bugün

Nerede amele var hepsi kürttür. Ucuz işgücüdür. Toplu halde dolaştıklarından hepsi akrabadır. Konu ırkçılık değildir. Durum gerçekten böyledir. Sebebi nedir acaba?
aşçılıkta bolu
balıkçılıkta karadeniz
ırgatlıkta iç anadolu
hayvancılıkta doğu anadolu
inşaat ameleliğinde ise güney doğu.

ben burada bir ırkçılık görmüyorum. doğru bir tespittir. eskiden metropol de sivaslı inşaat ustaları olurdu. rizeli müteahhit olurdu. şimdi ise kürt ustalar var. çünkü piyasanın altında fiyata çalışıyorlar.

edit: yakın gelecekte suriler vatandaşlık alsın piyasada kürtte kalmayacak. çünkü onlar daha ucuza çalışacaktır.
Çok fazla çankırı çorumlu da vardır anadolu insanı fakir sadece kürtler değil.
yavaş yavaş geçerliliğini yitiren genelleme. o işlere artık suriyeliler yerleşiyor. hewaller de işsiz kalıyor. dinsizin hakkından imansız gelir hesabı.
Eğitim seviyesinin , kültür ve medeniyetin o insanların geldiği coğrafyada yeterli düzeyde olmaması hayatlarını ve mesleklerini doğrudan etkiliyor bence . Bakın yanlış anlamayında biraz ırkçılık işin içinde var , ben Türklerin ırkçılığa maruz kaldığı ve doğrudan zorunda kaldıkları işleri yapmakta olduğu bir coğrafyada yaşıyorum . Dolaylı bir ırkçılık mevcut , şöyle ki dominant olan ırk diğerinin gelişmesini istemiyor ve diğeri de az gelişip mecburiyetleri doğrultusunda yaşıyor . insanların eğitim düzeyi çok önemlidir. . Kimseye karşı bir söylem veya atıf da bulunmuyorum , sadece doğa da olanı ve kendi gözlemlerimi aktarıyorum .