bugün

Siparişi verilen ürün daha önceden kullanılmamışsa ve bilinmiyorsa bir risktir, insana heyecanlı anlar yaşatabilir.

Edit: 'internetten ...' olacaktı.
yurtiçinden almak gerekir. yurtdışından alma hatasına düşerseniz parfümünüz gümrükten geçmez.
son denetlemelere göre ülkemizdeki parfümlerin yüzde doksanı sağlığa zararlı madde içerdiği için asla yapılmaması gereken eylemdir.

ha elden aldığınız sağlıklı mıdır, bilemem. ama en azından satanın bir dükkanı, bir vergi levhası bir şeyi vardır. kendi geleceğini düşünür ve o topa girmez diye inanmak istiyorum.

ayrıca iş yerimde sürekli olarak internetten bir şeyler satın alan bir eleman var. günün yarısını müşteri hizmetleri ile kavga ederek geçiriyor. belki bizim elemandadır suç ama uzaktan bakınca internetten bu tarz şeyleri almak riskli gibi görünüyor.
yakın tarihte yaptığım ve indirimli olması durumunda mantıklı olan eylemdir.
cok da abartılamaz dostum. altı utu parfum yenı denenıyorsa da ne olur yanı goren de ev aldın sanar pe.
Dolandırılmışsanız, kolonya gönderebilirler.
Öncelikle kendimi naçizane tanıtayım. Parfüm benim için bir hobi çocukluğumdan itibaren ilgi duyduğum birşey. Yurtdışı dahil olmak üzere birçok kez alışveriş deneyimim oldu bu konuda. Yurtdışı kozmetik yasağının gelmesi sadece fiyat anlamında biz tüketicileri mağdur etmedi aynı zamanda çeşitlilik ve müşteri hizmetleri konusunda da ne yazık ki sadece iç piyasaya dönmek zorunda kaldık. Amerika, ingiltere, almanya vs birçok ülkeden parfüm siparişi vermiş ve kargodan kaynaklı bazı sorunlar dışında hiçbir sorun yaşamamış(ki o sorunlarda da ücret iadesi dahil olmak üzere kolaylıkla çözüm üretildi satıcı tarafından biri olarak ne yazık ki aynı memnuniyeti türkiye de göremedim. Öncelikle şunu bilin, türkiye tam bir sahte parfüm cennetidir. haberlerde birçok kez denk gelmişsinizdir. falanca yerde depo basıldı yüzbin şişe sahte parfüm vs tarzı haberlere. Peki üretilen bu kadar parfüm ne oluyor? çoğunluğu internet vasıtası ile tester, defolu vs gibi isimler altında piyasaya sürülüyor. tabi bazıları kozmetik satışı yapan dükkanlarda yine benzer isimlerle(tester vs) kendine yer buluyor. çünkü ortada tatlı bir kar var. orijinal parfümlerin bile maliyeti satış fiyatlarının çok altındadır. paco rabanne, gucci, dolce gabbana vs markalar çanta, ayakkabı, elbise gibi ürünlerden ziyade parfüm gibi ürünlerden asıl karlarını yaparlar. durum böyle olunca korsancıların da iştahı kabarıyor doğal olarak peki biz güvenle nasıl alışveriş yapacağız hem sahtem mal ile dolandırılmadan hemde tekin acar ve benzeri mağazalar tarafından fahiş fiyatla kazıklanmadan diyorsanız şunu söyleyeyim. Güvenle parfüm alışverişi yapmak diye birşey yok. orjinal sattığını iddia eden mağazalardan bile sahte parfüm çıkmışlığı var. bunu kasti veya sistematik olarak yapıyorlar demiyorum belki ithalatçının bir oyunu vs başka bir nedenden dolayı da olabilir ama bu gerçeği göz önünde bulundurun. yani mağazadan da olsa, internet üzerinden de olsa parfüm
alıyorsanız şüpheci olun. kutuyu açıp koklamadan, şişeyi incelemeden sahteliği anlama şansınız yok belki ama sorma şansınız varsa mutlaka ürünün üretim tarihini öğrenmeye bakın. zira parfümde raf ömrü 3 yıl olarak kabul edilir. 3 yılın üzerine çıkan ürünlerin kokusunda, kalıcılığında bozulmalar ortaya çıkabilir. kesin olur demiyorum ama bu bir risktir hele ki saklama koşullarına dikkat edilmezse(parfüm ışık ve sıcaktan hiç hoşlanmaz). internet üzerinden güvenmediğiniz adını sanını duymadığınız bir yerden alışveriş yapacaksanız öncelikle bakın kapıda ödeme seçeneği var mı yok mu? eğer yoksa hiç bulaşmayın derim. varsa o seçenekle yapın mutlaka alışverişinizi. neyse ürünü mağazadan aldınız veya internetten sipariş ettiniz elinize geçti. kutunun üzerindeki jelatinleri açmadan önce genellikle kutunun altında yer alan batch code denen parfümün üretim tarihini ifade eden numarayı http://www.checkcosmetic.com sitesinden kontrol edin eğer çok eski tarihli bir ürün ise(3 yıldan daha eski) satıcı ya da mağaza ile bağlantıya geçip ürünü iade edin. itiraz vs etseler de buna yasal olarak hakkınız var. bunun bilincinde olduğunuzu ifade edin tabiri caizse sike sike alacaklardır. Tekin acar, sevil, boyner vs gibi mağazalardan alacağınız ürünlerin orjinalliğinde %90 sorun olmayacaktır belki ama tazelik konusunda sorun yaşayan çok tüketici var bunu bilin. kesinlikle kontrol etmeden ürün almayın. en son ta mağazasından anneler günü indirimi ile aldığım issey miyake kadın parfümü 2012 yılına ait bir ürün çıktı mesela. kendilerine iade etmek için bunu ilettiğimde ürünlerin tarihlerini kontrol edecek bir sistemleri olmadığını ve ücreti iade edeceklerini ifade ettiler. ücreti geri aldım da fakat yine de zaman kaybı nihayetinde ve ayrıca türkiye de pazarın hakimi konumda olan bir markanın, ayrıca 40 yıldır pazarda bulunan bir markanın ürünlerin tarihlerini kontrol edecek bir sistemimiz yok bahanesi olamaz. zannımca son kullanma tarihi geçmiş ya da yaklaşan ürünleri indirim adı altında piyasaya sürüp stoktan çıkarıyorlar. o yüzden dikkatli olun, kimseye kendinizi kazıklatmayın.
icinizde acaba sahte mi diye kuşku duyacaginiz evlemdir.

