bugün

Dun aksam ilk kez Uyanik Bar da seyredip dinledigim grup. Arabesk parcalari farkli bir yorumla sunuyorlar. Bence guzel olmus, yollari acik olsun. Ozellikle Seni Yakacaklar isimli parcayi guzel yorumluyorlar.

ayrica (bkz: http://www.myspace.com/istanbularabesk)
hayallerimin grubudur.**

tutarsız müzik zevkim sayesinde popla başladım, sonraları her yeni çıkan parçanın pop müzik yani "patlama yapmış müzik" olduğu mantığını kurdum ve bunun bir tarz olmadığına kanaat getirdim. sonra rap müzik. o sıralar türkiyeyi çalkalıyodu her yerde rap müzik vardı ister istemez dilime dolanan şarkıları ezberlemeye başladım. sonra sıkmaya başladı düz şiir türü gibi bile değildi bir doğru belirleyip onun savunmasını yapan bi müzik siyasi görüş gibiydi sanat olmadığına kanaat getirdim ve onu da eledim. kaldığım boşlukta akademi türkiye mezunu barış akarsunun bir programda rock müzik ve türkçe rock müzik hakkındaki yorumlarını dinledim "cem karaca ve barış manço" ile ilgili düşünceleriyle sempatimi kazandı. rock müziği araştırdım anadolu rock hoş geliyordu bir süre bununla ilgilendim, msnde nicklerde konuşmalarımda yer etmişti. bir süre sonra barış akarsu dışında türk rock alanında pek umut verici gelişmeler olmadığını fark ettim.
barış akarsu hayranlığımın yanısıra yeni ufuklara yelken açtım ve özüme dönme kararı aldım. türk sanat müziği türküler ozanların parçaları derken arada bi yerde zaten hepimizin beyninde yer etmiş olan babalara ratladım. müslüm baba, orhan baba, ferdi baba herhangi bir müzik kitlesinin hayranları arabesk severler kadar o müziğin snatçılarına bağlı değildi. ve arabesk müzik sabitlenmemişti. aynı sanatçı hem nefret dolu parçalar üretebilirken hem de sevgi ve bağlılığı da yansıtabiliyordu. arabesk müziğiyle aynı anda ister istemez insan bünyesinde oluşan bi olgunluk beni de etkisi altına almıştı. hem arabesk hem de rock hayatımda önemli yer etmişti...

şimdi bu grup benim için hoş şeyler ifade ediyo. ilk dinlediğimde çok etkilendiğimi söyleyemem fakat yeni bir akımın öncüsü olmalarını bekliyorum...

öncü demişken inkar edilemeyecek tarz kombinasyonlarıyla (bkz: haluk levent)...
senı yakacaklar adlı sarkıyı cok zevkli bi hale getirmiş grup.
15 kasım pazar günü ankara telwe bar'da sahne alacaklardı, almışlardır zannımca.
Mavi şeker'e de çıkan grup. Güzel yorumları vardır
işte budur dediğim grup. umarım bırakmazlar ve aynen devam ederler. yolları açık olsun.
klip çekmişler, izlemek için;

http://www.youtube.com/watch?v=iZOBlwS0Kzg
götür beni gittiğin yere adlı şarkıya farklı bir açılım getiren grup.
ibrahim tatlıses'in allah allah'ını coverlayan güzide grup. bu insan evlatlarını dinlerken aslında oha la süper etkisi yaratmaz pek. coverlarıda şarkıyı bi yerden alıp bambaşka bir yere sürüklememektedir. lakin adından mıdır nedir grup bir havalı gelir dinleyen kendisi özel hisseder. dolapdere big gang ayarında bi psikolojiye girdim açıkcası. ilk dinlediğimde ne kadar kaliteli müzik dinliyorum demiştim bunlar içinde aynı şey geçerli.

bayan vokale gelecek olursak eminim ki gazino pavyon tecrübesi vardır. bildiğiniz arabesk vokaldir kendisi. bunu kendisini kötülemek maksatlı söylemiyorum tam tersi arabesk vokaller şu sıralar vokal diye dinlediğimize oranla çok daha fazla kulak ve eğitim gerektiren özel bir gırtlak yapısında olan kişilere mahsus bir yetidir. bu ablada bu mevcut he günün birinde yabancı bi coverıda hayvani bi şekilde yaparsa şaşmam.

