bugün

eğer telaffuzumu geliştireceğim diyorsanız alın size mükemmel birkaç kaynak:

https://www.esolcourses.com/

https://lingua.com/english/reading/

https://www.myenglishpage...ite_php_files/reading.php

ben zaten biliyorum ama telaffuzum kötü be hacı diyorsanız bunları okuyacaksınız. tabii ayrıca bunları dinleyin bi zahmet.
günümüzde kullanılan kelime dağarcığının net olarak yüzde biri shakespeare tarafından türetilmiştir.
Dünyanın en iyi lisanıdır.
Altı yıldır öğrenmeye çalıştığım dil. Bir altı yılımı daha verirsem bu dilde kendimi ifade edebileceğimi düşünüyorum.

Gramer kurallarını ileri düzeyde bildiğim söylenemez ama üzerinde biraz çalıştıktan sonra gramerini öğrenmek acayip zevkli bir dil.

Bu dili hiç bilmeyenlere birkaç tüyo vereyim.

1) öncelikle ne için öğreneceğinizi bilin. Ben zevk için öğreniyorum.

2) amacınızı belirledikten sonra bir bilenden hangi materyaller ile çalışmanız gerektiğini öğrenin.

3) ilk 3-4 ay pasif kalın yani konuşmaktan ziyade dinleyin.

4) kendinizi anlamaya çalışın. Kim olduğunuzu hayallerinizi gerçekliğinizi bir kağıda türkçe olarak yazın.

5) yavaş yavaş pratik cümleler kurun.

6) sonra tenseler üzerinde düşünün. Yani kendi yapay dilinizi oluşturacak kadar dil kuralları üzerine düşünün.

7) şimdi ingilizcenin gramer yapısı üzerine düşünün.

8) sonunda ingilizce olarak düşünün. Tabii ki tÜm bu adımları gerçekleştirirken klasik kelime ezberleme dinleme falan gibi aktiviteleri ihmal etmeyin.

Not: ben ingilizceyi amatör olarak öğreniyorum. Tüm bunlar yanlış yöntemler de olabilir. Kendi yönteminizi oluşturmanız en iyisi.
türkiye'de çok yanlış bir şekilde öğretilen yabancı dil. normalde konuşmaya dayalı olarak öğretilmesi gerekirken, tıpkı normal dersler gibi ezber mantığına dayalı olarak gidilmektedir. öğrencilere konuşma ve anlama konusunda hiçbir şey öğretilmiyor. dolayısıyla kaç sene eğitim almış olursak olalım, hiçbir şey bilmiyor oluyoruz. ne öğreniyorsak kendi çabamızla öğreniyoruz.
türkiye'de herkesin bildiğini iddia ettiği ama hakkıyla bilenin çok az olduğu dil.
ingilizce bildiğini söyleyen kalabalıktaki oranı %15 civarıdır (küsuratlı rakam vereyim de salladığım anlaşılmasın!). öğrenmesi kesinlikle zor değildir ama hakkıyla öğrenmesi en zor dil olabilir. ustalaşmak cidden zordur. türkçe ile çok zıttır ve türkiye'de öğrenilmesi de sanırım bu yüzden hiç de kolay değildir.
Saçma salak bi dildir. Türkçe kadar geniş ve mükemmel değildir.
Lisan öğrenmek iyidir. ingilizce önemli derecede tamamdır. Şimdi sıra almanca öğrenmeye geldi.
alt yazılı filmler, yabancı youtube kanalları takip etmek bi yere kadar, pratik lazım deyip fellik fellik prof eğitim veren kurs bakıyorum. gerekirse bi koşu avrupa yapıp gelesim de var. niye şakır şakır ingilizce konuşmamayım bende? neden sağda solda adres soran yabancılara bülbül gibi adres tarif etmeyeyim?