Ama en azından 30-50 tl arası kârda oluyosun o da bişey.
çok büyük ihtimalle sonu kazıklanma ile bitecek eylem.
trendyol vs gibi sitelerde dahi başınıza gelmesi çok olası. sözlüklerde 50 tane tanıma rastladım bu şekilde.
e peki abi ne yapacağız? nasıl alışveriş yapacağız?
markanın kendi sitesinden alışveriş yapacaksın, bunun başka bir çözümü çaresi yok malesef canım karşim.
markanın official sitesinde satış yoksa o markanın ürününü internetten almayacaksın.
sıktığım parfümlerin kokusu 10 dakika sonra evrende kaybolmaya başladığından beri ben böyle yapıyorum.
en son welder'in roma'sını almaya niyetlendim, baktım kendi sitesinde satış var girdim ve aldım.
3 gün üzerimde kalıyor koku. orijinalin farkını anlıyorsunuz.
yani uzun lafın kısası, internetten parfüm alırken, kendi sitesi değilse kolay kolay güvenmeyeceksin, araya aracı sokmayacaksın.
önceden bu adamlar havalimanlarında araba araba dolaşır duty free'den parfüm geldi ayağına senelerce milleti söğüşlerlerdi.
şimdi aynı adamlar kurumsal oldu e-ticaret öğrendi, internetten söğüşe devam ediyorlar.
Birkaç tane kaliteli şnternet sitesi dısında risk.