bugün

yunan mitolojisi değil özellikle babil ve sümer mitolojisinden esinlenilmiştir. bu bizim adem hikayesi sümer mitolojisindeki adapa'nın ta kendisidir mesela. yunan mitolojisi de ortadoğudakilerden esinlenmiştir. yani kaynak ortadoğudur.
Yalandır doğrusu şudur: islamın ve yunan mitolojisinin mısır mitolojisinden çalıp çırpması.

Nuhun gemisi hikayesi, nuhun yaşadığı rivayet edilen tarihten bile eski mısır tabletlerinde(ipad değil) anlatılır. Sadece adamın ismi nuh değildir ve gemisini tek başına yapmaz.
işte bunların hepsi pagan ya da işte buralar eskiden hep mısır'dı.
mitolojinin anlamına bakıldığında, islamın hurafesine denk gelir. ortak söylenceler var olsa da, mitoloji üç adım öndedir. islamiyette yazılan çizilen inanılan şeyler, dünya ve ahiret için uyulması gereken kurallar bütünüyken, mitoloji sanatsaldır. evrensel bir geçerliliği yoktur. inanmasanız da keyif alabilirsiniz ve bu durum sebebiyle kimse sizi suçlamaz. islamiyette aksi düşünülemez, koşulsuz iman söz konusu. kimse peygamberin hayatını okurken, yok artık bu da olur mu, vay arkadaş ben namaz kılmıyorum, namaz da çok saçma deyip müslümanım diyemez. der de, sorsan herkes der de, diyemez işte.

bir şeyin ilki değilseniz, bir şeylerden etkilenmemeniz imkansız. bir yerde katıldığım önerme.