genel olarak dediğim gibi ilgi çekici bi grup canlı performanslarınıda dinlemeli en kısa zamanda o zaman not verilmelidir kendilerine.
Müzik tarzlarıyla, gerçekten alternatif denilebilecek bir grup.

gitaristleri korkut peker de gerçekten dikkat edilmesi gereken bir müzisyen. Kendisini Ayvalık'dan tanırım çok tehlikelidir.
"arabeski bir de bizden dinleyin" sloganıyla ilk albümleri "her gün isyanım var"ı çıkartmış grup. tarz bakımından modernize edilmiş bir arabesk sunuyorlar dinleyiciye. hoş olmuş doğrusu.

şarkı listesi:

- son mektup
- isyanım var
- aldanma çocuksu mahsun yüzüne
- senin olmaya geldim
- ikimiz bir fidanız*
- allah allah
- aşk insanı uyutmaz ki
- arama sevgiyi bende
- gel deme bana
en fazla apaçi grubu olabilirler.
dokuz şarkı içinden sadece senin olmaya geldim iyi. diğerleri ne kadar kötü demek istemesem de kötü.
müthiş bir grup olmuş. coverladıkları şarkılara yeni bir tat vermişler.canlı performanslarıda çok iyi tavsiye edilir.bütün gün dinle bıkmazsın yani öle bır grup.

http://fizy.com/#s/1qfysi
aynı müzikal motifleri tüm parçalara uygulayıp çok aman aman bir tarz yarattığını zanneden insanlardan oluşan grup. he evet tamam, biraz süslü de olsa müzikal değeri meydanda olan ibrahim tatlıses, küçük emrah parçaları falan, ötesi de yok.

cidden böyle uyduruk işler yapıp dünya çapında funk ezgileri ortaya koyduğunu, çok alternatif bir tarzı temsil ettiğini falan düşünüyor arkadaşlar. kalsın...

bir de: (#14963955)
rockçıların cover olayını biraz konsept olarak belirlemiş grup. fakat burada asıl sorun bunu arabesk gırtlağı ile söylenmesidir. diğerlerinden en bariz farkı budur. işte kolpa, kargo, yüksek sadakat gibi grupların kendi yorumunu şarkıya adapte etme olayı vardı. bu grup ise tamamen aynı şarkıyı rock altyapısı ile seslendiriyor. sonuçta nağme falan yapacaksan o zaman çok fazla bir yenilik olmuyor. tamam farklı değişik gibi geliyor ne bileyim fazla özgün gelmiyor.
büyük bir iş yapıyorum zanneden ama aslında yeni birşey ortaya koymayan gruptur. ayrıca solistleri kötü bir sestir. her türlü olumsuzluğa rağmen ilgi çekmeyi başarmışlardır. bu tarz oluşumlardan her köşe başında olduğu için ben tokum. almayayım..

şunu da belirtmek isterim ; arabesk denilen müzik -ki buna kimi müzik adamları yığın müzik derler- öyle herkesin kolay yapabileceği bir müzik değildir. ayrıca her enstrümanla da çalınmaz. çünkü içerdiği perdeler ve bu seslerin frekansları her enstrümanda bulunmaz. o yüzden bu grubun arabesk yapıyoruz dedikleri şarkılar aslında kulağımı bozan savsatalardan ibaret. biraz sert oldu biliyorum ama söz konusu müzik olunca tutamıyorum kendimi. saygılar...
beyaz da çıkan gruptur. pek başarılı oldukları söylenemez.
Muazzez Ersoy'un gruplaştırılmış versiyonu.
sıradan bir rock grubunun coverladığı şarkılar gibi görünse de, vokalin süper sesi ile son noktayı koymuş gruptur.

vokal diyorum, gerisi yalan. nefes alamadım şarkısı on numaradır.

(bkz: tek gülüşüne)
sahnesi ayrı vokali ayrı bir performans göstermiştir. dinlenesi grup.
lezzetlidir.
yeni bir track çıkarmışlardır. buyurunuz efendim.

http://www.youtube.com/watch?v=Z4BROh1w7HA&feature=share
gün geçmiyor ki yeni bir track la daha karşılaşmayalım.

http://www.youtube.com/watch?v=1edpJdUoqHU&feature=share
sahne performansları gidip görlmeye değer grup.