirme" kursları düzenleyecek olan üniversitedir.
istihdamın arttırılması ve nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması amacıyla bilgisayar destekli tasarım programlarıyla ilgili ücretsiz kurslar düzenlenecek. kurslara, sadece işsiz olan ve herhangi bir kurumdan sigortası bulunmayan kişilerin alınacak. eğitimlere ilk ve orta derece eğitim kurumlarından yeni mezun ya da mezun olan kişiler ile açık öğretim fakültesi ve 2. öğretim öğrencileri katılabilecek.
kursiyerler mülakat ile seçilecek ve katılanlar günlük 15 lira harçlık alacak.
eğitim sonrasında ise başarılı olanlara üniversite ve işkur onaylı sertifika verilecek.
bir yıldan beri gitmeye çalıştığım üniversite.ne zaman yola koyulsam bir işim çıkıyor ya da o dersi sevmiyorum ulan diyorum bas git beyoğluna iki bira çak kendine gel akşam akşam ne dersi.
birde okula ilk girdiğimde lüks gece kulüplerini andıran büyük kantini var gerçi fazla oturmasamda hep aynı insanlar var sanki.pembe,yeşil,mavi ve kırmızı renklerin hakim olunduğu görünüyor öğrencilerin üstünde.geçen bahar dönemi sonu fötür şapkayla gittim herkesin tip tip baktığı ve ne söylediklerini anlayamadım eğitim yuvası olmaya aday dersane