bugün

ingiltere brexit sonrası tır şoförlerine ihtiyaç duyuyor, ama ingiltere de tır şoförü olmak için bile cok miktarda belge ve sertifika gerekiyor. https://youtu.be/VGcIei3uPjc
(bkz: birleşik krallık)
bok gibi ülke.
uzmanların, covid 19 Omicron varyantına karşı sert önlem alınmazsa ülkede 25 bin ila 75 bin arasında ölüm görülebileceği uyarısında bulunduğu ülke.
Maliye Bakanı Rishi Sunak'ın, koronavirüs salgını nedeniyle işletmelere 1 milyar sterlin hacminde ek finansman sağlanacağını açıkladığı ülke.
sağlık çalışanlarına covid-19 aşısı şartını kaldıracak ülke.
zelenskye istersen sığınma hakkı veririm diyen ülkedir.

Lan daha öncesinde yok asker göndeririz, sen raat ol zelensky biz hep arkandayız dedikten sonra kaç gel bana ne demek la.
osmanlı'nın altını oyduğu yetmemiş, lozan'ın intikamını almak için cumhuriyetin ilk yıllarında doğudaki isyanları kışkırtmıştır.
çok sayıda Challenger-2 tank ve zırhlı aracı Ukrayna sınırına göndermiş ülke.
enflasyon yüzde 8i geçmiş. son 40 yılın en sorunlu döneminden geçiyormuş. rishi sunak'ı yiyecekler matmazel.
Bi sik olmaz bu ülkelere biz kendi götümüze bakalım diyecem de ters açıdan bakarsak ingiltere için kurduğum cümlenin olumsuzunu da bizim için söyleyebiliriz.
%8 ne lan biz %8 i kulağımıza damlatıyoruz.
ingiltere, 90 bin memurun işine son Verirken TÜRKiYE memuruna Enflasyon farkı ödüyor...

Batıyoruz AMA birilerine.
4.5 Milyon memur bi o kadar da multeci var . Bu yuk devletin belini Buker cok net.

Ama olsun disarda her masada variz ya o yeter bize 31 .
uefa uluslar LiGi maçında macaristana 4-0 mağlup olmuş ülke.
(bkz: rezalet)
Dışişleri Bakanı liz trussun muhafazakar Parti* liderliği ve başbakanlığa aday olduğunu duyurduğu ülke.
görsel
bağımsızlık sonrasında, ingiltere türkiye'nin avrupa'daki en has müttefikidir.
kıbrıs harekatı dönemi dahil hiçbir zaman almanya ve fransa'nın aksine alenen türkiye'yi karşısına almamış, kriz anlarında dahi türkiye'ye karşı ılımlı bir tutum takınmıştır.

kıbrıs'ta ingilizlerle çatışan biz değil, rumlardı.
türk müdahalesine adada üsleri bulunan ve garantörlük hakları bulunan ingilizler fiili dur demedi.
ambargolara katıldı sadece ki bu ambargoların kaldırılmasında da ingilizlerin payı olduğu söylenir.

günümüz türk yunan krizinde bile fransızlar gibi alenen yunan tarafını desteklemez, daha ortada bir görüntü çizmekteler.

türkiye'nin ab üyelik sürecinde dahi ingiltere fransa ve almanya'nın aksine üyeliğe olumlu bakan bir ülke olmuştur.

ingiltere belirli siyasetçiler sayesinde değil, devlet olarak türkiye'ye yakın bir tutum içindedir.

bunu ilber ortaylı gibi tarihçilerden tutun da, siyaset bilimci pek çok insan dahi vurgulamaktadır.

ki ingiltere fransa ve almanya gibi yapışık ikiz gibi hareket etmez.
birleşik krallık ab'nin kurucu üyesi dahi değildi, ingiltere ab'nin önemli silah üretimlerine de katılım sağlamadı ve bağımsız takıldı her zaman.
insanların en büyük korkusu yükseklik olan ülke.
dış borçu 3.395.327.000.000 dolar olan ülke.
başkenti londra.
Çok ilginç bir ülke bence. Yani bu devirde hala monarşi var, yalnız bu monarşi yalnızca ingilizleri değil, çoğu halkı ilgilendiriyor. Mesela biz Türkler bile ilgileniyoruz. Kraliçe öldü bütün dünya onu konuştu. Kraliçenin cenazesi yine büyük bir tantanayla günler sürdü ve hepimiz izledik. Oğlu Charles kral oldu. Hepimiz 3. Charles olmasını, taht için çok yaşlı olduğunu falan konuştuk. Sekizinci Henry olsun, anne boleyn olsun, onları tanımayan bile çok azdır dünyada. Prenses diana ayrı bir ikon. Yani demem o ki; bir şekilde dikkatlerini üzerlerine çekmeye çalışıyorlar ve başarıyorlar da. Dünya ya sanki ‘bakın bizim geleneklerimiz hiç bir millete benzemez.’ Görüntüsü veriyorlar. O şatafatlı cenaze neydi öyle? Eminim çoğumuz izlemişizdir. Gerçekten ilginç bir ülke her dönem popülerliğini koruyabiliyor. En güçlü devlet amerika gibi görünüyor ama bana kalırsa, ingiltere! ingiltere sanki Amerika nın gösterişli tarafı. Amerika da ingiltere nin karanlık yüzü gibi. Bilemedim.
görsel
görsel
görsel