bugün

genelde hadislerin yorumlanış farklılıklarına göre oluşmuş maddelerdir. şurada tam listesi var:

http://islamdamezhepler.b...aki-tum-farkliliklar.html

tecavüze uğramış hayvanlar, sakal bırakmanın haramlığı haricinde benim dikkatimi çeken, müslüman olmayan fakire yemek vermenin hanefilik dışında caiz sayılmaması. yazık oldu müslüman olmayan fakirlere.
tamamen siyasidir, güç kavgasıdır.
4 mezhep hak değildir mesela. Hak dediğün bir tane olur. Bu mezheplerin görüşleri ise bazı yerlerde tam birbirlerinin zıtları.

iki kere iki eşittir dörttür! Buna bi üç bide beş deyipte bunlar da doğru denmez.
Hep birlikte Allah´ın ipine (islâm´a/kurana) sımsıkı yapışın; parçalanmayın/bölünmeyin (ali imran 103)
Hak mezhep 4 tane.

Bunlar ehli sünnet. Diğerleri bizi ilgilendirmez.
Bu 4 mezhepte haktır.
kendi kıt aklı ile bu meseleyi anlamaya çalışanlara aldırmayınız.
30 TL ile alınacak bir fıkıh kitabı ile bu hükümlerin gerekçeleri ve üst düzey mantık denklemleri teferruatlarıyla açıklandığı gibi kolayca da anlaşılabilir.
lakin ulaşması bu derece kolay bilgilerden mahrum ve hatta nasipsiz tebah ruhlu, muannid şahıslardan bunu beklemek, kendilerini düşürdükleri komik ve acınası durumdan daha gülünç olacaktır. Zira amaç bağnazca saldırmaktır. inanıyorsan git yaşa inanmıyorsan neden insanların inancına saldırıyorsun?
sana göre doğru veya yanlış bize ne?
okumuş, araştıran bir deist olarak size şöyle bir yanıt iletiyorum. uzun uzadıya yazmaya üşendim, bu yüzden copy paste ile benzer bir yazıyı aktarmak istedim. müslümanım diyip temel bilgileri araştırmayan arkadaşlara daha çok okumayı öneriyorum.

NASIL OLUYOR DA BiR MEZHEBiN HELAL DEDiĞiNE DiĞERi HARAM DiYOR? BiRi KAN ABDEST BOZAR DiYOR DiĞERi BOZMAZ DiYOR. BU AYRILIK NEDEN VAR? BiZLER MEZHEPLERE BAĞLANMADAN DiREK PEYGAMBERE BAĞLANSAK OLMAZ MI?

Cevap: Ehli sünnette hak olan peygamberimizin emrettiği yoldur. Bu yolda kendi içinde 4'e ayrılır. Hanefi, Şafi,Maliki Hanbeli. Hepsi haktır doğrudur. Dediğiniz gibi mezheplere bağlanmadan peygamberimize tabi olsak olmaz mı demişsiniz ancak bu 4 mezhep zaten peygamberimize tabidir. Görünürdeki birinin helal demesine diğerinin haram demesi vs. ayrılıklar ise rahmettir, ayrılık değil. Hele sapıklık hiç değildir. Ben hanefiyim ancak istersem maliki de olabilirim. Peygamber efendimiz zaten ayrılık ve çeşitlilik olmasını istemiştir. Bir hadisi şerifte "Ümmetimin doğru yol üzerindeki ayrılığından rahmet doğar" buyurmuştur. Başka bir hadisi şerifte de "Allah size olan rahmetinden dolayı bazı şeylerin hükümlerini vermedi gizli tuttu" der. Örnek verelim: Bir gün peygamber efendimizin elinden kan akmıştır ve Hz.Aişe bir bez parçası alarak peygamberimizin eline bezi koymuştur. Peygamber efendimiz ayağa kalkmış ve "Abdestim bozuldu" demiş ancak neden bozulduğunu söylemememiş. Bilerek söylememiş. Rahmet ise burda ortaya çıkıyor. Bu konunun hükme bağlanması şart. imam Hanefi demiş ki "Kan aktığı için abdestim bozuldu, kan akması abdest bozar". imam Şafi demiş ki: "Kadının eline dokunduğu için abdestim bozuldu dedi kan akmak abdesti bozmaz". Peygamber efendimiz demiş ki:" içtihadda doğruyu bulan 2 sevap alır yanlışı bulan 1 sevap alır". O yüzden imam Hanefi de Şafi doğru söylemiştir. Yanlış söyleyenin hükmü de geçerlidir. Rahmet ise şurda ortaya çıkar: Farz edelim ki bir marangoz sürekli tahta işleriyle kesme işleriyle uğraştığı için bir yerlerinden kan gelir. Eğer peygamberimiz ya da Allah buyurmuş olsaydı ki: "Kan abdest bozar" bu marangoz işi çok zor olacaktı. Sürekli abdest tazelemek zorunda kalacaktı. Ama bu adam Şafi mezhebine geçerse böyle bir sorunu olmayacak. Yani Peygamber efendimizin dediği gibi "Doğru yol üzerindeki ayrılıklar ümmete rahmettir kolaylıktır". Yine bu mezhepler ayrılık değildir peygamberimizin yolundan gider. Peygamberimiz bir gün namaz kılarken ellerini dirseklerine bağlayarak kılmış, bir gün de karnının üzerinde bağlamış. imam Şafi "biz dirseklerden tutmayı tercih ediyoruz demiş, imam Hanefi biz de karında bağlamayı demiş. ikisini de peygamberimiz yapmış. Dolayısıyla 4 mezhepte peygamberimizin yaptıklarını yapmış. Her insan aynı fıtratta değildir. Aynı şartlarda da değildir. Kişi kendine en kolay gelen mezhep hangisiyse onu tercih eder ve ona göre amel eder. Bu yüzden 4 mezhepte farklı hükümler vardır kim hangi mezhebi kendine uygun ve kolay görüyorsa ona göre amel eder. Farklı hükümlerde bir yanlışlık olsa dahi sorun değildir çünkü hadis vardır "içtihadda yani Kuran ve Sünnete dayanarak hüküm vermede doğruyu tutturan iki sevap alır yanlış yapan bir sevap alır ancak hepsi doğrudur, çünkü rahmettir." Mezheplerde keyfi taklit caiz değildir. Kolayına gelen hükmü uygulamak caiz değildir. Bir mezhebe bağlanmışsak o mezhebe göre amel edilir. Ancak zaruri durumlarda taklid yapılabilir. Mesela Hac sırasında tavaf ederken kan akan bir hanefi milyonlarca hacıyı aşıp abdest alamayacağı için şafiyi taklid eder. Ya da tavaf sırasında eşinin elinden tutmazsa kaybolacağından korkan bir şafi zaruret gereği hanefiyi taklid eder. Ama kimse kafasından zaruret uyduramaz. Bir kardeşimizin dediği gibi bizler bir mezhebe göre amel etmeliyiz. Hanefi olupta kan akınca nasıl olsa şafide bozmaz devam diyemeyiz.