bugün

islam'a göre kötü bir durumdur. ben normal ölçüde biraz saygı duyarım.
2016 yılında eski bir yazar ne güzel yazmış.
--spoiler--
islama küfür etmekle, aşağılamak ya da hakaret etmekle eş değer görülen eylem.

hayatta her fikrin, ideolojinin, duygunun ona verilen tepkice ölçülebilen sahip olduğu bir skalası var. hiçbir şey var ya da yok, güzel ya da çirkin, saygı duyulacak ya da duyulmayacak kadar keskin değil. tam da bu nedenle "saygı duymama" eylemini birden başlayıp gittiği yere kadar ilerleyen bir doğru çizgisine koyup ona uzaktan bakarsanız tepkisizlikten başlayıp küfür ya da hakaret etmeye belki de fiziki zarar vermeye kadar giden birden fazla boyutu olduğunu görürsünüz. pratikleştirirsek;

sevmediğim ya da aklıma ve mantığına yatmayan bir şeye neden saygı duyayım?

sırf sevmiyorum ya da aklıma ve mantığına yatmıyor, saygı da duymak zorunda hissetmiyorum diye bir şeyle neden dalga geçeyim, ona küfür ve hakaret edeyim?
--spoiler--
islam'a inananlar, kendinden olanlara saygı göstermiyor ki saygı beklesin. terör bombasıyla fransa'da, orada burada ölen ve kendinden olmadığı için ölmelerine sevinen kişilerin inançlarına saygı duymak mı ? orada kal. filistin'e ağlayıp uygur türklerine bırak ağlamayı, uygur türkleri diye bir türk topluluğunun olduğunu bile bilmeyen bir kişinin inancına mı saygı bekliyorsunuz ? o saygı duyulmayacaktır; sizler, bırakın başkalarına saygı göstermeyi, kendinize bile saygı gösteremiyorsunuz. siz inançlılar, bana da saygı göstermeyin. inanın umrumda değilsiniz.
islama saygı duymayan kimse hiçbişey saygı duyulmaz .
Kölelik yokmuş Hahaha..lan bunlar uğruna kafa kestikleri, kendilerini patlattıkları şeyden haberleri yok.

Köleliği islam mı getirmiş..ulan hak dini, doğruluk dini, adalet dini diyorsun..sen getirmediysen sen kaldır. Niye kaldırmıyorsun.

Peygamberin evinde ne kadar oturulacağını yazacağına, oraya iki satır "kölelik cariyelik günahtır yasaktır" yaz. Alkol için yazmadın mı.

Bir de "o dönemde öyleydi" yazanlar var. Ulan türbanı hiç o dönemde öyleydi diyerek takmamazlık yapmıyorsun, niye işine gelenleri "o dönemde öyleydi" deyip işine gelmeyenleri 2000 sene sonra da mecbur kılıyorsun.
Saygı sadece islama duyulmamış olsa keşke. insanın insana hatta kendisine saygısı kalmamış. O yüzden çok da anormal karşılamadığım durumdur.
islama küfür etmekle, aşağılamak ya da hakaret etmekle eş değer görülen eylem.

Hayatta her fikrin, ideolojinin, duygunun ona verilen tepkice ölçülebilen sahip olduğu bir skalası var. Hiçbir şey var ya da yok, güzel ya da çirkin, saygı duyulacak ya da duyulmayacak kadar keskin değil. Tam da bu nedenle "saygı duymama" eylemini birden başlayıp gittiği yere kadar ilerleyen bir doğru çizgisine koyup ona uzaktan bakarsanız tepkisizlikten başlayıp küfür ya da hakaret etmeye belki de fiziki zarar vermeye kadar giden birden fazla boyutu olduğunu görürsünüz. Pratikleştirirsek;

Sevmediğim ya da aklıma ve mantığına yatmayan bir şeye neden saygı duyayım?

Sırf sevmiyorum ya da aklıma ve mantığına yatmıyor, saygı da duymak zorunda hissetmiyorum diye bir şeyle neden dalga geçeyim, ona küfür ve hakaret edeyim?

Saygı duymak zorunda olmadığın gibi hakaret etmek zorunda da değilsin. Bu kadar uçlarda yaşamanın lüzumu yok.
insana yakışmaz. inanmamak ayrı şey , saygı duymamak ayrı şey.

Ben müslüman olarak inanmayana ve diğer din mensuplarına saygı duyuyor isem sizde duyacaksınız !
bahsettiğin din hangi din la ayriyeten kutsal kitabindada turkleri öldürün falan yaziyomus murted falan varmis isid afrikali cocuklar felen eheheheh bilen varsa aydinlatsin.
haşavekelleme denmesi icap eder.saygı duyup duymamak diye bir şey yok müslüman olmak zorundasınız islamı kabul etmek zorundasınız.zaten şeriat geldiği vakit (inşaallah) mecburiyetten de olsa öyle görünmek zorunda kalacaksınız.aksi takdirde ülkede barınamaz ve insan kategorisinde sayılmazsınız.
sen kendinden başka hiç bir şeye saygı duymuyorsun, nefret saçıyorsun ama mağdur olduğunu iddia ediyorsun, yaptıklarına hiç bir zaman yanlış bulamıyorsun. saygı bekleyecek bir tarafın yok.
islama saygı duymak için önce islamı doğru bilmek lazım sanırım. Çünkü islamda mürtedin öldürülmesi yoktur, eleştirenin öldürülmesi yoktur, cihat sağa sola saldırmak değildir, kölelik yoktur.
Kisiye gore degisen durumdur.

Saygi, otomatikman duyulmasi gereken bir olgu degildir.

Yaslilara saygi duyun, anne-babaya saygi, ona saygi, buna saygi.. Hadi bunu gectim bir de yeni nesil embesiller turedi "... ama saygi duymak zorundasiaan!!!.." Ne alaka cahil ? Saygi duyulan bir sey degil, kazanilan bir seydir.

Sen bir avuc mal muslumanin hareketini Islam'a mal edip de Islam'i suclarsan sana da, fikrine de saygi duymam.

Ama kucuk yasta kiz cocuklarini evlendiren, okula gondermeyen, esitlik ve hosgoru prensibi uzerine kurulu bir figure haline gelip de pratikte bunun tam tersini bir sekilde uygulamayi basaran bir "dini duzen" e de kimse saygi duymak zorunda degil.