bugün

ülkedeki bir veya bir kaç popüler insanın davranışları, sözleri, skandalları sonrası koskoca türkiye cumhuriyeti'nin para piyasasının anında etkilenip döviz kurlarının değişmesine neden olmasıdır. tükürseler yetiyor arkadaş, ne mallıktır bu yahu.
(bkz: şakacı seni)
(bkz: vallahi benim aklıma gelmişti)
finans piyasasının globalleşmesindendir efendim. malum imkb deki yabancı payı %66. dış piyasa etkilendiğinde elbette bizim piyasamızda etkilenecek zaten piyasamızı hareketlendiren gene %66lık yabancılar. tabi bizim türkler oyuncu. trenin son vagonuna binerler. hareket biter satışlar artar. bizim türk anca satar. oysa ki hisseyi alma vakti gelmiştir..
biri çıkar spekülasyon yapar kağıt uçar gider ya da düşer gider, bizim türk param eridi battı diye dert yanar. gerekli muhasebesini yapsa tekniğine oturtup fiyatın geri geleceğini bilir. fiyat/parite hemen dalgalanınca dert yanar. türk yatırımcısı hep zayıftır bilgisizdir o yüzden evini arabasını satar, ailesi dağılır hep zarardadır..
çoklu yapıya sahip borsalarda küresel anlamda bir kriz oldu mu, etkilenme kaçınılmazdır. yani özelliştirmenin olumsuz özelliklerinden biridir bu, ''ottan boktan'' etkilenme olayı. e çok su içersen çişin normalden daha çok gelir. fakat bu, eleştirilecek bir şey değil küreselleşen dünyanın bir sonucudur. artık kapitalizm de küreselleşti. tamam uzattım, boş konuşmaya başlıcam gibi. susuyorum.
borsadan, ekonomiden, muhasebeden felan zerre çakmayan bir insan olarak sürekli aklımı kurcalayan durum.

Evet, mesela şu deniz baykal'ın olayı (gerçek olsa da olmasa da) ya da ne bileyim başbakanın attan düşmesi felan neden etkiler ki borsayı?

Şimdi biri çıkar, destan gibi bir mesajla anlatır; gene anlamam o ayrı...
şükürler olsunki artık bütün dünya borsaları gibi davranmaktadır ve genelde global dünyaya baglıdır.
bir zamanlar anayasa kitabının atılması ile dip yapardı unutmayalım.
birçok insan için hala gizemini koruyan finansal olaydır.

ezelden beridir çözemediğim bir hadise bu.

micheal jackson ölür, borsa hareketlenir. clinton afedersin birinin ağzına verir, borsa dibe vurur, berlusconi'nin ağzını burnunu kırarlar piyasalar birbirine girer.
ne oluyor anasını satayım, iki dakika sakin olun lan..
imkb, geçtiğimiz aylarda avrupa ve amerikadaki krizlerden minimum düzeyde etkilenmiş, avrupa borsalarından kısmen ayrışmıştır...
dün akşamki abd borsalarının bir anlıkta olsa (yanlışlıkla) %9 düşmesi, euronun hızla değer kaybetmesi ve avrupa krizi pek tabii bizi de etkileyecektir.
globalleşen dünyaya ayak uyduruyoruz. o kadar da olsun artık...
(bkz: kabak tadı veren globalleşen dünya söylemi)