bugün

entry'ler (474)

günün sözü

do not be embarrassed by your failures, learn from them and start again
Richard branson

yalnızlık

Hemen hemen hepimizin aklımızı kaybedercesine korktuğumuz olgu. Nedendir bilinmez, yalnızlığı hiç deneyimlemeyen bir insan bile korkar ondan çoğu zaman ve bu korku bizi geri dönülemeyecek yanlışlara sürükler çokça. Üzerine düşünülmeden alınmış yanlış kararlar, yanlış seçimler, yanlış yollar. iş işten geçtikten sonra düşünür insan kara kara, işin içinden nasıl çıkacağını. Çok sonra kalabalıklar içinde sürüklenirken anlar yalnızlığın kaybolmuş değerini.

muhafazakarlık

Aşırı bir ideoloji. Dış dünyaya, farklı düşüncelere ve gelişime oldukça kapalı. içinde kendi felsefesini muhafaza ederken, dışında diğer felsefelere müdahale edici bir yapısı var.

intihar edenlerin yüzde 72 sinin erkek olması

Sorumlulukların altında ezildikleri için biraz daha depresifler.

Aslında zaman değişiyor, kadınlar da erkeklerin çoğu sorumluluğunu paylaşıyor ama sanırım erkeklerin içgüdülerinin bu duruma alışması biraz süre alacak.

kanada

imrenilesi ve örnek alınası bir başbakanı var.

Saraylarda yaşamak yerine kendi küçük evinde kalmayı seçen, paylaştığı resimlerde gözünüzün altın varaklı koltukları aradığı ama bizim yeni gelin evlerinin konforunda bile yaşamayan, materyalist olmak yerine minimalist ve spiritualist olmayı seçen, aslında hikmetin maddede değil başka olgularda gizli olduğunu işaret eden, modern bir lider.

toronto

Kanada’nın pek yaşanabilir bir şehri değildir, çünkü en çok göç alan yerlerden biridir ve bu yüzden oldukça pahalıdır. Özellikle son yıllarda Çinlilerin sürekli gelmesiyle ev fiyatlarında çılgın bir artış olduğu söyleniyor, ayrıca araba sigortası konusunda diğer yerlere nazaran en az 5-6 kat fazla ödeniyor.

Ama tabi ki multi cultural yapısı kesinlikle görülmeye değer.

ingilizce

Cümle Yapısı Türkçeden apayrı olduğu için biz Türklerin zorlandığı bir dil, çünkü cümlenin öğeleri düşündüğümüz sırada gitmiyor. Ki bu yüzden konuşmak için türkçe düşünmeyi bırakıp ingilizce düşünmeye başlamamız gerekiyor. Ayrıca türkçe gibi her heceyi hakkıyla seslendirmedikleri ve konuşurken çoğu heceyi hatta bazen kelimeleri yuttukları için ilk başlarda anlamayıp afallamamız çok normal, zamanla kulak alışıyor.

ideal banyo yapma sıklığı

Görüyorum ve artırıyorum. Her hafta pazar günü ‘şahane pazar’dan önce.

herkesin ölünce toprağın altına gömülecek olması

Kimi kül olur, kimi su, kimi bir parçası yeni bir canın. Ama en sonunda hepsi uzay boşluğunda başıboş salınan bir toz.

ilkokulda ne olacaksın diye soran sınıf öğretmeni

Hayallerle süslenmiş ve biraz yüksekten atılmış cevaplar alan öğretmendir.

black mirror

5. sezonda, çoğunlukla, diğer sezonlardaki şaşkınlıklarımı yaşayamadım. Nedenini bilmiyorum, ya bu sezon gerçekten kötüler, ya da ben konuya alıştım ve çok ekstrem bir olay bekliyorum artık. ilk bölümde biraz dikkatimi çekmeyi başardılar ama ben favorim olan 2x2 gibi bir bölüm bekliyorum black mirror’dan.

anne yatakları açarken yerdeki yorgana atlamak

Soğuk bir kış gününde hepimiz sobanın olduğu odada uyumadan önce yaşanmıştır. Bazen kardeşimi yorgana falan sarardım bir de.

michael scott

World’s best boss. Steve carell karakteri oynamakla kalmamış, yaşamış ve izleyenlere de yaşatıyor. ilk bölümlerde dünyanın en absürt patronu gibi görseniz de, sonrasında diziyi tamamen onun için izlediğinizi farkediyorsunuz.

Bir baba gibi aileyi korudu ve bir arada tuttu hep. Canımsın Michael reyiz.

--spoiler--

7. sezon sonunda ayrılmış olması beni çok ama çok üzdü :(

--spoiler--

iftar saati sözlükte takılan 345 yazar

Kanada’da yaşıyordur.

sözlük erkekleri nasıldır

(bkz: hojdır ama benana)

aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız

Daha önemli konular varken bu tarz konularla zaman harcıyorsanız muhtemelen aşıksınızdır.

hemoroid

Kesinlikle insanın psikolojisiyle alakalı olan bir rahatsızlık.
Diğer insanlar üzüldüğünde ne bileyim midesi ağırır, hasta olur falan. Benim afedersiniz acısı götümden çıkıyor.

arko krem

Benim mucizevi kremim. Küçükken dudağımda uçuk çıktığında sürmüştüm ve gerçekten çok hızlı iyileşmişti. O an anladım ne kadar değerli olduğunu. Sonrasında birkaç yaram için kullandım. En son hemoroid için denedim, hemoroid kremlerinin yapamadığı kadar rahatlattı. Kokusunu ayrı mucizesini ayrı severim. Kalp.

kızım annen öldü benimle evlenir misin

Ah muzaffer izgü ah. Huzur içinde uyu. Senin kitaplarınla büyüdüğümüz için çok şanslıyız.

osmanlı devleti

Yüzyıllarca geniş bir coğrafyaya hükmetmiş ancak eskide kalmış bir devlet. Bu devletin devamı modern türkiye cumhuriyeti'dir.

Bu arada şöyle bir link var, ilginizi çekebilir. Padişahların sanat çalışmaları: http://www.wannart.com/sanatkar-padisahlar/
Özellikle IV. Murad'ın bestesini çok beğendim.