bugün

sıkılmak.
intihar yolları aramaktır. en azından benim için böyle.
insanlar ölümsüz olsalardı, bu kez de ölümü arayacaklardı. zira insan, her zaman imkansızı ister.
sözlükte insanlar ölümlü olsaydı yapacakları şeklinde bir başlık açarlardı.
(bkz: sigaraya tekrar başlamak)
din olmazdı. cennet cehennem kavramları ortadan kalkar, bunun yerine daha akla yatkın sosyal sistemler oluşurdu.

çalışma sistemleri çok daha farklı olurdu, yaşlanma durumu ortadan kalktığı için emeklilik hadisesi de yok olurdu. tüketim alışkanlıkları değişeceğinden, çalışma saatleri de azalırdı.

savaşların seyri değişirdi. "toprak için kan dökmek" denilen şey olmazdı.

bunun yerine farklı bir içsel güç simgesi olurdu.

garip olurdu yani.
bilinmez yolculuğun korkusu olmadan iyice vahşileşirlerdi. zira hesabını vereceği günahları onu frenlemektedir azgınlıklarından. ya da bir kısmını diyelim. diğer kısmı egosuna yenilmekte bir beis görmemektedir.
Dünyanın ta a... koyardım.*
insanlar ölümsüz olsaydı allah'a olan inançlarını kaybederdi çünkü o zaman ölümden sonra ki hayata, cennet ve cehennem gibi kavramlara gerek kalmayacaktı. kimse de öldükten sonra cehenneme giderim korkusu olmayacağından allah'a inanan çok az kişi kalırdı. bunun haricinde cehennem korkusu olmayacağından insanların büyük bir kısmı kötülüğe yönelirdi.
insanlar ölümsüz olursa (yani o da olursa) yapabilecekleri şeyler hakkında sözlük yazarlarının görüşlerini yazdığı entry.
müebbet hapis cezası gerektiren suçlardan kaçınırlardı. * *
ölürdük lan.
hiç ölmeyecekmiş gibi yaşardım.
yapılacak en çılgınca şeylerdir.
ben bir an önce kendime yaşayacak başka gezegen arardım, haliyle dünya pek bi çekilmez olacağından.
intihar etmektir.
Okyanusun en dibine inmek.
ölmek için her dakika dua ederdim.
Başına gelebilecek en kötü şey gelmiş daha ne yapsındır.
insanlar ölümsüz olsaydı bir şeyleri her zaman erteleyeceklerdi... yani yaşamayacaklardı.
(bkz: ayda koşarak 31 çekmek)
anket yapmak.
kendini çekip vurmak. *
insanlar ölümsüz olsaydı yaptıkları veya yapacakları hiçbir şey değişmezdi
ölümden sonra cennet veya cehenneme inanılıyorsa neden ölümsüzlük bu kadar korkutsun ki, insanlar bir olur ya cennetlerini yaratır yada cehennemlerini tıpkı şu anda olduğu gibi.
aşk acısı çekmezdi mesela. ulan önümde bilmem kaç yüz bin yıl var. elbet ilerleyen yüzyıllarda kendime göre birini bulurum derdi. demez miydi?
ab-ı hayat yerine, ab-ı ölümü aramak.
(bkz: ab-ı hayat)