neden iş için başvurduğum şirketlerde cv'me ingilizce biliyor mu sorusuna eh işte şıkkını işaretleyeyim. koydum kafaya aga. çözecem bu işi. şimdilik çevremdeki arkadaşların tavsiye ettiği yakından inceliyorum ama du bakalım. fiyatta ve prensipte anlaşırsak beni kadrolarına ve renklerine bağlarlar. yoksa önümüzdeki kurslara bakarız. ama benim için şampiyonluk olan o ingilizceyi her türlü koparıcam onda şüphe yok.
Hala seksi bi sözlük kızının bana öğretmediği dil.
bi arkadaşım özel ders için arayanların soyunuyor musunuz falan gibi isteklerinden söz etti. ne içiyorsunuz lan?
Almancadan gelmektedir, en azından bizim hoca öyle dediydi. Lingua franca muhabbetini falan anlatmıştı. Güzel ama ingiliççe.
ingilizce öğrenmek kelimelerin türkçe karşılığını bilmekten geçer. mesela dondurmanın ice cream, yazın summer plajın da beach olduğunu biliyorsanız az çok zihninizde bir şeyler canlanır ve orada okuduğunuz yazının ne anlama geldiğini hemen anlarsanız.
Cümle Yapısı Türkçeden apayrı olduğu için biz Türklerin zorlandığı bir dil, çünkü cümlenin öğeleri düşündüğümüz sırada gitmiyor. Ki bu yüzden konuşmak için türkçe düşünmeyi bırakıp ingilizce düşünmeye başlamamız gerekiyor. Ayrıca türkçe gibi her heceyi hakkıyla seslendirmedikleri ve konuşurken çoğu heceyi hatta bazen kelimeleri yuttukları için ilk başlarda anlamayıp afallamamız çok normal, zamanla kulak alışıyor.
Konuşmayı bilen kendini kral zanneder ama kimsenin umurunda değildir, bilmeyenler kesinlikle ezik, cahil damgası alır. Şaka bir yana yıllardır görüyoruz hâlâ çok çok basit cümleler kuramayan ve ezberle geçilebilecek bir ders olmasına karşın kalanlar var. Çok ilginç ya.
görsel

Çocuk kitabı okuyarak geliştirmeye çalışıyoruz.

Bıktım bıktım yemin ederim bıktım.
insanlar bu dili nasıl konuşuyor.
Türkiye şartlarında konuşuyorum, temel ve orta seviye hadi eyvallah ama ileri seviye ve anadil düzeyinde isterseniz dil kursunun allahına gidin yine belli bir şeyi aşamazsınız. Konuşma zaten tamamen pratik ve kabiliyet. Ve dil öğretiminde yaygın olan şu grammar fetişizmine de bir son vermek gerekiyor. Adama bakıyosun hazırliklar okunmuş past perfectler simple futurelar verb patternlar full ama iki kelimeyi bir araya getiremiyor. Bir film izlese bırakın altyazısızı ingilizce altyazıyla bile anlayamıyor.
yeni bir method kullanarak her gün trafikte öğrendiğim dildir. her gün sadece 20 dakikalık dinle tekrar et mantığıyla hem trafik nasıl geçiyor anlamıyorsun, hem de ingilizce öğreniyorsun. eğer tamamladığımda başarılı bir sonuç elde edersem burada paylaşacağım.
Aksan var lakin konuşmada tutukluluk var ya. Geliştirmem gerekiyor.
Dünyanın en iyi lisanı değildir.
Dünyanın en hoş tınılı lisanı da değildir.
Dünyanın en matematiksel, mantıklı dili hiç değildir.
Dünyanın en adapte olabilen dili zaten değildir.
Dünyanın diğer dillerini orjinal kelimelerle besleyen en' dili olmamıştır.

Ama ilginç biçimde şuna benzer bir durumu vardır ; ayrı ayrı bakınca kötü, bütün olarak bakınca iyi.

işte bunlar hep globalizm..
linguistic bilen bir allahın kulu bana yazabilir mi?
one of my favorite world languages.
ne kadar bilirseniz bilin geliştirmeniz gereken dil. terminolojiye vakıf olmak çok önemli bir şey bütün alanlarda. okuma hızını, kendini ifade etme yeteneğini. devamlı ilerletmek lazım. bunu biliyorum 2. dil öğrenim kafasına girmenizi pek tavsiye etmem çok özel durumlar haricinde.
ögrenme zorlugu yüksek olmayan dil.
+ingilizce biliyor musun?

-Kim ben? Kamoon.