bugün

şu sözlükte olmasını istediğim iki şeyden biri. diğeri de tercihlere saygı. sözlükte; insanları inançları ve terchihleri yüzünden acımasızca yargılayıp etiketliyor bir katagoriye atıveriyorsunuz. gerçekten çok yanlış...
sözlükte "sivri" veya "popüler" olmak için provakatif başlıklar açanlar tarafından bilinmeyendir. bu yapanlar hem yobaz tayfa olduğu kadar da kişilere saygı duymayan "entel" tayfadır.

(bkz: insanların inançları kendinedir)
(bkz: sen kimsin)
inançlara saygı olmaz. inançlar eleştirilebilir olmalıdır. hatta saldırı, espri konusu olmalıdır. fakat inananlara saygıyı her şekilde savunurum. bir insan inanıyorsa o insana saldırmaya karşıyım. inanan insanlara saygı duyarım fakat kimse beni inançlara saldırmaktan alıkoyamaz.
teistlerin, inançlarına gelen eleştirilere karşı yerli yersiz kullandığı kalkandır.

teistlere göre, bilimsel kanıtlarla, kutsal addettikleri kitaplardaki kavramların çelişkisinin ortaya konması ne kadar medenî bir dille yapılırsa yapılsın inançlarına hakarettir. onlara göre var olan çelişki kitaptan değil, bilimden kaynaklıdır. yani kitapları her halükârda doğrudur. bu yüzden, kitaplarına gelen her eleştiri karşısında "inancıma saygı" zırhını giymekten çekinmezler.

onlar bu ve benzeri sebeplerden ötürü "inancıma saygı" sazını çaladururken; reddetmek suretiyle bilime ya da ötekileştirmek suretiyle kendilerinden olmayanlara yaptıkları saygısızlıktan hiç bahsetmezler. hatta içlerinden kimileri; köleliği, ırkçılığı, çokeşliliği, zorbalığı, kıskançlığı ve sairlerini körükleyen kitaplarından aldıkları destekle beraber, kendilerine iştirak etmeyişinize öfkelenip telafisi imkânsız zararlara yol açabilir. tarih, bu çılgınlık hâlinin örnekleriyle doludur...

bu hâle bilerek ya da bilmeyerek zemin hazırlayanlar, süpermen'in gerçek olduğunu sananlara gösterilenden daha fazla saygı gördüklerine şükredip, çenelerini kapamalılar!
türkiye de bulunmayan durumdur.
çoğu zaman hiçe sayılan saygıdır. tamamiyle cahillik örneğidir. sığ düşünceli aciz insanlar sadece saldırmayı ve karşıt düşünceyi yok etmeye çalışır. yapmayın. sözlük yazarlarından da bir çoğunun sahip olması gereken düşüncedir.
her inanca saygı. her inançsızlığa saygı. birine saygı duyup diğerlerini duymazsan hiçbir zaman huzur olmaz.
ateyizler de inançsız oluyor. o zaman onlara saygı yok. tak layf vere ho vere hooo.
Saygıdan kasıt kişinin kutsallarına genel edep ve ahlaki söylemlerin haricinde gayri ahlaki tavırlar takınmamaksa hitlerin bile düşüncesine ahlaksızca bir kelam etmem. Şereflendirme adına bir saygı ise herkesin doğru ve yanlış anlayışı farklıdır. Bu nedenle bu başlığı açarken saygı kelimesinin de içinin doldurulması gerekiyor vesselam..
her inancı kapsamayandır.

lan adamın inancı başkasını öldürme üzerine neyine saygı duyacaksın?

(bkz: islamda mürted öldürülür)
(bkz: islamda namaz kılmayan öldürülür)
Saygı dünyadaki en önemli eylemdir. bunu mükemmel şekilde yansıtabilen bir insan yoktur ama bunu en üst düzeye getirmek her insanın mutlak suretle görevidir. Her şey Saygı ile başlar.
Bütün sistemlerde semavi olsun, insan usulu olsun kabul etmediğiniz cezalar vardır. Küçük bi kıza tecavüz edilmesinin ölüm cezası ile sonlanmasını isteyecek bir çok ateist biliyorum.. Bu idamın insanlık suçu olduğunu söylecek insanlarda aynı şekilde mevcut. Diyorum ya saygının içini doldurmak gerek önce.
Bir zorunluluk değildir. kimseyi rahatsız etmediği sürece tabi ki istediğini yapabilir insanlar ama saygı beklemesinler lütfen. Bir kere kendileri diğer inançlara saygı duyuyor mu? Tabi ki hayır! Kimse de sizin nesnedi, ispatı olmayan hikayeleri hayatınızın merkezine koymanıza saygı duymaz doğal olarak.
görsel

inanmıyorsanız da saygı duyun.
jffidkdkf inançlara saygı mı? iyi güldüm helal et.
Birisi demiş ki inananlara sayı duyarım ama inançlara saldırabilirim komik ya sen benim inancıma saldırdığın zaman nasıl bana saygı duymuş olacaksın ne kullanıyorsunuz merak ediyorum cidden.
kaldı mı lan? başlığı görünce çok şaşırdım bi an.
nadir bulunan ve insanların anlamını bilmediği davranış biçimi.

ayrıca ülkemizde az bulunan şeyler;
saygı,hoşgörü,anlayış,duyarlılık,çalışkanlık,sağlıklı psikolojiye sahip insan.